​Jesień w Garda Trentino - pora roku, którą warto się delektować

Nie tylko majowy weekend i Festiwal Rowerowy nad Gardą jest dobrym pomysłem, żeby odwiedzić ten region Włoch. Dużo ciekawiej, a na pewno apetyczniej, zapowiada się jesień. Zobaczcie co Was czeka jeśli zdecydujecie się na wyjazd w tym okresie do Włoch.

Zgodnie z tradycją, jesień w Garda Trentino poświęcona jest typowym lokalnym produktom i kuchni, które w tym sezonie triumfują na drewnianych stołach podczas festiwali żywności, na straganach targowych oraz w menu restauracji i tawern. Wino, oliwa, kasztany, ziemniaki i orzechy włoskie stają się niekwestionowanymi bohaterami na placach miast i na talerzach.

W Alto Garda, Ledro, Comano i Valle dei Laghi, począwszy od końca września, istnieje wiele specjalnych okazji, aby zachwycić swoje kubki smakowe: "Mese del Gusto" lub "miesiąc smaku", który trwa znacznie ponad 31 dni kalendarzowych i prezentuje bogatą i zróżnicowaną gastronomię tego obszaru, na którą wpływ ma lokalna historia, a także charakterystyczny zróżnicowany klimat i terytorium Garda Trentino.

Jesień w Garda Trentino to ciąg smakowitych wydarzeń - a Mese del Gusto to nazwa, która łączy je wszystkie.

Przepisy z fioletowych ziemniaków z doliny Ledro; desery z orzechów włoskich Bleggio (jednego z laureatów nagrody Presidio Slow Food w Garda Trentino) lub z mąki kasztanowej, a nawet kasztanów z okolic Drena, Tenno i Nago. Kieliszki Cabernet, Marzemino, Merlot lub Vino Santo Trentino DOC z Valle dei Laghi do tradycyjnych potraw lub plastry carne salada z mżawką oliwy z oliwek Garda Trentino DOP. Wszystko to można skosztować na straganach podczas festiwali żywności i wina, siedząc na ławkach na wiejskich festynach, wśród rozmów i koncertów lub przy stolikach tradycyjnych restauracji z widokiem na jeziora (Garda, Ledro... i nie tylko) lub góry. Możesz się cieszyć beztroską atmosferą wiosek nad jeziorem, wiejską atmosferą średniowiecznych wiosek w głębi lądu i gościnnością górali.

WYDARZENIA MESE DEL GUSTO - SPOTKANIE ZE SMAKIEM

Wydarzenia kulinarne i winiarskie oferujące menu oparte na ziemniakach, dyniach lub brokułach z Torbole; wiejskie festiwale poświęcone orzechom włoskim i kasztanom - marroni i castagne; oferty kulinarne oparte na carne salada, a także tradycyjne potrawy, takie jak caponec (nadziewane liście winorośli) lub polenta ziemniaczana z doliny Ledro; i oczywiście degustacje win, od Marzemino po Vino Santo, wino deserowe passito, nie wspominając o grappie Trentino. Są to festiwale, na których można skosztować specjałów, które opowiadają historię Garda Trentino: a jesień to czas, kiedy na stole pojawiają się wydarzenia "Mese del Gusto"!

Które smaki są najbardziej autentyczne? Oczywiście te lokalne! 

Skosztuj specjałów tradycji kulinarnej i winiarskiej Garda Trentino - w lokalnych restauracjach podczas weekendów tematycznych, na wiejskich festiwalach wśród degustacji i występów muzycznych lub na placach udekorowanych na cześć owoców sezonu! Jeśli chcesz wiedzieć, gdzie (i kiedy) znaleźć gnocchi z dyni, dania carne salada, zupy ziemniaczane Montagnine, słodycze z orzechów włoskich Bleggio lub kasztanów z Campi, degustacje z przewodnikiem oliwy z oliwek Garda Trentino DOP lub Valle dei Laghi DOC Vino Santo Trentino, po prostu podążaj za aromatami dochodzącymi z kuchni... lub zaznacz wydarzenia "Mese del Gusto" w swoim kalendarzu

SAGRA DI ENGUISO

Tradycyjny wiejski festiwal z czymś dodatkowym, co jest równie smaczne, co wyjątkowe: "caponec" i "livanze", dwie specjalności gastronomiczne, które można skosztować tylko w Valle di Ledro."Caponec" to mieszanka chleba, boćwiny, jajek i kiełbasy lucanica, zawinięta w liście winorośli i gotowana; "livanze" to miękkie, słodkie naleśniki, podawane z dżemem i posypane cukrem pudrem. Oba dania są proste, ale niezwykle smaczne, a mieszkańcy Valle di Ledro - i goście, którzy poznali je przez lata - czekają, aby cieszyć się nimi podczas letnich festiwali, kiedy wolontariusze przygotowują je, starannie przestrzegając tradycyjnych przepisów.A jeśli chodzi o tradycję... Przepisy na "livanze" pochodzą z Czech i zostały przywiezione do Valle di Ledro po Wielkiej Wojnie, kiedy ludzie, którzy zostali ewakuowani podczas walk, wrócili do swoich domów, przynosząc ze sobą nowe przepisy.

FESTIWAL RYB SŁODKOWODNYCH

Spotkania, degustacje i wydarzenia dotyczące hodowli ryb słodkowodnych i jeziornychTrzy dni wypełnione kongresami i talk show poświęconymi podniesieniu rangi ryb słodkowodnych w kuchni i bardziej ogólnie, wellness, zdrowiu i diecie, z naciskiem na gastroturystykę i hodowlę ryb. Nie zabraknie też okazji do skosztowania ryb i produktów 0km, przygotowanych przez najlepszych szefów kuchni Gardy.

FESTIWAL DYNI I WARZYW ZIMOWYCH

Bohaterem tego wydarzenia jest bez wątpienia typowa lokalna kuchnia, oparta na dyni i zimowych warzywach. Wokół dekoracje z tradycyjnymi naczyniami i narzędziami, kiermasze rękodzieła, warsztaty dla dzieci i gry tematyczne dla każdego. Randka, na której wszystko kręci się wokół dyni!

FESTIWAL KASZTANÓW

Ulice Drena są kolorowo udekorowane, aby uczcić ten typowy jesienny owoc: kasztan Drena. Dwa dni muzyki, warsztatów i showcookingu, a także spacery i przede wszystkim wspaniałe jedzenie przygotowane oczywiście z kasztanów.

FESTIWAL ZIEMNIAKA W LOMASO

Weekend pełen wydarzeń mających na celu uczczenie Piana del Lomaso i jej najcenniejszego owocu, ziemniaka Lomaso. Ziemniak jest bez wątpienia jedną z najbardziej lubianych i rozpowszechnionych potraw na włoskich stołach. Używany w tysiącach przepisów, od północy do południa, jest głęboko zakorzeniony w tradycjach wielu włoskich regionów, w tym oczywiście Trentino.

W szczególności "Lomaso Potato Festival" poświęcony jest lokalnej odmianie, uprawianej na dużych wysokościach przy użyciu naturalnych metod. Podczas dwudniowego festiwalu można odkryć wszystkie sekrety uprawy ziemniaków, od siewu po przechowywanie i - oczywiście - spróbować ich w różnych potrawach.

FRANTOI APERTI

Weekend poświęcony poznawaniu lokalnych tradycji związanych z oliwą z oliwek.W Garda Trentino zawsze jest czas na oliwę z oliwek. Dwa dni, podczas których można porozmawiać, powąchać i skosztować oliwy z oliwek z pierwszego tłoczenia produkowanej w najlepszych tłoczniach w okolicy. Zaproszenie do wędrówek wśród gajów oliwnych, grzebania w wiklinowych koszach, zanurzania kawałka chleba w oliwie z oliwek, próbowania nowych kombinacji smakowych wykonanych z lokalnych produktów i dowiedzenia się wszystkiego o tym doskonałym lokalnym produkcie, który otrzymał pożądany certyfikat DOP Garda Trentino.

FESTIWAL ORZECHÓW WŁOSKICH

W Cavrasto łuki starych budynków gospodarczych zamieniają się w małe sklepiki z lokalnymi produktami. Cała wioska zamienia się w dużą społeczność kulinarną i winiarską, w której orzech włoski Bleggio odgrywa główną rolę, zarówno sam, jak i w pachnących ciastach, chlebie, likierze orzechowym i rzadkim salami orzechowym.


o autorze

Paweł Waloszczyk

Twórca portalu, absolwent Politechniki Śląskiej który zamiast pisać o tym co zrobić by sprzęt rowerowy był lepszy, co robił przez ostatnie lata, postanowił sam się za to zabrać. Pasjonat nowych technologii i materiałów. 

Powiązane posty


komentarze

Powiązane treści

kontakt

velonews.pl
  • ,
  • redakcja(USUŃ)@(USUŃ)velonews(USUŃ).pl