​Charytatywna wyprawa rowerowa dla Hakersów: dzieci wykluczonych cyfrowo.

Trzech SuperBohakerów - Piotr Wojtera, Piotr Ciskowski i Paweł Wyszomirski - wyruszyło na wyzwanie życia. W ciągu 7 dni pokonali trasę przez Albanię, Macedonię i Grecję, przemierzając 600 km na swoich rowerach. To była niełatwa podróż, pełna wymagających gór, stromych podjazdów i noclegów w namiotach.

Celem wyprawy było zapewnienie min. roku nauki dla 3 Hakersów. Średnio rok nauki dla jednego dziecka to 2 000 zł.
Link do zrzutki i więcej informacji: https://zrzutka.pl/7g3apr

Hakersi to niezwykły projekt Fundacji Sarigato, który wspiera rozwój dzieci wykluczonych cyfrowo. Działania skierowane są przede wszystkim na dostarczaniu komputerów potrzebującym oraz tworzeniu - przestrzeni, w których dzieci mogą się uczyć, korzystając z nowoczesnej technologii. Ponadto, wspierają w nauce poprzez korepetycje z przedmiotów szkolnych oraz prowadzenie kursów z zakresu nowych technologii, takich jak programowanie w Minecraft Edu Edition, grafika komputerowa, czy tworzenie stron internetowych. Dodatkowo, realizując program mentoringowy dla najbardziej utalentowanych dzieci. Dotychczasowa działalność Fundacji Sarigato zaowocowała wsparciem dla 2285 dzieci z 260 placówek w całej Polsce.

Dlaczego taka pomoc?

Istnieje ogromna zależność między rosnącym zapotrzebowaniem na pracowników nowych technologii a trudnościami w samodzielnym funkcjonowaniu dzieci wykluczonych cyfrowo. Według raportu najwyższej Izby Kontroli, aż 82% wychowanków domów dziecka ma problem z usamodzielnieniem się, często wracając do patologicznego środowiska. Z drugiej strony, szacuje się, że do 2025 r. 90 proc. miejsc pracy będzie wymagało przynajmniej podstawowego poziomu umiejętności cyfrowych, a ponad 60 proc. uczniów dziś rozpoczynających edukację będzie pracowało w zawodach jeszcze nieistniejących. 

Opis wydarzenia słowami chłopaków

Rowery to nasza pasja. W czasie każdej wyprawy pojawia się kryzys, a naszym sposobem na to, by podnieść się i walczyć dalej jest myśl, że pomagamy innym. W tym roku wyzwaniem były dla nas Bałkany. Samolotem z rowerami lecieliśmy do Tirany w Albanii. Stąd ruszyliśmy w tygodniową podróż przez góry Albanii i Macedonii. Powrót do Polski zaplanowany był 7 dni później z lotniska w Salonikach w Grecji, więc niezależnie od pogody, trudności czy humorów jechaliśmy do celu. Podróżując przez góry i doliny, jednocześnie pomagając potrzebującym, po drodze poznawaliśmy bałkańską kulturę i smaki. Daliśmy z siebie wszystko i mamy nadzieję przekuje się to w realną pomoc dla Hakersów.


o autorze

Paweł Waloszczyk

Twórca portalu, absolwent Politechniki Śląskiej który zamiast pisać o tym co zrobić by sprzęt rowerowy był lepszy, co robił przez ostatnie lata, postanowił sam się za to zabrać. Pasjonat nowych technologii i materiałów. 

Powiązane posty


Powiązane galerie

komentarze

Powiązane treści

kontakt

velonews.pl
  • ,
  • redakcja(USUŃ)@(USUŃ)velonews(USUŃ).pl