​Belgijska kampania „Atomówek”

Po niemal dwóch tygodniach przerwy w startach, „Atomówki” wracają do ścigania. Począwszy od piątku 17 kwietnia wystartują w trzech belgijskich klasykach. Kampanię w Belgii zawodniczki MAT ATOM deweloper Wrocław rozpoczną od udziału w Veenendaal-Veenendaal Classic (UCI 1.1).

Na liście startowej tego i pozostałych klasyków nie brakuje zawodniczek z teamów Women's World Tour, można więc spodziewać się zarówno mocnej rywalizacji, jak i mnóstwa emocji. Skład wrocławskiej ekipy na ten wyścig w Belgii to: Barbara Cywińska, Aleksandra Grudzińska, Tamara Szalińska, Maja Tracka i Olga Wankiewicz.

Czwarta edycja „Veenendaal” rozegrana zostanie na liczącej 136,5 km trasie poprowadzonej po czterech pętlach. Na każdym okrążeniu zawodniczki czekają dwa następującej po sobie podjazdy, które na profilu wyglądają niepozornie, ale pokonywane w wyścigowym tempie na pewno dadzą o sobie znać. Pierwszy, Grebberg, ma wysokość 49 m. Żeby dostać się na szczyt wzniesienia, trzeba przejechać 600 m szosy o średnim nachyleniu 6,5%. Paardeveld ma wysokość 41 m, zawodniczki będą musiały pokonać 0,5 km podjazdu o średnim nachyleniu 4,4%.

Po wolnej sobocie „Atomówki”, już w innym składzie przeniosą się do Antwerpii, gdzie staną na starcie drugiej edycji Antwerp Port Epic Ladies (UCI 1.1). O wysokie lokaty rywalizować będą: Monika Brzeźna, Katarzyna Wilkos, Nikola Bajgerová, Nikol Płosaj, Malwina Mul i Marta Marek. – Trasa flamandzkiego klasyku liczy 146,5 km, z czego 63,3 km to odcinki szutrowe i brukowe, niezwykle widowiskowe, ale dla zawodniczek pokonywanie ich to prawdziwe piekło. Szczególnie jeśli będzie padać, a takie są póki co prognozy na niedzielę – mów Paulina Brzeźna-Bentkowska, trenerka teamu.

W poniedziałek „Atomówki” wystartują w GP Mazda Schelkens (UCI 1.1). Trasa, ze startem i metą w Borsbeek liczy 128,7 km, co po dwóch pierwszych klasykach może się wydawać wytchnieniem. – Sądząc po rezultatach z poprzednich edycji, na których średnia prędkość wynosiła niemal 40 km/h, na pewno nie będzie to przejażdżka, spodziewać należy się raczej wymagającej przeprawy zarówno z dystansem, tempem, jak i rywalkami, obściganymi w zawodach rangi WWT – podkreśla Brzeźna-Bentkowska.

W najbliższy weekend w Pucharze Polski w Dobromierzu, zarówno w zaplanowanej na sobotę 18 kwietnia czasówce, jak i rozgrywanym następnego dnia wyścigu ze startu wspólnego, weźmie udział Alicja Matuła, która ostatni rok, z powodzeniem, ściga się w kategorii juniorskiej.

Kolejny tydzień również będzie dla zespołu bardzo intensywny, od wtorku 21 maja do czwartku 23 maja orliczki rywalizować będą w Pruszkowie o medale torowych mistrzostw Polski kategorii U23. O koszulki i tytuły mistrzyń Polski powalczą: Tamara Szalińska, Olga Wankiewicz, Aleksandra Grudzińska, Maja Tracka i Martyna Szczęsna. Szosowy skład – Katarzyna Wilkos, Nikola Bajgerová, Monika Brzeźna, Malwina Mul, Nikol Płosaj i Marta Marek – pojedzie do Czech na Tour de Feminin (UCI 2.2).

MAT ATOM Deweloper Wrocław | skład 2024:

elita:

Nikola Bajgerová

Monika Brzeźna

Nikol Płosaj

Katarzyna Wilkos

U23:

Barbara Cywińska

Aleksandra Grudzińska

Marta Marek

Malwina Mul

Tamara Szalińska

Martyna Szczęsna

Maja Tracka

Olga Wankiewicz

juniorka:

Alicja Matuła


MAT Atom Deweloper Wrocław to obecnie najbardziej utytułowana w Polsce kobieca drużyna kolarska, założona w 2016 roku przez olimpijkę z Pekinu Paulinę Brzeźną-Bentkowską i jej męża Pawła Bentkowskiego, byłego kolarza. W skład teamu wchodzą uczestniczki Igrzysk Europejskich, Akademickich Mistrzostw Świata oraz reprezentantki Polski w torowych i szosowych Mistrzostwach Europy i Świata. 

Od roku 2022 ekipa ma status grupy zawodowej zarejestrowanej w UCI (Women’s Continental Team). Udział w międzynarodowych wyścigach, w których zawodniczki wrocławskiej ekipy były widoczne i stawały na podium zaowocował ogromnym zainteresowaniem ekip zawodowych. Po sezonach '22 i '23 kontrakty z grupami UCI World Tour podpisały: Agnieszka Skalniak-Sójka, Daria Pikulik, Wiktoria Pikulik i Dominika Włodarczyk. 

Celem MAT Atom Deweloper Wrocław jest dołączenie do grona najlepszych ekip świata oraz stworzenie młodym zawodniczkom możliwie najdogodniejszych warunków rozwoju – umożliwienie im zarówno studiowania i jednocześnie uprawiania sportu na wysokim poziomie. 

O drużynie powstał film dokumentalny „TOUR”. Na ekranie można również zobaczyć Monikę Brzeźną, która wystąpiła w teledysku „Ty jesteś jutrem” zespołu De Mono.


o autorze

Paweł Waloszczyk

Twórca portalu, absolwent Politechniki Śląskiej który zamiast pisać o tym co zrobić by sprzęt rowerowy był lepszy, co robił przez ostatnie lata, postanowił sam się za to zabrać. Pasjonat nowych technologii i materiałów. 

Powiązane posty


komentarze

Powiązane treści

kontakt

velonews.pl
  • ,
  • redakcja(USUŃ)@(USUŃ)velonews(USUŃ).pl