​Przed „Atomówkami” Trofeo Ponente in Rosa

Zawodniczki MAT Atom Deweloper Wrocław we wtorek 5 marca staną na starcie włoskiej etapówki Trofeo Ponente in Rosa (UCI 2.2). Zmagania w Ligurii rozpoczną od 2,7-kilometrowego prologu ze startem i metą w Marina Di Loano. Następnego dnia wjadą w malownicze Alpy Liguryjskie, ale nie będą miały czasu na podziwianie widoków. 

– To jest bardzo ciężki wyścig po wymagających górach, ale jestem przekonana, że ten doświadczony skład powalczy o miejsca na podium – mówi Paulina Brzeźna-Bentkowska, trenerka wrocławskiej ekipy. W „Ponente” wystartują: mistrzyni Polski Monika Brzeźna, Katarzyna Wilkos, Nikola Bajgerová, Malwina Mul, Nikol Płosaj i Olga Wankiewicz. Olga w ubiegłorocznej edycji tego wyścigu trzecie miejsce na 4. etapie, a jej dyspozycja w tym sezonie, zdaniem trenerki teamu, jest wysoka. 
– Zarówno Olga, jak i „Czesia”, „Wilky” oraz nasz „Bambik”, czyli Malwina są w wystarczająco dobrej formie, by rozgrywać finisze na naszą korzyść. Natomiast profile górskich etapów zdecydowanie odpowiadają umiejętnościom „Mąki” czy Nikoli – mówi Brzeźna-Bentkowska, przekonana, że ten silny, starannie dobrany zespół będzie ze sobą również znakomicie współpracował. 

Sprawna kooperacja i przemyślana strategia dopełnią znakomitego przygotowania fizycznego na górskich etapach. „Ponente” rozegrane zostanie w czterech odsłonach. Po wtorkowym prologu, w środę 6 marca zawodniczki wystartują z Bordighery do mety w Petra Ligure. Do pokonania będą miały 112 km i 1252 metry przewyższenia. Drugi etap to 71,5 km z przewyższeniem 1177 metrów oraz startem i metą w Diano Marina. Finałowy, ponad 88-kilometrowy odcinek z 1169 metrami przewyższenia prowadzić będzie z Aregai do Diano Marina.

„Atomówki” zaledwie cztery dni po batalii we Włoszech wyruszą do Francji, gdzie w dniach 14-17 marca rozegrane zostanie Tour de Normandie Féminin. 

Pierwsze w tym sezonie kontrolne szosowe starty w Chorwacji pokazały, że team w obu etapówkach może liczyć na dobry występ. – Zabrakło wprawdzie podium, ale wszystkie nasze zawodniczki są z formą we właściwym, oczekiwanym wcześniej miejscu. Wyłapaliśmy jeszcze drobne niedociągnięcia, ale popracujemy na nim na kolejnym, marcowym zgrupowaniu, już po pierwszych startach w ramach marcowej kampanii – mówi trenerka ekipy. I dodaje, że jest bardzo mile zaskoczona zgraniem na wyścigach „młodej gwardii”. – Już te dwa pierwsze klasyki, czyli Umag Trophy Ladies i Poreč Trophy Ladies, pokazały, że to może być dla naszego zespołu ciekawy sezon. 

Przypomnijmy, że w rozegranym 28 lutego „Umag” Maja Tracka z grupy wywalczyła 6. miejsce, a Tamara Szalińska była 8. Tamara kilka dnia później, 3 marca, Poreč Trophy Ladies ukończyła tuż za podium – z 4. lokatą – a Monika Brzeźna była 11. Atomówki nie kryją więc apetytu na dobre rezultaty w Ligurii i Normandii.

MAT ATOM Deweloper Wrocław | skład 2024:

elita:

Nikola Bajgerová

Monika Brzeźna

Nikol Płosaj

Katarzyna Wilkos

U23:

Barbara Cywińska

Aleksandra Grudzińska

Marta Marek

Malwina Mul

Tamara Szalińska

Martyna Szczęsna

Maja Tracka

Olga Wankiewicz

juniorka:

Alicja Matuła


MAT Atom Deweloper Wrocław to obecnie najbardziej utytułowana w Polsce kobieca drużyna kolarska, założona w 2016 roku przez olimpijkę z Pekinu Paulinę Brzeźną-Bentkowską i jej męża Pawła Bentkowskiego, byłego kolarza. W skład teamu wchodzą uczestniczki Igrzysk Europejskich, Akademickich Mistrzostw Świata oraz reprezentantki Polski w torowych i szosowych Mistrzostwach Europy i Świata. 

Od roku 2022 ekipa ma status grupy zawodowej zarejestrowanej w UCI (Women’s Continental Team). Udział w międzynarodowych wyścigach, w których zawodniczki wrocławskiej ekipy były widoczne i stawały na podium zaowocował ogromnym zainteresowaniem ekip zawodowych. Po sezonach '22 i '23 kontrakty z grupami UCI World Tour podpisały: Agnieszka Skalniak-Sójka, Daria Pikulik, Wiktoria Pikulik i Dominika Włodarczyk. 

Celem MAT Atom Deweloper Wrocław jest dołączenie do grona najlepszych ekip świata oraz stworzenie młodym zawodniczkom możliwie najdogodniejszych warunków rozwoju – umożliwienie im zarówno studiowania i jednocześnie uprawiania sportu na wysokim poziomie. O drużynie powstał film dokumentalny „TOUR”. Na ekranie można również zobaczyć Monikę Brzeźną, która wystąpiła w teledysku „Ty jesteś jutrem” zespołu De Mono.


o autorze

Paweł Waloszczyk

Twórca portalu, absolwent Politechniki Śląskiej który zamiast pisać o tym co zrobić by sprzęt rowerowy był lepszy, co robił przez ostatnie lata, postanowił sam się za to zabrać. Pasjonat nowych technologii i materiałów. 

Powiązane posty


komentarze

Powiązane treści

kontakt

velonews.pl
  • ,
  • redakcja(USUŃ)@(USUŃ)velonews(USUŃ).pl