​Amerykańska drużyna kolarska kobiet zdyscyplinowana przez UCI po tym, jak mechanik drużyny udawał piątą zawodniczkę

Istnieje wiele sposobów na naruszenie przepisów UCI, ale ten jest dla nas nowy. Najwyraźniej po pojawieniu się na wyścigu bez wystarczającej liczby zawodników, amerykańska kobieca drużyna kolarska została przyłapana na próbie przedstawienia mechanika zespołu jako piątego zawodnika.

"Oszustwo" (słowa UCI, nie nasze) rozpoczęło się, gdy kobieca drużyna kontynentalna UCI Cynisca Cycling udała się do Argenta Classic - 2 Districtenpijl Ekeren-Deurne. Według UCI obecnych było tylko czterech członków drużyny, a nie pięciu wymaganych do startu.

Po twierdzeniu, że piąty członek drużyny był obecny, ale był chory, powiedziano im, że wszystkich pięciu kolarzy musi podpisać arkusz startowy, aby zakwalifikować się do zawodów. W tym momencie do akcji wkroczył mechanik zespołu, który rzekomo na polecenie dyrektora sportowego zespołu założył maskę i strój kolarza, aby podpisać arkusz startowy jako piąty zawodnik.

W rezultacie wszyscy członkowie zespołu, jak opisano poniżej, zostali uznani za "uczestniczących w oszustwie zgodnie z artykułem 12.4.008 Regulaminu UCI".

Od UCI:

Union Cycliste Internationale (UCI) ogłasza, że jej Komisja Dyscyplinarna wydała decyzję w postępowaniu dyscyplinarnym wszczętym przeciwko UCI Women's Continental Team Cynisca Cycling.

UCI skierowała sprawę do swojej Komisji Dyscyplinarnej w związku z potencjalnym przypadkiem nieuczciwych działań członków Cynisca Cycling w celu umożliwienia drużynie udziału w Argenta Classic - 2 Districtenpijl Ekeren-Deurne pomimo braku wymaganej liczby pięciu kolarzy do startu. 

Komisja Dyscyplinarna stwierdziła, że choć tylko czterech kolarzy było obecnych i dostępnych do rozpoczęcia zawodów, kilku członków drużyny uczestniczyło w oszustwie na podstawie artykułu 12.4.008 Regulaminu UCI, próbując oszukać Panel Komisarzy, aby uwierzyli, że piąty kolarz jest obecny i może wziąć udział w zawodach. Dyrektor sportowy drużyny, Danny Van Haute, poinstruował obecnych kolarzy (Annę Hicks, Carę O'Neil, Katherine Sarkisov i Claire Windsor), aby kłamali na temat miejsca pobytu piątego kolarza - który nie był fizycznie obecny na miejscu - na pytanie komisarzy. Zawodnicy oświadczyli przewodniczącemu Panelu Komisarzy, że piąty zawodnik był obecny, ale był chory. Następnie, po otrzymaniu informacji od komisarzy, że drużyna nie może wziąć udziału w wyścigu, jeśli wszystkich pięciu kolarzy nie podpisze arkusza startowego i nie wystartuje, pan Van Haute poinstruował mechanika drużyny, Moirę Barrett, aby ubrała się w strój kolarza i maskę na twarz, aby stawiła się na starcie i podpisała arkusz startowy jako piąty kolarz drużyny. 

W związku z tym wszyscy wyżej wymienieni członkowie zespołu zostali uznani za uczestników oszustwa zgodnie z artykułem 12.4.008 Regulaminu UCI, z różnymi poziomami implikacji.

Danny Van Haute został uznany za głównego sprawcę i został ukarany zawieszeniem wszelkiej działalności w kolarstwie do 31 grudnia 2025 r., a także grzywną.

Moira Barrett odegrała aktywną rolę w oszustwie, nosząc strój kolarza i próbując podpisać arkusz startowy jako piąty zawodnik zespołu. Została ukarana zawieszeniem wszelkiej działalności w kolarstwie do 1 września 2024 roku.

Anna Hicks, Cara O'Neil, Katherine Sarkisov i Claire Windsor zostały uznane za wykonujące instrukcje Danny'ego Van Haute'a i ukarane naganą na mocy artykułu 12.3.002 Regulaminu UCI. 

Ostatecznie drużyna została ukarana zawieszeniem obowiązującym podczas następnych zawodów w międzynarodowym kalendarzu UCI, w których jej udział został potwierdzony, a także grzywną.

Decyzja może zostać zaskarżona do Trybunału Arbitrażowego ds. Sportu (CAS).


o autorze

Paweł Waloszczyk

Twórca portalu, absolwent Politechniki Śląskiej który zamiast pisać o tym co zrobić by sprzęt rowerowy był lepszy, co robił przez ostatnie lata, postanowił sam się za to zabrać. Pasjonat nowych technologii i materiałów. 

Powiązane posty


komentarze

Powiązane treści

kontakt

velonews.pl
  • ,
  • redakcja(USUŃ)@(USUŃ)velonews(USUŃ).pl