​Shimano dodaje nowe 12-biegowe grupy mechaniczne do serii 105 i GRX

Przecieki dotyczące nowości w Shimano okazały się prawdziwe i wczoraj Japończycy ogłosili wprowadzenie dwóch nowych mechanicznych grup osprzętu. 12-biegowa mechaniczna grupa osprzętu Shimano 105 uzupełnia rodzinę 12-biegowych rowerów szosowych. Tymczasem w segmencie szutrowym nowy 12-biegowy GRX Mechanical zapewnia więcej opcji przełożeń dla rowerzystów szutrowych.

W ubiegłym roku Shimano ogłosiło, że jego grupa 105 otrzyma ostateczną aktualizację wraz z przejściem na technologię elektronicznej zmiany przełożeń Di2. Wraz z wprowadzeniem 12-biegowej grupy Shimano 105 R7100 Mechanical, producent komponentów chce "zaoferować niezawodne, łatwe w utrzymaniu komponenty w przystępnej cenie". Lekka grupa osprzętu Shimano 105 Mechanical oferuje mechaniczną zmianę przełożeń Premium Mechanical Shifting, która "zapewnia rowerzystom naturalne wrażenia z jazdy bez martwienia się o poziom naładowania baterii - jednocześnie ciesząc się komfortem i zasięgiem 12-biegowej grupy osprzętu klasy premium", pisze Shimano w oświadczeniu o wprowadzeniu na rynek.

Wszechstronny układ napędowy

Shimano 105 Mechanical 12-speed jest wyposażony w tylną przerzutkę RD-R7100 z technologią Shimano Shadow RD. "Każdy komponent Shimano 105 Mechanical został zaprojektowany do pracy w doskonałej harmonii. Dzięki wyrafinowanemu 12-biegowemu systemowi przełożeń rowerzyści będą mogli cieszyć się najwyższą wydajnością i przyspieszeniem w każdej sytuacji na drodze" - pisze Shimano.

Wraz z przejściem na 12 biegów, Shimano 105 R7100 Mechanical zapewnia wysokie i niskie przełożenie wraz z inteligentną progresją stopni przełożeń pomiędzy nimi. Jest to wynikiem zoptymalizowanych komponentów układu napędowego, w tym opcji kaset 11-34T i 11-36T, podczas gdy 12-biegowe mechanizmy korbowe FC-R7100 Hollowtech II mają opcje tarcz 50-34T i 52-36T.

Komponenty przeznaczone do jazdy po szutrze

Wraz z wprowadzeniem 12-biegowych komponentów mechanicznych Shimano GRX RX820, Shimano kontynuuje swoje dziedzictwo innowacji w zakresie komponentów do jazdy po szutrze. Shimano GRX obejmuje trzy 12-biegowe mechaniczne układy napędowe, aby objąć pełne spektrum rowerzystów i przejażdżek - Unbeatable, Unstoppable i Undroppable. Ogólnie rzecz biorąc, obejmuje to układ napędowy 1x do szybkiej jazdy po szutrze lub wyścigów szutrowych (Unbeatable), układ napędowy 2x do wszechstronnej jazdy po szutrze (Undroppable) oraz układ napędowy 1x z szerokim zakresem przełożeń mullet (Unstoppable).

Unbeatable - Shimano GRX 1x12 z 10-45T


Stopnie przełożeń w konfiguracji RX820 1x12 Unbeatable z kasetą 10-45 są sparowane z 40- lub 42-zębową tarczą. Podobnie jak jego 11-biegowy poprzednik, RX820 ma na celu zapewnienie płynnej i niezawodnej zmiany przełożeń, a teraz ma szerszy zakres przełożeń i dodatkową zębatkę, co ułatwia znalezienie optymalnej kadencji dla utrzymania pozycji w grupie. Ta konfiguracja wykorzystuje przerzutkę tylną RD-RX822-GS ze średnim wózkiem, zaprojektowaną do użytku z kasetą 10-45T i zawiera zintegrowany stabilizator łańcucha Shadow RD+.

Unstoppable - Shimano GRX 1x12 z kasetą 10-51T


W przypadku całodniowych lub wielodniowych przygód wymagających podjazdów, nowa opcja RX820 1x12 Unstoppable jest wyposażona w szerokozakresową kasetę Shimano 10-51T wraz z 40- lub 42-zębową tarczą. Konfiguracja Unstoppable 1x12-biegowa obejmuje tylną przerzutkę RD-RX822-GSG z długim wózkiem i zintegrowanym stabilizatorem łańcucha Shadow RD+, który jest zoptymalizowany do użytku z kasetą 10-51T. 

Dodając godne uwagi możliwości dostosowania do grupy, Shimano twierdzi, że wózek przerzutki jest wymienny z grupą Unbeatable. Oznacza to, że można przełączać między przełożeniami Unbeatable i Unstoppable na tym samym rowerze, zmieniając wózek przerzutki, kasetę i łańcuch.

Undroppable - Shimano GRX 2x12


Dla rowerzystów szukających tego, co najlepsze z obu światów, układ napędowy 2x12 RX820 Undroppable wykorzystuje zoptymalizowane pod kątem żwiru przednie tarcze 48/31T w połączeniu z kasetą 11-34T lub 11-36T. Opcja ta zapewnia precyzyjną mechaniczną zmianę przełożeń z przodu i z tyłu oraz posiada zintegrowany stabilizator łańcucha Shadow RD+ dla najwyższego bezpieczeństwa napędu w wyboistym terenie. Utrzymuje ciaśniejsze stopnie tylnej kasety, idealne do subtelnych zmian kadencji podczas wyścigów i energicznych weekendowych przejażdżek grupowych. Konfiguracja 2x12 płynnie współpracuje z większością istniejących kół 700c dzięki zastosowaniu sprawdzonej konstrukcji korpusu piasty wolnobiegu HG.

Inne innowacje, aktualizacje i premiery

Dla bardziej świadomych budżetowo konsumentów i w celu zapewnienia szerszego przedziału cenowego kompletnych rowerów szutrowych, Shimano zaktualizowało również swoje korby i dźwignie zmiany biegów z serii 600 do konfiguracji 1x12 i 2x12, które wykorzystują technologię trickle-down z oryginalnej linii komponentów GRX z serii 800.

Wraz z komponentami mechanicznymi GRX, Shimano wprowadza również zaktualizowane koła szutrowe z włókna węglowego, które zostały specjalnie zaprojektowane, aby sprostać rygorom jazdy po drogach gruntowych. Nowy zestaw kół RX880 jest o 64 gramy lżejszy na parę niż jego poprzednik i ma tę samą płytką obręcz o wysokości 32 mm, co zapewnia szybsze przyspieszenie i szybsze podjazdy. Koła RX880 są przystosowane do montażu bezdętkowego i wykorzystują progresywną wewnętrzną szerokość obręczy 25 mm, która jest odpowiednia dla opon o szerokości od 32 mm do 50 mm.


o autorze

Paweł Waloszczyk

Twórca portalu, absolwent Politechniki Śląskiej który zamiast pisać o tym co zrobić by sprzęt rowerowy był lepszy, co robił przez ostatnie lata, postanowił sam się za to zabrać. Pasjonat nowych technologii i materiałów. 

Powiązane posty


komentarze

Powiązane treści

kontakt

velonews.pl
  • ,
  • redakcja(USUŃ)@(USUŃ)velonews(USUŃ).pl