​STRADE BIANCHE - zdecydowane zwycięstwo Pogacara

Tadej Pogačar powiedział wszystkim na Strade Bianche, gdzie zamierza zaatakować: "Na Sante Marie", powiedział w wywiadzie przed wyścigiem. Nikt jednak nie mógł nic na to poradzić. Niewielu spodziewało się, że Pogačar zaatakuje tak daleko od mety. Jeszcze mniej spodziewało się, że się utrzyma. 

Ale tak jak wiele razy w swojej karierze, Pogačar zaskoczył wszystkich jednym z najbardziej niesamowitych występów w kolarstwie. Słoweniec jechał samotnie przez ponad dwie godziny, osiągając średnią 340 W i prawie 39 km/h na szutrowych drogach do Sieny.

Plan Pogačara

Plan przedwyścigowy Pogačara nie miał wiele do ukrycia. Powiedział wszystkim przed wyścigiem, że zaatakuje na pięciogwiazdkowym sektorze szutrowym Sante Marie i dokładnie to zrobił. Kiedy Pogačar wygrał Strade Bianche w 2022 roku, zaatakował dokładnie w tym samym miejscu: solo na Sante Marie. 

Pogačar pojechał o 31 sekund szybciej niż ktokolwiek w historii kolarstwa na szutrowym sektorze Sante Marie. Na Stravie Pogačara można zobaczyć jeden z ponad 100 KOM-ów, które zdobył tego dnia.

Jedyna różnica polegała na tym, że w 2022 roku Strade Bianche miało 184 km długości, a sektor Sante Marie znajdował się 50 km od mety. W 2024 r. Strade Bianche rozrosło się do 215 km, a sektor Sante Marie znajdował się teraz 80 km od mety. Nie zmieniło to jednak planu Pogačara. Chciał, aby wyścig był trudny i dokładnie to zrobił UAE Team Emirates.

Pogačar i UAE Team Emirates ścigali się na kołach ENVE SES 4.5, które są zestawem kołowym zespołu do jazdy w każdych warunkach pogodowych i na różnych nawierzchniach. Koła te zostały sparowane z 30-milimetrowymi oponami na Strade Bianche, zwiększając przyczepność i prędkość pokonywania zakrętów, jednocześnie zmniejszając ryzyko przebicia na szutrowych drogach. 

Wprowadzanie planu w życie

Przed transmisją telewizyjną na żywo, UAE Team Emirates prowadził już na ponad 100 km przed metą. Celem było zmęczenie peletonu i ustawienie Pogačara w idealnej pozycji do wielkiego ataku na Sante Marie.

Na 81 km przed metą Pogačar wykonał swój ruch, zrzucając wszystkich z koła i jadąc samotnie. Podczas swojego ataku, Pogačar miał maksymalną 5-minutową moc 460W i średnią moc 340W. Na białych toskańskich drogach i wielu śliskich zjazdach Pogačar jechał średnio 38,8 km/h i wypracował sobie ponad trzy minuty przewagi nad drugim miejscem.

Gdy do mety pozostało 5 km, Pogačar już świętował, uśmiechał się do kamery i zachęcał tłumy do kibicowania. 

Dlaczego 80-kilometrowy samotny atak?

Niewielu zawodników w historii kolarstwa odważyło się zaatakować tak daleko od mety. 40 km to zazwyczaj punkt, w którym kolarze myślą o ataku. Ale jechać solo na 80 km przed metą? Taki występ jest na zupełnie innym poziomie.

Pogačar nie tylko wygrał Strade Bianche, ale wygrał go komfortowo. Po samotnej jeździe przez 60 km, różnica Pogačara do grupy pościgowej wynosiła trzy minuty i rosła. Prawdopodobnie mógłby wygrać z większym marginesem, ale Pogačar zwolnił, by uśmiechać się do kamer i przejechać ostatnie kilkaset metrów w Sienie. 

Dlaczego więc zaatakował na 80 km przed metą? Pogačar ma za sobą długą historię solowych akcji. Na Strade Bianche w 2022 r. atakował z odległości 50 km, a na Il Lombardia w 2023 r. na 31 km przed metą. 

Oto krótka lista największych solowych zwycięstw Pogačara (wyścig; długość solówki):

2023 Il Lombardia: 31 km
2023 Amstel Gold Race: 28 km
2022 Strade Bianche: 49 km
2019 Vuelta ciclista a España: 39 km

Wystarczy jedno spojrzenie na kalendarz wyścigów Pogačara, by zrozumieć, dlaczego był tak mocny podczas 2-godzinnego solowego wysiłku. 25-latek ściga się w Liège-Bastogne-Liège, wyścigu, w którym cztery z sześciu poprzednich edycji wygrał dzięki długim, solowym atakom. 

Pogačar ściga się w tym roku także w podwójnym wyścigu Giro-Tour, a oba Grand Toury mają etap z odcinkami szutrowymi - etap 6 w Giro i etap 9 w Tour. Podczas gdy wielu jego rywali w klasyfikacji generalnej będzie w trybie przetrwania, Pogačar może ruszyć do ataku i zyskać kilka minut w klasyfikacji generalnej.

Czy 81-kilometrowa solówka Pogačara była strzałem ostrzegawczym wysłanym w świat? Jego rywale z pewnością zwrócili na to uwagę, podobnie jak reszta kolarskiego świata. W rzeczywistości zwycięstwo Pogačara w Strade Bianche 2024 może przejść do historii kolarstwa jako jeden z największych solowych ataków wszechczasów. Tylko czas pokaże, czy niezbyt tajny plan Pogačara zostanie ponownie wykorzystany. Zwróć uwagę na jego wywiady przed wyścigiem, ponieważ może on powiedzieć dokładnie, co się wydarzy.


o autorze

Paweł Waloszczyk

Twórca portalu, absolwent Politechniki Śląskiej który zamiast pisać o tym co zrobić by sprzęt rowerowy był lepszy, co robił przez ostatnie lata, postanowił sam się za to zabrać. Pasjonat nowych technologii i materiałów. 

Powiązane posty


komentarze

Powiązane treści

kontakt

velonews.pl
  • ,
  • redakcja(USUŃ)@(USUŃ)velonews(USUŃ).pl