​Bike Days – Międzynarodowy Festiwal Filmów Rowerowych ponownie we Wrocławiu!

W dniach 13-16 czerwca 2024 roku, we wrocławskim Kinie Nowe Horyzonty, miłośnicy rowerów i dobrego kina będą mieli szansę połączyć te dwie pasie podczas rozpoczynającego się unikatowego w skali Polski i Europy festiwalu filmowego o tematyce rowerowej – Bike Days. Podczas 4-dniowego wydarzenia, widzowie zobaczą 17 średnio- i pełnometrażowych tytułów – głównie dokumentów oraz 2 fabuły  – zgrupowanych w 10 bloków tematycznych. Fundacja Proces Ciągły, organizator wydarzenia, ponownie proponuje rowerowe kino poruszające ważkie społecznie tematy, ze szczególnym uwzględnieniem osób i grup, które bywają pomijane. Prezentowane historie inspirują i wzruszają. To ważny głos w dyskusji na temat otaczającego nas świata – z perspektywy siodełka. 

Dialog i zrozumienie świata

W tym roku festiwal znów stworzy przestrzeń dialogu i odda głos tym, którzy w masowym dyskursie bywają przemilczani. Zobaczymy zaangażowane kino pokazujące wyzwania stające przed mniejszościami, osobami zmagającymi się z niepełnosprawnościami i chorobami, a także walczącymi ze stereotypami ze względu na kolor skóry, płeć czy miejsce zamieszkania. „

Chcemy stawiać pytania o kondycję człowieka we współczesnym świecie, prowokować do dyskusji, pokazywać rzeczywistość, którą łączy rower – niezależnie gdzie jesteśmy i co robimy.” – mówi Michał Weksler, założyciel festiwalu oraz członek Fundacji Proces Ciągły. „Program jest bardzo zróżnicowany. Pogrupowaliśmy i wyróżniliśmy kilka ważnych obszarów tematycznych tak, by skupić uwagę na przestrzeniach,  które wciąż wymagają pracy w dziedzinie otwartości, wsparcia i tolerancji. Pragniemy pokazać, że tam gdzie kończy się rowerowe kino drogi, zaczyna się mapowanie realnych zmian. Jako festiwal chcemy być częścią dobra, które – mamy nadzieję – ludzie wyniosą z kinowych sal i przekują w codzienne działania.”

Tajniki wielkich wyścigów

Jeden z tematów, wokół których skupiony jest program festiwalu, dotyczy tzw. kolarzy wspierających – czyli „wielkich przegranych”. Chodzi o zawodników, którzy jadą na końcu wyścigu, poświęcają kariery i rezygnują z osobistych ambicji, aby liderzy ich drużyn mogli na metę dojechać pierwsi. Nie mają szans na zwycięstwo. Co ich motywuje do ciągłego wystawiania swoich ciał na ryzyko oraz rozdzierający ból skoro i tak nie unikną demoralizującej anonimowości? Odpowiedzi będziemy szukać w dokumencie Arunasa Mateli zatytułowanym Wonderful Losers. Reżyser przez 7 lat śledził karierę kolarską Sancho Pansy podczas prestiżowego Giro d’Italia, przy okazji odkrywając drugie dno legendarnego wyścigu. Nawiązaniem do filmu Meteli jest pełnometrażowa fabuła The Racer w reżyserii Kierona J. Walsha, prezentująca historię belgijskiego kolarza, będącego jednym z najlepszych domestiques – kolarzy wspierających – który wraz z rozpoczęciem Tour de France zostaje usunięty ze swojego zespołu. To również opowieść o problemie dopingu wśród sportowców. Dopełnieniem tematu będzie dokument All for One. Film ukazuje pierwsze lata formowania się profesjonalnego kolarskiego zespołu i łączący bohaterów wspólny etos – od najsilniejszego po najsłabszego członka drużyny kolarskiej. 

Zwykli–niezwykli bohaterowie

Ważne miejsce w tegorocznym programie zajmuje parakolarstwo. Podczas Bike Days 2024 zostaną zaprezentowane dwa dokumenty. Jednym z nich jest mocno polecany przez organizatorów Tour de Gaza w reż. Flavii Cappellini. Jest to portret Alaa al-Daliego, mistrza kolarskiego, który został postrzelony przez izraelskiego snajpera, w wyniku czego amputowano mu prawą nogę. Nie przeszkodziło mu to w tym, by trzy miesiące później zostać pierwszym kolarzem paraolimpijskim w Gazie, stając się członkiem grupy Gaza Sundbirs. Jak mówi al-Dali: „Trzymanie flagi palestyńskiej podczas międzynarodowych zawodów jest formą pokojowego oporu”. Po seansie planowana jest rozmowa online z bohaterami i twórcami dokumentu. 

Drugim filmem w bloku Wyzwania  jest znany widzom festiwalu z poprzednich edycji film Unstoppables, To historia grupy Piratów z Barcelony, którzy przygotowują się do do Igrzysk Paraolimpijskich w Londynie w 2012 roku, a rower staje się dla nich narzędziem terapii po tragicznych doświadczeniach. 

Rower narzędziem zmian społecznych

Kolejnym zagadnieniem jest problem nierówności społecznych a w szczególności wykluczeń i dyskryminacji. W tegorocznym programie pojawi się dokument Biking While Black w reżyserii Yolandy Davis-Overstreet opowiadający o wkluczeniach rasowych i ich konsekwencjach. Film skupia się na dramatycznej rzeczywistości życia Afroamerykanów na rowerach – od nadmiernych kontroli policyjnych po ofiary śmiertelne. Bohaterowie filmu wyjaśniają, dlaczego społeczności czarnoskórych były w przeszłości wykluczane i dają wiele propozycji, jak to zmienić. 

Nastolatkowie z grupy Bikes Up, Guns Down w Worcester w stanie Massachusetts organizują oddolną inicjatywę, gdzie dzieciaki spędzają wolny czas jeżdżąc na rowerach, aby przerwać cykl przemocy gangów. Wykorzystują swoją jazdę do protestu na rzecz większej liczby ścieżek rowerowych i bezpiecznej przestrzeni, w której mogą wykonywać swoje triki. Tę historię opowiada dokument 508 The Take Over w reżyserii Jeremiego Hartmana.  

Terapeutyczna moc jednośladu

Festiwal nie stroni od filmów pokazujących bohaterów mierzących się z poważnymi chorobami, dla których rower jest narzędziem budzącym nadzieję a także pozwalającym im na odzyskiwanie przestrzeni osobistej w tym trudnym dla nich czasie. Pokażemy The Ride On, czyli historię 32-letniego Szkota, u którego zdiagnozowano zmieniającą życie chorobę neuronu ruchowego. Mimo tego, wraz ze swoim bratem i przyjaciółmi, decydują się przejechać 1300 kilometrów w 4 dni, by zebrać pieniądze na leczenie. 

Następny film to The Nine Wheels  – opowiada on historię rodziny Schneebergerów, znanej również jako The 9 Wheels. Film dokumentuje ich zmagania z niepełnosprawnością, eksplorując braterską miłość i oddanie rodziców oraz śledząc nietuzinkową codzienność rodziny mieszkającej w kamperze i żyjącej pełnią życia. 

Rower jako nośnik wartości

Nie zabraknie dokumentów próbujących odpowiedzieć na pytanie, czym jest rower w naszym życiu. The Engine Inside z wytwórni Anthil opowiada historie sześciu zwykłych osób, którzy odkrywają wyjątkową siłę jednośladu. Film przybliża potencjał tego 200-letniego wynalazku, badając jego wpływ na szeroki zakres problemów globalnych, takich jak zdrowie fizyczne, psychiczne, nierówności społeczno-ekonomiczne i zmiany klimatyczne. 

W podobnym tonie The Soul of Cyclist porusza kwestie wartości zanikających we współczesnym społeczeństwie, takich jak przyjaźń, ekologia, minimalizm. Zobaczymy też film Motherload o wyzwaniach stających przed matką, która postanawia przesiąść się na rower cargo.

Wkręceni się w kino

Warto wspomnieć, że filmem otwarcia tegorocznego festiwalu jest BMX Bandits, czyli australijska fabuła z 1983 roku z młodziutką Nicole Kidman. To jedna z jej pierwszych ról filmowych zanim rozwinęła swoją karierę w Hollywood. Film to niezła gratka dla fanów muzyki i stylu lat 80. oraz prawdziwa jazda na BMXie bez trzymanki. 

To tylko kilka tropów programowych czerwcowego wydarzenia. Warto na przykład wspomnieć, że dla freerideowców organizatorzy przygotowali Nothing's for Free w reż. Dereka Westerlunda – nagraną w 4K kronikę narodzin i dziedzictwa freeride’owego kolarstwa górskiego. 

Pełny program festiwalu zostanie ogłoszony 27 maja na stronach bikedays.pl 

Bilety w cenie:

22 zł normalny 

20 zł klubowy (z kartą przyjaciela kina nowe horyzonty)

18 zł bilet pakietowy „Bike Days 4+” (cena obowiązuje przy zakupie minimum 4 biletów na różne bloki festiwalu przez jedną osobę)

Do kupienia od 3 czerwca w kasach kina nowe horyzonty i na kinonh.pl 

Projekt tegorocznej identyfikacji festiwalu przygotował Paweł Borkowski 

Równość i wspólne dobro

Bike Days – Międzynarodowy Festiwal Filmów Rowerowych jest silnie wpisany w kulturalną tkankę Wrocławia. Od 2013 roku festiwal przekonał do siebie kilka tysięcy widzów programu filmowego oraz drugie tyle uczestników wydarzeń towarzyszących. Wydarzenie realizowane jest na zasadzie partycypacji zaangażowanych grup i osób, a równość wobec poszczególnych aktywności oraz idea tworzenia wspólnego dobra są wiodącymi wartościami festiwalu. W programie Bike Days kino nie istnieje bez roweru, a rower bez kina – z obopólną korzyścią. Organizatorzy wierzą, że rower to świetny środek – nie tylko transportu, ale i medialnego przekazu. To punkt wyjścia do rozmów na temat naszej codzienności i zagadnień współczesnego świata.  

Informacje o festiwalu

Bike Days – Międzynarodowy Festiwal Filmowy odbędzie się 13–16 czerwca 2024 roku w Kinie Nowe Horyzonty we Wrocławiu.

Organizatorzy: Fundacja Proces Ciągły, Kino Nowe Horyzonty

Współpraca oraz mecenat: Miasto Wrocław

Partnerzy: Dobra Kaloria, FunBike, Klubokawiarnia Recepcja, Bistro KNH, Wrocławski Welodrom

Patroni medialni: Radio RAM, Radio LUZ, magazyn Szosa, rowery.org, bikeworld.pl, Veloprofit, Velonews

Strona www i social media:

https://bikedays.pl/

https://www.facebook.com/BikeDaysFestiwal

https://www.instagram.com/bikedays/


o autorze

Paweł Waloszczyk

Twórca portalu, absolwent Politechniki Śląskiej który zamiast pisać o tym co zrobić by sprzęt rowerowy był lepszy, co robił przez ostatnie lata, postanowił sam się za to zabrać. Pasjonat nowych technologii i materiałów. 

Powiązane posty


Powiązane galerie

komentarze

Powiązane treści

kontakt

velonews.pl
  • ,
  • redakcja(USUŃ)@(USUŃ)velonews(USUŃ).pl