Chiński brand, przegląd kół.

Koła karbonowe są lżejsze niż aluminiowe i mogą być bardziej aerodynamiczne, co sprawi, że będziesz szybszy na rowerze w każdym terenie. Ponadto są wygodne w prowadzeniu. Jedynym problemem jest to, że nie są tanie - dlatego większość rowerów szosowych z niskiej i średniej półki jest wyposażona w koła ze stopu metali lekkich.

Jeśli chcesz podnieść swój poziom przy pomocy kół z włókna węglowego, ale nie chcesz wydawać fortuny, możesz rozważyć zakup bezpośrednio z Chin. Jeśli kupujesz od sprawdzonego i bezpiecznego sprzedawcy, możesz się zaopatrzyć w wysokiej jakości koła z włókna węglowego za małą część ceny najlepszych marek.

Czy chińskie koła z włókna węglowego są bezpieczne? Tak. O ile nie kupujesz niemarkowych kół wyprodukowanych przez nieznanych producentów.

Wiele kół najlepszych marek jest w rzeczywistości produkowanych w Chinach i na Tajwanie. Przykładem tu są Roval (Specialized), Hunt, DT Swiss, Reynolds, Black Inc i Mavic.  Wszystkie te marki w większości produkują  swoje koła w Azji Wschodniej.

Nie ma więc powodu, by obawiać się zakupu kół z włókna węglowego wyprodukowanych w Chinach, ponieważ z pewnością dysponują one odpowiednią technologią.

Bądź jednak ostrożny, jeśli kupujesz od nieznanych chińskich producentów/sprzedawców na AliExpress. Zawsze kupuj  od znanych i renomowanych producentów, takich jak ci, których wymieniamy poniżej, wszyscy są znani z wysokiej jakości, niezawodnych produktów w przystępnej cenie.

Jak wybieramy najlepsze chińskie koła z carbonu?

Bądźmy szczerzy, prawdopodobnie chcesz kupić koła z Chin, ponieważ chcesz zaoszczędzić pieniądze. Ale oszczędność pieniędzy nie powinna odbywać się kosztem trwałości i bezpieczeństwa. Nigdy nie powinieneś kupować kół za 300 dolców, które pękną po roku jazdy,. Istnieją koła za 500 dolarrów, które po pięciu latach nadal wyglądają jak nowe.

Tak więc koszt i trwałość to dwa najważniejsze kryteria.

Jest jeszcze jedna rzecz, którą należy wziąć pod uwagę przy wyborze dobrych kół z włókna węglowego: wydajność. Nawet jeśli nie jesteś zawodnikiem, nadal chcesz, aby nowe koła były szybsze niż obecne. W przeciwnym razie po co zawracać sobie głowę wydawaniem pieniędzy.

Na wydajność kół wpływa kilka czynników: 

  • Nie wszystkie piasty są takie same. Dobre piasty pochłaniają mniej watów i zapewniają większą prędkość przy tej samej mocy. Zestawy kół, które uwzględniliśmy w tej recenzji, dają możliwość korzystania z najlepszych piast innych firm na rynku, lub mają wyprodukowane przez siebie piasty. 
  • Kształt obręczy: Podobnie jak wyskość, kształt obręczy ma również znaczenie dla aerodynamiki. Nie możemy tutaj tak naprawdę ocenić aerodynamiki, ale wiadomo, że obręcze w kształcie litery U są lepsze niż w kształcie litery V pod względem stabilności  przy bocznym wietrze.
  • Waga: Lżejsze koła są szybsze podczas wspinaczki  i zmian tempa jazdy. Są więc lepsze, przynajmniej do pewnego momentu, dopóki nie stracą sztywności i przenoszenia mocy. Upewniamy się, że wybrane przez nas marki są lekkie, ale nadal wystarczająco sztywne.
  • Sztywność: Na ogólną sztywność kół wpływa ułożenie karbonu, szprychy (liczba i materiał) oraz sztywność samych piast. Sztywne koła są dobre do przenoszenia mocy, ale nie powinny być zbyt sztywne, bo wtedy stają się niewygodne i słabnie ich skuteczność hamowania tarczami. Niektóre koła wykorzystują szprychy z włókna węglowego, aby utrzymać wysoką sztywność przy zachowaniu niskiej masy.

Nasz wybór najlepszego chińskiego zestawu kołowego

1. Farsports

Jeśli szukasz najlepszych kół z włókna węglowego poniżej 1000 dolarów, Farsports może być Twoją marką. Produkują oni wszystkie rodzaje kół z włókna węglowego i zapewniają ogromny wybór komponentów do wyboru.

Ich koła są podzielone na kategorie: Feder, Kaze i Ventoux. Ich zalety w dużym w skrócie, Feder to lekka obręcz, Kaze to aerodynamiczna/sztywna obręcz, a Ventoux to ich najwyższej klasy obręcz z karbonowymi szprychami i piastami na zamówienie.

Farsports produkuje świetne koła z włókna węglowego i nie można ich pomylić z żadnym innym producentem 

Zalety:

Szeroki wybór obręczy, od lekkich po wysokie aerodynamiczne. Szeroka gama wysokiej jakości piast innych producentów Fantastyczny stosunek jakości do ceny 

Wady:

Brak

Najlepszą konfiguracją kół Farsports pod względem wartości, wydajności i wagi jest obręcz Farsports Feder o szerokości zewnętrznej 28 mm, głębokości obręczy 45 mm, szprychach CX-Ray, nyplach ze stopu i piastach Carbon-Ti.

Największa zaletą kół Farsports jest to, jak mocno można je konfigurować. Jeśli szukasz wyższych lub sztywniejszych kół i nie masz nic przeciwko wyższej wadze, możesz wybrać Farsports Kaze. A jeśli szukasz piast, które są bardziej wytrzymałe, możesz użyć DT Swiss 240 lub 350. Możesz też poprosić o zastosowanie różnych piast z przodu i z tyłu.

A co z serią Ventoux?

Ventoux to próba Farsports stworzenia w pełni customowych kół bez użycia komponentów innych firm. Istnieje wiele poziomów cenowych kół Ventoux, od tańszych zwykłych serii C i S do najwyższych serii EVO C i EVO S.

Naszym zdaniem zwykłe serie C i S nie są warte zainteresowania i lepszym wyborem wydaje się Feder lub Kaze, chcąc uzyskać lepszą wartość. Ventoux EVO S nie jest w ogóle opcją budżetową, ale warto ją rozważyć, jeśli chcesz superlekkiego zestawu z karbonowymi szprychami i łożyskami CeramicSpeed.

2. Light Bicycle

Light Bicycle produkuje również świetne koła z włókna węglowego dla osób dbających o budżet. Mają też dość szeroki wybór obręczy, nawet większy niż Farsports. Ponadto o wiele łatwiej jest dostosować wybór kół na ich przyjaznej dla użytkownika stronie internetowej.

Light Bicycle ma magazyn w Ameryce Północnej i Europie, więc jeśli wybrana konfiguracja kół jest dostępna w jednym z ich magazynów NA / EU, nie musisz długo czekać, aż koła dotrą pod Twoje drzwi.

Zalety:

Duży wybór obręczy z włókna węglowego w szerokim zakresie cen. Posiadają magazyny w Ameryce Północnej i Europie, więc wysyłka jest dość szybka w porównaniu do wysyłki bezpośrednio z Chin. Łatwy w użyciu kreator niestandardowych kół Wiele opcji wykończenia Wady:

Nieco droższe niż koła Farsports z podobną konfiguracją, ale nadal bardzo przystępne cenowo w stosunku do tego, co otrzymujesz. Które koła Light Bicycle kupić:

Obręcze szosowe Light Bicycle są dostępne w dwóch poziomach: Falcon i Falcon Pro. Jak sama nazwa wskazuje, Pro to wyższy poziom. Różnica między nimi nie jest zbyt duża, ale główną zaletą serii Falcon Pro jest zwiększona wytrzymałość bez dodatkowej wagi dzięki bardziej wyrafinowanemu układowi włókien węglowych.

Istnieje również profil X-Flow, który jest dostępny tylko w serii Pro. X-Flow ma pofałdowany profil obręczy, podobnie jak koła Zipp NSW lub Princeton, dzięki czemu jest sztywniejszy, mocniejszy i bardziej aerodynamiczny. Nie możemy tego przetestować i osobiście nie jestem do tego przekonany. Zdecydowanie wygląda jednak wyjątkowo.

Jeśli jesteś lżejszym kolarzem, możesz wybrać wersję flyweight za 100 g mniejszą masę obręczy i niewielki wzrost ceny.

3. Winspace

Winspace oferuje dwa rodzaje kół w różnych przedziałach cenowych: Hyper i Lún. Jeśli potrzebujesz lekkiej obręczy z włókna węglowego ze szprychami z włókna węglowego i wyrazistym wyglądem, Winspace Hyper jest tym, czego szukasz. Jeśli masz ograniczony budżet, ale nadal chcesz lekkich kół z włókna węglowego od jednej z najpopularniejszych marek rowerowych w Chinach, spójrz na Winspace Lún.

W przeciwieństwie do Farsports i Light Bicycle, wszystkie koła Winspace są zatwierdzone przez UCI. Jeśli więc planujesz ścigać się w wyścigach sankcjonowanych przez UCI, warto rozważyć koła Winspace.

Koła Hyper są droższe niż większość ofert Farsports i Light Bicycle, ale jeśli mieszkasz w kraju z dystrybutorem Winspace, możesz być w stanie kupić koła Hyper taniej niż nawet najwyższa konfiguracja Farsports.

Plusy:

Wszystkie koła są zatwierdzone przez UCI Super sztywne koła dzięki karbonowym szprychom Wyraźny wzór "motyla" na kołach Hyper. Ceramiczne łożyska w bardzo przystępnej cenie. Zostały przetestowane w tunelu aerodynamicznym przez niezależnych testerów. Hyper działa porównywalnie lub lepiej niż większość markowych kół z włókna węglowego. Wady:

Karbonowe szprychy mogą wydawać skrzypiący dźwięk ze względu na sposób, w jaki krzyżują się szprychy, chociaż zostało to rozwiązane w nowszej wersji. Wzór motyla może nie przypaść do gustu. Zastosowane łożyska ceramiczne mogą nie być zbyt trwałe. W przeciwieństwie do pozostałych dwóch marek, nie można wybrać własnej konfiguracji kół.

Które koła Winspace kupić?

Najlepsza rzecz w kołach Winspace Hyper jest jednocześnie ich najgorszą. Karbonowe szprychy i ceramiczne łożyska sprawią, że koła będą sztywniejsze i będą toczyć się płynniej kosztem komfortu, trwałości i łatwości naprawy. Wiele osób zniechęca również wzór motyla, chociaż mają pomalowaną czarną edycję, która zakrywa ten wzór.

Osobiście uważam, że Hyper nie jest dla każdego, mimo że tak wiele osób przysięgało na jakość wykonania i wydajność.

Inne, również dobre chińskie koła z włókna węglowego

Istnieją inne dobrej jakości chińskie koła z włókna węglowego, ale trzy przedstawione powyżej są po prostu najlepsze. Nie chodzi o to, że te koła poniżej są złe same w sobie, wcale nie, nadal są to bardzo dobre koła pochodzące od renomowanych producentów. Jeśli trzy najlepsze opcje wciąż nie są dla Ciebie dostępne, rozważ również  koła 

Yoeleo: Te karbonowe koła świetnie sprawdzają się w tunelu aerodynamicznym, zgodnie z testami niezależnych recenzentów. Jeśli szukasz kół zatwierdzonych przez UCI, poza Winspace Hyper, to jest to najlepsza opcja. 

ICAN: Super tanie koła z włókna węglowego o przyzwoitej wadze od znanego producenta. Używają szprych Sapim w swoich kołach, ale konfiguracja połączona jest z ich własnymi piastami. Kolejnym minusem jest szerokość wewnętrzna 16 mm, która jest zbyt wąska dla nowych rozwiązań ogumienia.

Super Team: Dobre koła z piastami DT240. Nie tak dobre jak Farsports czy Light Bicycle pod względem ogólnej wartości, ale magazyn zewnętrzny znajduje się w Ameryce i zakup odbywa się raczej przez portal Amazon. 

Elite Wheels: Ich topowy zestaw kołowy Elite Drive to obręcz 40/50/65 mm z karbonowymi szprychami i ceramicznymi łożyskami, która waży od 1255 gr i kosztuje mniej niż Winspace Hyper, co czyni ją jednym z najlepszych lekkich kół na rynku, przynajmniej na papierze.

Ich stare i wychodzące koła mają dobrą historię pod względem jakości wykonania, ale nie możemy jeszcze polecić Elite Drive, ponieważ niektórzy ludzie doświadczają problemów z piastami. Dobrą wiadomością jest to, że obsługa klienta Elite wydaje się szybko reagować na wymianę.

Artykuł nie ma celu w promowaniu produktów chińskich, pomaga jednak w wyborze osobom szukającym dobrych i dużo tańszych rozwiązań w sprzęcie


o autorze

Piotr Szafraniec

Kolarz, kucharz, akrobata. Dwukrotny Mistrz Polski Dziennikarzy w kolarstwie szosowym.

Powiązane posty


komentarze

Powiązane treści

WiadomościWszystkie

kontakt

velonews.pl
  • ,
  • redakcja(USUŃ)@(USUŃ)velonews(USUŃ).pl