Komputer rowerowy Coros z ładowaniem słonecznym i 120-godzinnym czasie pracy. Cena zaskakuje

Coros ma potencjał poważnie namieszać na rynku rowerowych GPS-ów

Dane nowego komputera rowerowego Coros Dura na papierze wyglądają niezwykle imponująco, z deklarowaną żywotnością baterii wynoszącą 70 godzin przy użyciu GPS o dwóch częstotliwościach lub 120 godzin z jednozakresowym GPS. Producent twierdzi również, że jego nowy GPS jest bardzo wydajny dzięki ładowaniu słonecznemu, a jedna godzina jazdy generuje do dwóch godzin dodatkowego czasu jazdy. To się wydaje wręcz nieprawdopodobne, biorąc pod uwagę że jest to znacznie więcej niż zysk słoneczny np. firmy Garmin. Twierdzi on, że godzina ładowania daje zysk do 25 minut dla Edge 540/840 Solar, choć bardziej prawdopodobne jest kilka minut, szczególnie w zimie. Pomimo imponujących statystyk, Coros Dura jest wyceniony na zaledwie 249 EUR.

Coros, który wcześniej koncentrował się na smartwatchach, twierdzi, że Dura jest przeznaczony dla użytkowników, którzy chcą komputera rowerowego GPS z wystarczającą żywotnością baterii do jazdy po szutrze, wyścigów gravelowpch i jazdy po szosie, choć to nie koniec listy zastosowań. Zawiera kolorowy ekran dotykowy, który może być używany do sterowania większością funkcji, podczas gdy górna część urządzenia jest dedykowana ładowaniu solarnemu. 

Dostępny jest fizyczny przycisk okrążenia/powrotu, podczas gdy innymi funkcjami można sterować za pomocą pokrętła z boku urządzenia. Obracanie pokrętła umożliwia nawigację po menu ekranowym, podczas gdy naciśnięcie go potwierdza wybór menu lub zatrzymuje lub pauzuje aktywność.

Deklarowana żywotność baterii jest ogromna i wynosi ponad 70 godzin, nawet bez ładowania słonecznego. Wypada to bardzo korzystnie w porównaniu z 32 godzinami Garmin Edge 540/840 Solar, 17 godzinami Wahoo Elemnt New Roam GPS V2 i 15 godzinami deklarowanego czasu pracy zaktualizowanego Hammerhead Karoo.

Topowy Garmin Edge 1040 zarządza deklarowanymi 45 godzinami z ładowaniem słonecznym, chociaż gdyby wyłączać wszystko, to powinien działać do 90 godzin bez ładowania słonecznego lub 180 godzin z ładowaniem słonecznym.

Coros Dura może korzystać z pełnego zakresu systemów satelitarnych GPS, GLONASS, Galileo, Beidou, QZSS, z dwuzakresowym odbiorem. Automatycznie również wybierze najlepszy system GPS, aby zapewnić niezawodne ustalenie pozycji, jednocześnie optymalizując żywotność baterii.

Funkcjonalność Coros Dura

Wbudowane funkcje obejmują nawigację zakręt po zakręcie, alerty poza trasą i profile podjazdów. Po podłączeniu do aplikacji Coros, Dura będzie korzystać z Map Google w celu inteligentnej zmiany trasy. Dostępny jest typowy zakres funkcji bezpieczeństwa, w tym ostrzeżenie o kolizji za pośrednictwem aplikacji telefonicznej, alarm rowerowy i wsparcie dla jazdy grupowej. 

Jeśli chcesz używać Dura do treningu, dostępny jest szereg treningów i planów treningowych, a także protokoły testów FTP. 

  • TEST FTP - wykonaj test na trenażerze z COROS DURA, aby oszacować swoją funkcjonalną moc progową, śledzić postępy fitness, ustawić strefy treningowe i dostosować intensywność treningu.
  • OBCIĄŻENIE TRENINGOWE W połączeniu z czujnikami mocy i tętna COROS DURA śledzi, jak organizm radzi sobie z wysiłkiem podczas każdego treningu.
  • TRENINGI Łatwe tworzenie treningów kolarskich w aplikacji COROS lub Training Hub. Śledź trening na COROS DURA podczas następnej sesji. 
  • PLANY TRENINGOWE Podczas treningu z COROS DURA możesz tworzyć lub otrzymywać plany treningowe i otrzymywać informacje zwrotne od trenera bezpośrednio za pośrednictwem aplikacji COROS lub COROS Training Hub.

Coros obsługuje szeroką gamę aplikacji innych firm, z którymi łączy się Dura, w tym Strava i Komoot, a także m.in. RideWithGPS i TrainingPeaks. Urządzenie można połączyć z elektronicznymi systemami zmiany przełożeń SRAM i Shimano.

Dura ma sześć wstępnie skonfigurowanych trybów aktywności: szosowy, trenażerowy, szutrowy, MTB, ebike i e-MTB. Większość rowerzystów prawdopodobnie uzna je za wystarczające, chociaż niektóre inne urządzenia pozwalają na skonfigurowanie własnych trybów zamiast wstępnie ustawionego menu.

Durę można połączyć zarówno przez Bluetooth, jak i ANT+, do 12 połączeń równocześnie. Synchronizacja danych jest obsługiwana zarówno przez Bluetooth z aplikacją Coros na telefon, jak i przez WiFi bezpośrednio przez połączenie internetowe. Na pokładzie znajduje się pełna gama czujników, w tym wysokościomierz barometryczny, akcelerometr i żyroskop, kompas i czujnik temperatury.

Na tym jednak nie koniec. Komputer integruje się za pośrednictwem aplikacji Coros z zegarkami rowerowymi Coros, aby zapewnić inne statystyki, takie jak sen i zmienność tętna. Triathloniści posiadający smartwatch Coros mogą korzystać z Dura podczas jazdy na rowerze, wracając do zegarka podczas biegu. 

Coros Dura GPS ma 2,7-calowy kolorowy ekran dotykowy, tej samej wielkości co Wahoo Elemnt Roam i nieco większy niż Garmin Edge 540/840, który ma 2,6-calowy ekran, ale mniejszy niż 3,2-calowy ekran Hammerhead Karoo. Z kolei wyświetlacz memory-in-pixel ma pomagać utrzymać niskie zużycie energii, pomimo tego że Dura jest zawsze włączona, z automatycznym uśpieniem, gdy nie jest używana, chociaż nadal można przesyłać trasy i edytować strony danych za pośrednictwem aplikacji.

Coros Dura ma wymiary 99,5x60,8x15,7 mm, czyli jest nieco większy niż Garmin Edge 540/840 i Wahoo Elemnt Roam, ale nieznacznie mniejszy niż Hammerhead Karoo. Deklarowana waga urządzenia wynosi 97 g, podczas gdy wzmocniony polimerowo przedni uchwyt, aero Coros dodaje kolejne 44 g. Mocowanie jest Wam doskonale znane. Dla porównania Garmin Edge 540/840 waży 85g, Wahoo Elemnt Roam 94g, a Hammerhead Karoo 118g.

Cena i dostępność

Cena Coros Dura wynosi 249 EUR. To znacznie przypali (parafrazując za Kulkinowskim w Potopie) boczki konkurencji, która do tej pory hasała do woli w kwestii cen - Garmin Edge 840 z ładowaniem słonecznym kosztuje 2579 PLN. Edge 1040 Solar kosztuje 3229 PLN. Najnowszy Hammerhead Karoo kosztuje 2299 PLN, choć można go tera wyrwać za 1899 PLN, podczas gdy Wahoo Elemnt New Roam GPS V2 jest wyceniony na 1799 PLN, choć nie ma ani ekranu dotykowego, ani ładowania słonecznego.

Coros Dura jest dostępny już w sklepie producenta, a wysyłka planowana jest od 15 lipca.

Źródło: Coros


o autorze

Paweł Waloszczyk

Twórca portalu, absolwent Politechniki Śląskiej który zamiast pisać o tym co zrobić by sprzęt rowerowy był lepszy, co robił przez ostatnie lata, postanowił sam się za to zabrać. Pasjonat nowych technologii i materiałów. 

Powiązane posty


Powiązane galerie

komentarze

Powiązane treści

kontakt

velonews.pl
  • ,
  • redakcja(USUŃ)@(USUŃ)velonews(USUŃ).pl