MARINE CABIROU I RONAN DUNNE WYGRYWAJĄ PUCHAR ŚWIATA UCI DOWNHILL W POLSCE

Marine Cabirou (Scott Downhill Factory) i Ronan Dunne (Mondraker Factory Racing) odnieśli zwycięstwa w serii UCI Mountain Bike World w Bielsko-Białej. Francuzka powróciła do formy po pechowym początku sezonu w Fort William, a Dunne zanotował swoje pierwsze zwycięstwo w Pucharze Świata UCI Downhill na nowej polskiej trasie. W kategorii juniorów zwyciężyli Heather Wilson (Muc-Off Young Guns) i Asa Vermette (Framework Racing)

Trasa w Szczyrku gdzieniegdzie zmieniała się kilkukrotnie, co miało na to wpływ deszczowa pogoda w piątek i suchy słoneczny dzień w sobotę. Poranne ulewy w niedzielę rano sprawiły, że warunki w niektórych sekcjach na torze były trudne. 

Marine Cabirou, która miała mocną drugą połowę swojego sezonu w 2023 roku i zajęła trzecie miejsce w klasyfikacji generalnej serii, miała niesamowity przejazd odnosząc swoje trzecie zwycięstwo w ostatnich pięciu rundach Pucharu Świata.

Camille Balanche była druga, a Nina Hoffmann utrzymała się na trzecim miejscu. Tahnée Seagrave liderka wielu kibiców, miała szybki przejazd i prowadziła w górnej części trasy, ale upadek w środkowej części niestety pozbawił jej walki o podium. Seagrave ukończyła wyścig na piątym miejscu, prawie cztery sekundy z tyłu.

Być może najbardziej imponujący był jednak przejazd Vali Höll. Broniąca tytułu mistrzyni świata wygrała półfinały i była faworytką do zwycięstwa w drugiej rundzie z rzędu, ale poślizgnęła się na śliskiej sekcji na szczycie trasy i straciła cenne sekundy.

Pomimo upadku, Höll szybko wsiadła na rower i pokonała drugą połowę trasy, zajmując 6. miejsce. Wysiłek ten przyniósł Vali kilka ważnych punktów, pozwalając jej utrzymać prowadzenie w klasyfikacji generalnej.

Wygrana w Polsce była ósmym zwycięstwem Cabirou w Pucharze Świata UCI Downhill. Po wyścigu powiedziała: "Jestem bardzo szczęśliwa, że wygrałam na tym nowym torze w Polsce. Tor zmieniał się przez cały tydzień, a deszcz na początku popołudnia utrudnił zarządzanie biegiem. Na początku zobaczyłam, że tor jest trochę suchy, więc starałam się naciskać. Popełniłam błąd, ale myślę, że wszyscy popełnili błędy, więc miałam dobry bieg."

Zdjęcie. ©️WHOOP UCI Mountain Bike World Series / Michal Cerveny

DUNNE ZWYCIĘŻA W SWOIM PIERWSZYM PUCHARZE ŚWIATA UCI DOWNHILL 

Ronan Dunne (Mondraker Factory Racing) zaprezentował pewną, kontrolowaną jazdę, 

dobywając swoje pierwsze zwycięstwo w Pucharze Świata UCI Downhill w Polsce. 21-letni Irlandczyk na prototypie Mondraker pokonał tor w swoim charakterystycznym, agresywnym stylu.

Inny Irlandczyk, Oisin O’Callaghan (YT Mob), długo utrzymywał się na prowadzeniu, co ostatecznie dało mu 10. miejsce. Benoît Coulanges (Dorval AM Commencal) przełamał dominację O’Callaghana, osiągając czas poniżej 2:57 i kończąc na czwartej pozycji.

Jednak jego czas na prowadzeniu nie trwał długo. Loïc Bruni (Specialized Gravity), zwycięzca klasyfikacji generalnej Pucharu Świata UCI Downhill 2023, mimo upadku w półfinałach, osiągnął czas poniżej 2:55. Jednak Dunne wykorzystał ten czas do maksimum, osiągając lepszy wynik o 0,64 sekundy.

Ostatni trzej zawodnicy nie byli w stanie poprawić wyniku Dunne’a. Luca Shaw (Canyon CLLCTV Factory Team) zakończył na szóstym miejscu, Loris Vergier (Trek Factory Racing Gravity) zajął trzecie miejsce mimo błędu, a Dakotah Norton (Mondraker Factory Racing) ukończył na 31. miejscu po poślizgu na mokrym odcinku.

Po wyścigu Ronan Dunne powiedział: "Uwielbiam tor w Polsce. Tłumy były niesamowite. To drugi Puchar Świata UCI z nowym zespołem. Wszystko było perfekcyjne, miałem nastawienie, że albo polecę helikopterem, albo zajmę pierwsze miejsce. Nie polecieliśmy helikopterem, ale wygraliśmy. Zwykle nie patrzę na czasy, ale tym razem to zrobiłem. Zobaczyłem czas Bruni'ego i pomyślałem, że muszę walczyć. Opłaciło się."

Zdjęcie. ©️WHOOP UCI Mountain Bike World Series / Michal Cerveny

Lider klasyfikacji generalnej, Loïc Bruni, powiedział: "Jestem zadowolony z wyniku. Nie zasłużyłem na więcej, ponieważ mój weekend nie był najlepszy. Niektórzy zawodnicy jeździli lepiej ode mnie. Cieszę się z drugiego miejsca. Nie myślałem, że uda się być w pierwszej trójce. Jazda była dobra, rower był świetny, wszystko było naprawdę dobrze, więc mam nadzieję, że uda się utrzymać ten moment. Jestem naprawdę szczęśliwy z powodu Ronana. To świetne."

Polskę reprezentowali Amelia Dudek (HR Racing Team)  startująca w kategorii Juniorek, która niestety nie dostała się do przejazdów finałowych, a także z juniorów Kacper Sidło oraz Mikołaj Gawronek (HR Racing Team) którzy przez upadek na trasie nie kwalifikowali się dalej.

Wszystkie wyniki można znaleźć tutaj

*Zdjęcie okładkowe @WHOOP UCI Mountain Bike World Series / Innes Graha


o autorze

Magda Horabik

Amatorka z ambicjami, za sobą ma już szosę, MTB, a teraz próbuje odkryć trochę świata enduro. Na codzień studiuje i trenuje. W wolnym czasie lubi poszwędać się po świecie, czytać kryminały i zakręcić przy sportowych wydarzeniach.

komentarze

WiadomościWszystkie

kontakt

velonews.pl
  • ,
  • redakcja(USUŃ)@(USUŃ)velonews(USUŃ).pl