Cyprus Sunshine Cup powraca! Rozpoczynamy sezon olimpijski na wyspie

Po czteroletniej przerwie Cypr zaoferuje tradycyjny wyścig otwierający sezon MTB, choć tym razem w innym formacie.

Przełom lutego i marca był tradycyjnym otwarciem sezonu MTB na Cyprze, a wielkie nazwiska światowej sceny XC regularnie rywalizowały na lokalnych torach wyścigowych. Cypr zawsze przyciągał nie tylko dobrą organizacją wyścigów, ale także piękną przyrodą i sprzyjającym śródziemnomorskim klimatem. Ostatnia edycja cypryjskich zawodów odbyła się w 2020 roku, tuż przed rozpoczęciem Covid. Nie tylko ze względu na Covid, ale także z powodu konieczności zmiany formatu wyścigów, tradycja ta została zawieszona na cztery lata. Kolarze mieli pierwotnie rywalizować na Cyprze w ubiegłym sezonie, z trzema wyścigami XCO C1 zaplanowanymi na jesień, ale organizatorzy ostatecznie porzucili swoje wysiłki, aby przygotować wysokiej jakości wydarzenie na rok olimpijski

Tradycyjne cypryjskie wyścigi w przeszłości oferowały zarówno wydarzenia XCO, jak i, co najważniejsze, wyścig etapowy, który nazywał się Afxentia. Ten ostatni zadebiutował w 2020 roku, kiedy to odbył się jako czteroetapowy wyścig parami. Przed sezonem 2021 UCI zdecydowała jednak, że wyścigi etapowe w tym formacie (tj. wyścigi łączące krótsze etapy maratońskie z jazdą na czas i XCO lub XCC) zostaną zlikwidowane, a punkty z wyścigów przełajowych będą liczone tylko w rankingach XCO. Zespół organizacyjny pod kierownictwem doświadczonego Mike'a Hadjioaunnou zrobił sobie przerwę w organizacji serii.

W sezonie 2024 odbędą się trzy wyścigi C1 dla kolarzy, którzy pojadą na Cypr zbierać punkty. Wszystkie trzy odbędą się na różnych trasach i w różnych lokalizacjach, w przeciwieństwie do wyścigów na greckiej wyspie Salamina czy w greckiej Sparcie. Dwa z nich odbędą się na sprawdzonych trasach, a jeden na zupełnie nowej.

Edycja 2024 rozpocznie się w środę 21 lutego w pobliżu Limassol. W sobotę, 24 lutego, odbędzie się na nowym trasie w miejscowości Tochni, a seria zakończy się w niedzielę, 25 lutego, w górach Macheras na sprawdzonej trasie w otoczeniu parku Mantra tou Kampiou, gdzie ostatni etap Afxentii był rozgrywany w przeszłości od 1997 roku. 

Zespół organizacyjny zawsze szczycił się dużą frekwencją jednych z najlepszych na świecie zawodników XCO, ale w tym roku nie możemy spodziewać się ich tak wielu jak wcześniej. W rzeczywistości cypryjska impreza konkuruje z dwoma wyścigami HC w Hiszpanii (w Chelva i Banyoles), gdzie można spodziewać się największej reprezentacji najlepszych kolarzy, a także z coraz bardziej popularnymi wyścigami na greckiej wyspie Salamina.
 

Więcej informacji tutaj: www.cyprussunshinecup.com


o autorze

Paweł Waloszczyk

Twórca portalu, absolwent Politechniki Śląskiej który zamiast pisać o tym co zrobić by sprzęt rowerowy był lepszy, co robił przez ostatnie lata, postanowił sam się za to zabrać. Pasjonat nowych technologii i materiałów. 

Powiązane posty


komentarze

Powiązane treści

kontakt

velonews.pl
  • ,
  • redakcja(USUŃ)@(USUŃ)velonews(USUŃ).pl