​GARDA TRENTINO - WYJĄTKOWA RÓŻNORODNOŚĆ

Jeśli szukasz śródziemnomorskiego regionu z bogactwem włoskiej kultury, kuchni i aktywności na świeżym powietrzu, to Garda Trentino w północnych Włoszech jest dla ciebie. To miejsce, gdzie przeżyjesz niesamowite przygody, lecz także nacieszysz spokojem w otoczeniu pięknej natury.

GARDA TRENTINO – OBFITA W DOŚWIADCZENIA

Region Garda Trentino obejmuje gminy Riva del Garda, Arco, Nago-Torbole, Tenno, Dro, Drena, Valle di Ledro, Comano i Valle dei Laghi. Ze swoimi zapierającymi dech w piersiach krajobrazami, malowniczymi wioskami, fascynującą sztuką i tradycją sprawiają, że Garda Trentino jest miejscem, które zapamiętasz na długo.

Dla większości ludzi Garda Trentino oznacza jezioro Garda. Ale region ten ma do zaoferowania znacznie więcej. Inne klejnoty natury, takie jak jeziora Lago di Tenno, Lago di Toblino, Lago di Ledro i Laghi di Lamar, z ich turkusowo-niebieskimi wodami otoczonymi zielonymi lasami, są prawdziwymi oazami odpoczynku. Spokój i piękno odnajdziesz też w tamtejszych rezerwatach przyrody i biosfery: ALPI LEDRENSI E JUDICARIA (który obejmuje Tenno, dolinę Ledro, Comano i część Dolomitów Brenta) oraz Parco fluviale Sarca. Są to miejsca, które ludzie potrafili zachować bez naruszania równowagi ekologicznej. Krajobraz gór, jezior i dolin tego regionu oraz architektura jego małych społeczności świadczą o jego wielowątkowej historii. Strome klify przeplatają się z palmami, a wesołe kolory współczesnych Włoch przenikają się ze śladami Habsburgów. Wzdłuż delikatnych, zielonych gajów oliwnych wznoszą się forty z czasów I wojny światowej, a od jezior prowadzą ścieżki do Dolomitów Brenta, wpisanych na listę światowego dziedzictwa UNESCO.

Dla tych, którzy lubią różnorodność, region ma wiele do zaoferowania: Promenada Rilkego w Arco, obszar archeologiczny San Martino, starożytne Bosco Caproni, gminy Pranzo i Campi oraz miejsca przesiąknięte historią, takie jak średniowieczny przysiółek Canale di Tenno, który wraz z Rango jest jedną z najpiękniejszych włoskich wiosek. Górska wioska Balbido jest miejscem sztuki. Znana jako "malowana wioska", zachwyca turystów muralami, dziełami lokalnej sztuki i graffiti, które zdobią ściany starych budynków. O imponującej historii regionu przypominają zamki, takie jak Castello di Stenico, Castello di Arco i Drena for the view, a także domki na palach nad Lago di Ledro (wpisane na listę światowego dziedzictwa UNESCO). Nie brakuje tam także muzeów, takich jak MAG w Riva del Garda, La Casa degli Artisti Tenno, Parco Archeo Natura (kolejne miejsce wpisane na listę światowego dziedzictwa UNESCO) w Fiavè i Galleria Segantini w Arco.

Jedną z najnowszych atrakcji regionu Garda Trentino jest wyciąg widokowy Bastione – pochylona jednotorowa kolejka linowa wykonana w całości ze szkła, która łączy historyczne centrum Riva del Garda z wenecką fortecą Bastione w ciągu zaledwie dwóch minut.

Doskonałym miejscem na relaks, sesję jogi lub po prostu spacer są termy Comano, gdzie w przestronnym park znajduje się hotel Terme di Comano Grand z rozbudowaną ofertą wellness.

TYSIĄC SPOSOBÓW NA PRZEŻYCIE LA DOLCE OUTDOOR VITA

Garda Trentino słynie z możliwości uprawiania sportów na świeżym powietrzu. Liczne trasy rowerowe – MTB, eMTB i szosowe – oferują rowerzystom niekończącą się różnorodność. Można wybrać się na spokojną przejażdżkę wzdłuż brzegów jezior i przez winnice Valle dei Laghi, a na chętnych większych przygód czeka Tremalzo w Dolinie Ledro – wymagająca górska trasa rowerowa, biegnąca wzdłuż starych dróg wojskowych. 

W regionie istnieje ponad tysiąc kilometrów tras trekkingowych o różnym stopniu trudności.  Via ferraty głębokie wąwozy, wodospady i piękne górski widoki na okalające doliny i jeziora, daje odwiedzającym ogromny wybór. Możesz iść powoli przez gaje oliwne lub, jeśli lubisz na większe wyzwania, podjąć się wspinaczki, która skończy się pysznym posiłkiem w schronisku górskim na wysokości 2000 metrów lub, dla kontrastu, aperitifem na brzegu jeziora Garda. Region jest magnesem dla wspinaczy skałkowych i oferuje doskonałe warunki zarówno dla początkujących, jak i bardziej doświadczonych. Nic dziwnego, że Garda Trentino stała się drugim domem dla światowej sławy profesjonalnych wspinaczy. Gromadzą się oni na spektakularnych ścianach skalnych, aby cieszyć się wielowyciągowymi trasami i rewelacyjnymi widokami. 

Jeśli wolisz coś chłodniejszego i bardziej orzeźwiającego, Garda Trentino jest również dla Ciebie. Z ponad 200 dniami regat każdego roku, jezioro Garda jest niekwestionowanym liderem wśród atrakcji wodnych we Włoszech i jest szczególnie popularne wśród żeglarzy, surferów i wingsurferów. W regionie znajduje się również 10 innych mniejszych jezior, takich jak Lago di Tenno i Lago di Ledro, oraz liczne jeziora w Valle dei Laghi. Ukryte wśród zróżnicowanego krajobrazu, zapraszają na pełne przygód zajęcia, takie jak canyoning i wakeboarding, lub po prostu na pływanie i relaks. Każde jezioro jest inne i ma swój własny, wyjątkowy urok.

REGION GARDA TRENTINO ZACHWYCA KUCHNIĄ I WINEM

Kolejną atrakcją Garda Trentino jest jej tradycja kulinarna. Turyści mogą rozkoszować się szeroką gamą lokalnych produktów i przysmaków, na które wpływ ma tutejszy klimat – jeziora i góry oraz wszystko pomiędzy nimi. Podstawą menu są typowe dla regionu, nagradzane produkty Slow Food: carne salada, obfitość ryb morskich, śliwki z Dro, orzechy włoskie z Bleggio, brokuły z Torbole (etykieta Slow Food), słodkie kasztany z Campi, patata viola i szafran z Doliny Ledro, trufle z Monte Baldo, dojrzałe i lżejsze sery oraz Aceto Balsamico Trentino. Do tego dochodzą aromatyczne grappy, wina takie jak Nosiola, bardziej znane jako Vino Santo (Presidio Slow Food), nie zapominając o Spumante Trentodoc, wspaniałym musującym trunku wyróżniającym się delikatną perlistością i nutą górskiego oraz jeziornego powietrza. Z kolei wioska Santa Massenza ma długą tradycję warzenia grappy. Mimo, że wioska liczy zaledwie 130 mieszkańców, aż pięć rodzin zajmuje się produkcją grappy. 

Dzięki szczególnie łagodnemu klimatowi, Garda Trentino jest jednym z najbogatszych obszarów uprawy oliwek. Wielokrotnie nagradzana oliwa z oliwek z pierwszego tłoczenia łączy się z wpływami środkowoeuropejskimi i alpejskimi, dając podstawę lokalnej, tradycyjnej kuchni, która jest jednak otwarta na eksperymenty. 

Gwiazdka Michelin szefa kuchni Petera Brunela w przewodniku 2021, 2022 i 2023 dla jego Peter Brunel Ristorante Gourmet w Linfano, Arco, jest kolejnym dowodem na jakość statusu smakosza regionu.

GARDA TRENTINO – IDEALNE MIEJSCE PRZEZ CAŁY ROK

To miejsce, w którym włoski styl harmonijnie łączy się z historią Europy Środkowej. Sporty na świeżym powietrzu, lokalne wyroby, kultura, historia i stare wioski to tylko niektóre z wielu rzeczy, których można doświadczyć w tym regionie przez cały rok. Urlopowicze mogą delektować się aperitifem z miejscowych produktów, robić spokojne zakupy na ulicach miast i wsi oraz korzystać z licznych atrakcji na świeżym powietrzu. Region oferuje różnorodność i ma coś dla każdego smaku, aspiracji i oczekiwań.

FAKTY O REGIONIE GARDA TRENTINO

WSPINACZKA

Dwadzieścia zadbanych ogrodów wspinaczkowych z ponad 700 drogami w całym regionie,

z których można korzystać przez cały rok  Stefano Ghisolfi: najlepszy wspinacz we Włoszech i jeden z najlepszych na świecie, jest ambasadorem wspinaczki w regionie. W lutym 2023 roku wytyczył Excalibur, który przy 9b+ jest najtrudniejszą trasą we Włoszech.  Stadion wspinaczkowy w Arco: miejsce treningów kadry narodowej i coroczny gospodarz Rock Master, najstarszej imprezy wspinaczkowej w Europie.

SPORTY WODNE

Ponad 68 dużych europejskich i międzynarodowych imprez w tym roku, z 210 dniami regatowymi. Wiatry Ora i Pelèr sprawiają, że jezioro Garda jest uwielbianym przez kibiców torem regatowym. Lago di Ledro to najwyżej położony tor regatowy we Włoszech i drugi co do wysokości w Europie. Lago di Ledro i Lago di Terlago to wyjątkowe jeziora wakeboardowe w regionie.  Ruggero Tita, włoski żeglarz i mistrz olimpijski w Tokio 2020(2021), jest ambasadorem regionu Garda Trentino.  W 2023 roku w Torbole odbędzie się etap PWA Windsurfing Tour, jednej z najważniejszych imprez windsurfingowych na świecie.

KOLARSTWO GÓRSKIE

1480 kilometrów tras MTB, niektóre obejmujące ponad 2000 metrów pionowych Festiwal rowerowy FSA przyciąga co roku ponad 65 000 miłośników kolarstwa. W tym roku w Garda Trentino odbędą się również Mistrzostwa Włoch w kolarstwie, a także BIKE Transalp i Tour Transalp. Nowe centrum rowerowe w Dro zawiera trasy, które mimo swojej niewielkiej długości, stanowią wyzwanie i doskonalą umiejętności techniczne. Garda Rangers utrzymują oficjalną sieć tras w Garda Trentino Outdoor Park Projekt 2022: nowe oznakowanie, opracowane wspólnie z austriacką firmą, stanowi dodatkowe udogodnienie dla rowerzystów. Nowość w 2023 roku: Nowe oznakowanie MTB w dolinie Ledro.

DOZNANIA KULINARNE

W listopadzie 2020 r. Peter Brunel otrzymuje pierwszą gwiazdkę Michelin dla swojej restauracji w Linfano, Arco, która utrzymana jest do dzisiaj. Region słynie z trzech lokalnych produktów Slow Food: orzechów włoskich z Bleggio, brokułów z Torbole i Vino Santo.  Lokalne Vino Santo, to szczep o najdłuższym okresie dojrzewania w Europie: sześć miesięcy.  Garda Trentino to od wieków najbardziej wysunięty na północ obszar uprawy oliwek na świecie z najgłębiej zakorzenioną tradycją. Miejscowa oliwa z oliwek extra virgin otrzymała certyfikat DOP już w 1988 roku, a dzięki swojej jakości była przez lata wielokrotnie nagradzana w kraju i za granicą.

TREKKING

Ponad 1000 kilometrów tras trekkingowych – od jezior po Dolomity.  Latem 2022 roku na Monte Corno koło Nago otwarto nową trasę wędrowną ze wspaniałym widokiem na jezioro Garda, która wyróżnia się elementami historycznych ścieżek z czasów I Wojny Światowej. Region oferuje również wielodniowe wycieczki, takie jak Garda Trek i Ledro Trek. W 2023 roku szlak z Busatte do Tempesta, opisywany jako jeden z najpiękniejszych "balkonów" jeziora Garda, obchodzi swoje 20-lecie.

ZWIEDZANIE I KULTURA

Szklana kolejka Bastione łączy historyczne centrum Riva del Garda z wenecką twierdzą Bastione w ciągu zaledwie dwóch minut. Kluczowe miejsce: rezerwat biosfery ALPI LEDRENSI E JUDICARIA, liczne inne obszary chronione, Dolomiti di Brenta (wpisane na Listę Światowego Dziedzictwa Przyrody UNESCO), domy na palach nad Lago di Ledro i w Fiavé (wpisane na Listę Światowego Dziedzictwa Kultury UNESCO), średniowieczne wioski Canale di Tenno i Rango, należące do najpiękniejszych we Włoszech, oraz liczne muzea. Wszystkie te lokalizacje są wizytówką regionu i świadczą o jego pięknie, historii i tradycji. Garda Trentino ma również długą historię, jako popularne miejsce zamieszkania znanych artystów i poetów: Thomas Mann, Reiner Maria Rilke, Franz Kafka, Wolfgang Goethe i Albrecht Dürer - wszyscy oni lubili przebywać w tym regionie i znajdowali tu inspirację do swoich dzieł.

Foto: Garda Dolomiti AG


o autorze

Paweł Waloszczyk

Twórca portalu, absolwent Politechniki Śląskiej który zamiast pisać o tym co zrobić by sprzęt rowerowy był lepszy, co robił przez ostatnie lata, postanowił sam się za to zabrać. Pasjonat nowych technologii i materiałów. 

Powiązane posty


komentarze

Powiązane treści

kontakt

velonews.pl
  • ,
  • redakcja(USUŃ)@(USUŃ)velonews(USUŃ).pl