Karlowe Vary - czeska turystyka rowerowa w towarzystwie leczniczych gorących źródeł.

Karlowe Vary to najsłynniejsze uzdrowisko Czech, jest znane na całym Świecie, usytuowane jest w regionie karlowarskim, który znajduje się w zachodnich Czechach. Miasteczko zlokalizowane w dolinie rzeki Tepli. Karlowe Vary potrafią zauroczyć swym wdziękiem odwiedzających je przybyszy, podobnie jak przyległe okolice. Ponadto zachęcają do ich zwiedzania. Można to robić w połączeniu z jazdą na rowerze, a umożliwia to infrastruktura rowerowa. Spotkasz tu wygładzone trasy dla wielbicieli szosy, ciekawe trasy dla turystyki rowerowej, atrakcyjne ścieżki dla rodzin z dziećmi w miejscowości Bozi Dar, wyboiste ścieżki dla miłośników rowerów górskich, rewelacyjny Trial Park Klínovec. Do tego świetna kuchnia, dobre piwo warzone w lokalnych browarach, okoliczne zabytki – zamek w Loket, miłe towarzystwo Czechów, okoliczne atrakcje czyli muzeum Moser, muzeum Becherovki i oczywiście możliwość skorzystania z uzdrowiskowych źródeł. To wszystko zachęca, do odwiedzenia tego wyjątkowego miasta. Jedziemy do Karlowych Var.

Historia miasta.

Karlowe Vary swoją historię istnienia zaczęły kiedy Karol IV będąc z psami na polowaniu na jelenie odnalazł osobiście gorące źródła. Miejscowość Vary – ukrop, otrzymała w nazwie imię Karola odkrywcy gorących źródeł i tak powstała nazwa Karlowe Vary. Początkowo dobroczynność gorących źródeł nie była rozpoznana. Dopiero jej właściwości lecznicze zostały opisane w książce przez Vaclava Payera w 1522. Początkowo nie wiedziano, że wodę ze źródeł można pić i to doprowadzi do uzdrowień, natomiast w ramach kuracji medycznych pacjenci zażywali kąpieli w wodach źródlanych – myślę, że nie było to łatwe dla kąpiących się, bo gorące źródła miewają ponad 70 oC. Dopiero dr Jan Becher opisał właściwości oraz skład wody i opracował zasady korzystania z ciepłych źródeł. Poza tym wymyślił dobroczynny trunek mianowicie Becherovkę, w której skład wchodzi woda źródlana, zioła i alkohol, tutaj kolejność jest inna, bo pije się schłodzony trunek, a później jest się rozgrzanym.

Infrastruktura rowerowa.

W samym ścisłym mieście uzdrowiskowym jest miejsce na spacerowanie i odpoczynek oczywiście po wcześniejszym rowerowaniu. Tam nikt nikomu nie przeszkadza swoim rowerem. Na głównym deptaku jest całkowity zakaz wjazdu rowerów, jak i innych szybkich urządzeń, nie można też karmić gołębi. Wszystko po to żeby w spokoju móc niepotrąconym spacerować wolnym krokiem popijając źródlaną wodę, ciesząc oko pięknem okolicy i nabierając zdrowia z okoliczności jakie nas tam otaczają. Niestety w okolicy wejść i dróg dochodzących do głównego deptaka nie widziałam zbyt dużo stojaków rowerowych więc trzeba wcześniej pomyśleć o tym, gdzie zostawić swój rower. W okolicy jest wiele wypożyczalni rowerów.

W regionie karolowarskim są oznakowane trasy i ścieżki rowerowe, z których można śmiało korzystać oraz co w innych państwach nie jest spotykane lub jest rzadkością – kursują tu cyklobusy, czyli autobusy, które są przystosowane do transportu  rowerzystów wraz z ich sprzętem. Oznakowanie tras jest czytelne i zrozumiałe, drogowskazy wskazują numer drogi rowerowej wraz ze wskazaniem odległości jaka nas dzieli z tego miejsca do miasta docelowego. W okolicach Karlowych Var biegną szlaki EuroVelo i Cyklotrasy. Ich symbole są  zamieszczone na znakach, jeśli trasy się pokrywają symbole tych dwóch szlaków znajdują się na jednej tablicy informacyjnej.

Propozycje tras rowerowych – Karlowe Vary.

Z Karlowych Var można wybrać się wzdłuż rzeki Ohrzy na wycieczkę rowerową np. trasa Karlowe Vary – Loket około 15 km w jedna stronę. Polecam tam zwiedzić zamek Loket i skosztować piwa w lokalnym browarze Hotely Loket Pivova, można tam też dobrze zjeść i pełnym energii powrócić tą samą trasą. Wzdłuż rzeki panuje malowniczy krajobraz, ścieżka biegnie raz po jednej, raz po drugiej stronie rzeki, czasami spotkasz różnego rodzaju mostki, widać też skały nad rzeką, bo nie zapomnijmy, że jesteśmy na terenie górzystym, nie są to góry wysokie, ale trasa momentami ma przyjemne do pokonania wzniesienia przez co nie jest monotonna.

Śmiało też można wydłużyć trasę nad rzeką Ohrzą, np. dojeżdżając do miejscowości Cheb blisko granicy z Niemcami – to około 45 km w obie strony.

Kolejna propozycja to odwiedzenie innych uzdrowiskowych miast, Karlowe Vary wchodzą w skład trójkąta uzdrowiskowego, czyli pozostają do odwiedzenia jeszcze takie miasta jak Franciszkańskie Łaźnie i Mariańskie Łaźnie.

Następna propozycja dla rodzin z dziećmi, ale nie tylko to odwiedzenie oznakowanej trasy w miejscowości Bozi Dar. Ježiškova cesta (Jezuskowa droga) - wiedzie w większości leśną ścieżką, są też nieduże podjazdy a po drodze są różne place zabaw dla dzieci, przyrządy do wspinaczki, altany do odpoczynku – jest ich 13 i są w nich zagadki dla dzieci. Trasa sprzyja atrakcyjnemu pełnemu różnych bodźców zwiedzaniu w naturze, są dwa szlaki 5,6 km i 12,9 km.

Następna propozycja spędzenia wolnego czasu z kompanem rowerem za pan brat to odwiedzenie Trial Parku w Klínovec. To miejsce pozytywnie Was zaskoczy, są tu cztery trasy: niebieska – Azur to trasa dla każdego – długa na ponad 10 km!!!, czerwona – Rubin – trasa gdzie jest już więcej przeszkód do pokonania, czarna – Baron to trasa gdzie jest naturalne ukształtowanie terenu więc oprócz zakrętów, trzeba uważać na kamienie i konary i ostatnia pomarańczowa trasa to trasa downhillowa. Można tu spędzić cały dzień i każdy zjazd będzie inny. Jest tu kolejka krzesełkowa, z wieszakami na rower  więc przewiezienie roweru na górę nie stanowi problemu. Na miejscu jest też wypożyczalnia rowerów dlatego nie musisz jechać ze swoim, wystarczy tam przybyć i korzystać.

Kolarze wiedzą, że dobre pokonanie zakrętów to przepis na sukces, natomiast nie przychodzi to samo z siebie. Sportowcy ćwiczą tą umiejętność latami i właśnie tutaj można ćwiczyć wyczucie balansu własnego ciała, oswajać się z nachyleniem ciała, z szybkością podczas zjazdów, a wszystko to w naturalnym terenie. Klínoviec to miejsce gdzie ćwiczą najlepsi. Możesz spotkać tu na trasie Lukáša Bauera (narciarstwo biegowe, olimpijska srebrny medalista olimpijski), Barbore Průdková (MTB, czeska drużyna narodowa), Eva Samková (snowboardcross, złoto i brąz na olimpiadzie), Jan Novák (narciarstwo biegowe, olimpijczyk), Ondřej Berndt (narciarstwo alpejskie, olimpijczyk) i dużo innych osób. Zdecydowanie polecam dla każdego, dla zawodowców i dla rodzin z dziećmi, zróżnicowanie tras pozwoli na wspólne aktywne spędzenie czasu.

Dobroczynność źródeł.

Po tych wszystkich wyczynach rowerowych czas na powrót do miasta, do Karlowych Var, gdzie czeka na nas dobroczynne działanie uzdrawiających gorących źródeł. Ministerstwo Zdrowia Republiki Czeskiej wskazało, że gorące źródła w Karlovych Varach leczą u dorosłych i dzieci: choroby układu trawiennego, zaburzenia przemiany materii i gruczołów wydzielania wewnętrznego, choroby układu nerwowego - choroby układu ruchu. O skuteczności kuracji uzdrawiającej opowiedziała pani Jitka Hradilkova - przewodnik z Karlovych Var. Jest żywym przykładem działania gorących źródeł. Podała, że po jej chorobie nowotworowej nie ma śladu w związku ze stosowaniem kuracji. Dodatkowo w wieku ponad 70 lat czuje się bardzo dobrze, jest pełna energii i werwy. Przekazała metodę stosowania kuracji. Przez 3 tygodnie na czczo należy popijać w niewielkich ilościach wodę ze źródeł, później należy przez 6 miesięcy nie stosować tej metody, dopiero po tym czasie można ponownie korzystać ze źródeł. Także, jak będziecie w uzdrowisku macie gotowy przepis na zdrowie, wystarczy zaopatrzyć się w dzbanuszek z rurką, bo z niego najlepiej sączyć wodę i jeszcze jedna rada: ostrożnie z piciem wody, tutaj źródłom niedużo brakuje do wrzątku, pij ostrożnie żeby się nie poparzyć.

Architektura i atrakcje w mieście.

Karlove Wary to niezwykle urokliwe miejsce, dzieje się tak dlatego, że zwiedzając miasto czujesz się jak w olbrzymiej galerii sztuki. Codziennie można obserwować detale innego budynku, rozważając w jakim stylu został zbudowany, monumentalne XIX wieczne kamienice ciągną się wzdłuż rzeki Tepla, są bogato zdobione, wybudowane w stylach neobarokowym, neorenesansowym, klasycystycznym, secesyjnym. Wędrując uliczkami warto czytać tablice na budynkach, bo wtedy dowiesz się, kto gościł w danym budynku, a bywały tu znane nazwiska jak car Rosji Piotr I, Goethe, Beethoven, Schiller, Wagner, Chopin, Gogol i inni. Spacer polecam zakończyć czy rozpocząć dobrą kawą w przestronnej, pięknej kawiarni Hotelu Grandhotel Pupp, gdzie kręcono sceny do filmu Jems Bond.

Zwiedzając miasto warto spróbować miejscowej specjalności czyli karlowarskie oplatky, czyli cieniutkie wafle z nadzieniem w środku, podawane na ciepło w sam raz do chwycenia w rękę. Jeszcze jedna ważna informacja, W Karlowych Varach w lipcu odbywa się co roku Międzynarodowy Festiwal Filmowy.

Muzeum Moser.

Polecam również zwiedzenie muzeum światowego producenta kryształów Moser, gdzie zobaczysz wyjątkowe dzieła sztuki, które zachwycają swym pięknem. Fabryka to manufaktura, gdzie wszystko jest wyrabiane na miejscu przez pracowników fabryki Moser. Są tu dwa ekskluzywne salony sprzedaży, w których możesz kupić wyroby tego producenta.

Podsumowując do Czech do Karlowych Var warto wybrać się na wyprawy rowerowe, bo jest tam dobra infrastruktura, bo są czytelne oznaczenia tras, bo po drodze w każdej najmniejszej miejscowości spotkasz lokalny browar i miejsce gdzie będziesz mógł coś zjeść i to bardzo  przemawia na korzyść wyboru tego miasta jako miasta wypadowego. Są tam niesamowite atrakcje jak architektura miasta, fabryka Moser, muzeum Becherovki i inne. Możesz skorzystać z kuracji gorących wód źródlanych. Przyjazd do Karlovych Var to doskonałe połączenie pobytu leczniczego z relaksem, atrakcjami sportowymi i kulturalnymi oraz dobrą gastronomią.

We wszystkim pomogą nam
informacje na następujących stronach internetowych:

https://www.czechtourism.com/pl/home

https://www.karlovyvary.cz/cs

http://www.zivykraj.cz/cz


o autorze

Szymon Barczyk

komentarze

WiadomościWszystkie

kontakt

velonews.pl
  • ,
  • redakcja(USUŃ)@(USUŃ)velonews(USUŃ).pl