​Z dołu na szczyt: Rebecca Henderson i Ben Oliver wygrywają pierwszą edycję HERO ABU DHABI HUDAYRIYAT ISLAND

Olimpijski wyścig cross country był niezapomniany, nie tylko dlatego, że był to finałowy wyścig HERO Abu Dhabi Hudayriyat Island 2024, ale także ze względu na niesamowite występy na trasie - w tym zwycięzców, Australijki Rebeki Henderson i Nowozelandczyka Bena Olivera. Na linii startu, w jedynym wyścigu UCI na Półwyspie Arabskim, stanęli zawodnicy z ponad 47 krajów. Był to również początek sezonu off-roadowego, który zakończy się z hukiem na Letnich Igrzyskach Olimpijskich 2024 w Paryżu.

Pierwsza edycja wyścigu HERO Abu Dhabi Hudayriyat Island przeszła swój debiut śpiewająco. W sobotę odbył się ostatni wyścig imprezy - XCO Class 1, jedyny wyścig UCI na Półwyspie Arabskim.
Na linii startu pojawiła się śmietanka tej dyscypliny, która przyjechała z całego świata na pierwszy wyścig kwalifikacyjny do Igrzysk Olimpijskich w Paryżu w 2024 roku.   Zwycięzcami wyścigu Trail X na wyspie Hudayriyat zostali Rebecca Henderson i Ben Oliver.

PODIUM MĘŻCZYZN

Zwycięzcą wyścigu mężczyzn został Ben Oliver z drużyny Denver Disruptors z czasem 1:17:43. Wyraźne zwycięstwo nad Thomasem Litscherem z drużyny LAPIERRE MAVIC UNITY, z różnicą 28 sekund. Trzecie miejsce zajął David List z LEXWARE MOUNTAINBIKE TEAM, który ukończył wyścig z czasem 1:18:24.

"To był bardzo intensywny wyścig od samego początku, na niezwykle szybkiej trasie", skomentował Oliver, "i czekałem na kilka ostatnich okrążeń, aby zobaczyć, kto wytrzyma. I myślę, że mogę powiedzieć, że rozpocząłem sezon".

Spodziewany na starcie był Peter Sagan, który po trzech z siedmiu okrążeń toru Hudayriyat nie utrzymał tempa czołówki i ukończył wyścig na 24. miejscu, również z powodu kraksy bez fizycznych konsekwencji. Mistrz Włoch Luca Braidot został zmuszony do wycofania się z powodu przykurczu w lewej nodze.

PODIUM KOBIET

Zwyciężyła Recca Henderson z drużyny Primaflor Mondraker z czasem 1:17:41. Tuż za nią uplasowała się Noëlle Buri z teamu LAPIERRE MAVIC UNITY z czasem 1:17:46, a następnie Martina Berta z Santacruz RockShox Pro Team, która przekroczyła linię mety z czasem 1:17:47.

"Na początku grałem dużo taktycznie, ale nigdy nie było chwili relaksu, zawsze na pełnym gazie" - powiedział Henderson. "Nie wiedziałem, w jakiej jestem kondycji fizycznej i to najlepszy początek roku, jakiego mogłem się spodziewać".

Wyścigi amatorów Amatorzy rywalizowali w sobotę na tej samej trasie na wyspie Hudayriyat. Wśród mężczyzn zwyciężył Benjamin Willeit, a Rachael Delaunay triumfowała w wyścigu kobiet.