​Rowerowe szlaki w Dolomitach

Południowy Tyrol / Südtirol położony w Dolomitach to doskonałe miejsce nie tylko na zimowy wyjazd, lecz także letni. Latem ten włoski region jest ciekawą destynacją dla miłośników górskich wędrówek i widoków, amatorów dobrej kuchni i wina, a także rowerowych fanów. Sieć szlaków rowerowych obejmuje tam ponad 600 km, przy czym fani MTB mogą cieszyć się niemal 1900 km zatwierdzonych tras. Górskie tereny, zapierające dech w piersiach widoki i świetna infrastruktura sprawiają, że każdy rowerzysta będzie zachwycony. Więc w drogę!

Możliwości zwiedzania Południowego Tyrolu na rowerze jest wiele – szlaki tematyczne lub krajobrazowe, proste lub wymagające, wycieczki na rowerze klasycznym lub elektrycznym. Ten drugi będzie dużą pomocą w górskim terenie, który dla niektórych może stanowić niemałe wyzwanie. E-rowery, znane bardziej jako ebikes, są tutaj bardzo popularnym rozwiązaniem, a w regionie znaleźć można wiele wypożyczalni, które oferują dobrej jakości sprzęt. Wynajmując rowery warto zapytać o wycieczkę z przewodnikiem – wtedy nie trzeba myśleć o trzymaniu się trasy, a przy okazji można dowiedzieć się więcej o tym, co widać wokoło i poznać lokalne ciekawostki.

Udogodnienia dla rowerzystów?

Tak! W Południowym Tyrolu rowerowych fanów nie brakuje. Z myślą o nich powstało wiele wyspecjalizowanych hoteli. Obiekty stworzone przez zapalonych kolarzy mogą być punktem wyjścia dla wielu niezapomnianych wycieczek (także z przewodnikiem). Hotele oferują specjalne usługi i udogodnienia dla rowerzystów, m.in. wypożyczalnia rowerów, warsztat, czy niezbędny sprzęt. Do najpopularniejszych należą: BikeHotels (sieć 31 hoteli), Bed&Bike Hotels i Bed&Bike Sport Hotels.

Na rozgrzewkę

Dla początkujących rowerzystów lub tych, którym zależy na pięknych widokach bez dużego wysiłku przyjemną trasę rowerową może być The Farm Tour w dolinie Eggental. Szlak prowadzi głównie leśnymi ścieżkami bez wymagających podjazdów. Dzięki temu w trakcie jazdy skupić się można na zachwycających widokach m.in. na szczyty: Rosengarten / Catinaccio, Schlern / Sciliar i Latemar. Dystans wynosi 26 kilometrów.

Wyjątkowym doświadczeniem może okazać się także trasa wzdłuż torów dawnej kolei Fleimstalbahn, która została zbudowana podczas I wojny światowej i służyła głównie do transportu towarów do 1936 roku. Wycieczka prowadzi przez historyczne wioski i winnice. Będzie szczególnie satysfakcjonująca dla osób średniozaawansowanych, 27 kilometrów drogi można pokonać w niecałe 3 godziny.

A jeśli lubisz większe wyzwania…

Górskie tereny to raj dla fanów MTB. Tutejsze szlaki rowerowe dadzą rowerzystom na niezapomnianą przygodę z pięknymi widokami w tle. Trasy różnią się stopniem trudności i dystansem, zatem niezależnie od czasu i poziomu zaawansowania śmiało można wskakiwać na dwa koła. 

Brixen/Bressanone BikePark

To wyjątkowe dla rowerzystów MTB miejsce znajduje się na górze Plose. W parku wyodrębniono cztery trasy z różnym poziomem trudności (zielona, niebieska, czerwona i czarna). Jerry Line (zielona) mierzy 4 km długości i jest świetną propozycją dla początkujących lub na aktywny czas z dziećmi. Linia niebieska Hammer Line jest znacznie krótsza (1,9 km), ale bardziej wymagająca, gwarantuje wysokie skoki i bardziej zróżnicowany teren. Czysta zabawa! Palm Pro to linia dla znawców sztuki MTB, ręcznie budowana 2,5 km trasa składa się z licznych wyskoków i stromych podjazdów. Może stanowić wyzwanie również dla ekspertów. Trasa czarna – Sky Line to najstarszy i najdłuższy (6,6 km) odcinek w BikeParku. Ze względu na nachylenie, przejazd przez nią jest naprawdę szybki, a ze względu na długi dystans wymaga dużej sprawności fizycznej, aby kontrolować rower. Nie jest łatwo, ale widok na panoramę Bressanone dodaje uroku.

Nie tylko miłośnicy wina będą zachwyceni

Południowotyrolskie wina są cenione na całym świecie, to jeden z głównych produktów zasilających gospodarkę regionu. Szlak wina Górnej Adygi to niesamowita wycieczka po winnicach i winiarniach. Ten najstarszy szlak winny we Włoszech oferuje przejazd wzdłuż rzeki Adygi (Etsch) i przez zielone sady kwitnące w dolinie. Drogi prowadzą obok starych linii kolejowych, wzdłuż jezior i stawów, z widokiem na średniowieczne zamki. Znajdujące się po drodze winiarnie mogą być doskonałym miejscem na przystanek i chwilę przerwy. Każdą z tras można pokonać oddzielnie lub za jednym razem, niezależnie od stopnia zaawansowania.

Sellaronda – atrakcyjna nie tylko zimą

Szlak popularnej wsród narciarzy Sellarondy to zdecydowanie opcja dla wytrawnych rowerzystów. Blisko 60 kilometrowa trasa wymaga wielu podjazdów (różnica wysokości to ponad kilometr), ale oferuje też przyjemne zjazdy leśnymi drogami i pojedynczymi, dedykowanymi szlakami. Wysiłek rekompensują niesamowite widoki od startu w miejscowości Selva (Val Gardena) przez Passo Pordoi aż do Arabba a następnie do przełęczy Campolongo i z powrotem do Selvy. Na przejazd tym szlakiem warto zarezerwować od 6 do 9 godzin.

Najpiękniejsza alpejska trasa rowerowa – Montesole 

Miłośnikom rowerowych wyzwań nie może umknąć trasa Montesole (Vinschgau/Val Venosta), którą Bike Magazine opisał jako najpiękniejszą trasę w Alpach. Nic dziwnego, podczas wycieczki podziwiać można górski szczyt Tramontana oraz okoliczne lodowce. Liczne zakręty, podjazdy i trudniejsze kamienne przejazdy z pewnością doceni każdy miłośnik MTB. Droga zaczyna się od stacji górskiej w San Martino i oferuje dwa warianty szlaku – niezależnie, którą wybierzesz możesz spodziewać się prawdziwej trailowej zabawy. Niedługa, bo zaledwie 14 kilometrowa trasa jest możliwa do pokonania w niecałe dwie godziny. 

Jaufen – z Merano do Vipiteno

Przełęcz Jaufen jest najbardziej wysuniętą na północ przełęczą alpejską we Włoszech i fantastyczną opcja na jednodniową wycieczkę rowerową. Trasa prowadzi przez dolinę Passeier do doliny Eisack. Jest to najkrótsze połączenie między turystycznymi bastionami Południowego Tyrolu Meran/Merano (325 m) i Sterzing/Vipiteno (948 m). Podczas tej wycieczki nie zabraknie godnych podziwów widoków! Wznoszące się na północy potężne Alpy Ötztalskie, na południu równie rozległe Alpy Sarntalskie. Przełęcz otoczona górami: Jaufenspitz (2483 m) i Saxner (2359 m) oraz szeroka dolina Ratschingstal. Ta 31 kilometrowa przeprawa oferuje również piękne widoki na Hohe Wilde (3480 m) z lodowcami na południu i Alpami Tux na północy. Górski krajobraz, wymagające, ale przyjemne nachylenia i urozmaicony rodzaj dróg sprawiają, że ta przełęcz należy do jednych z najbardziej ulubionych tras dla fanów MTB.

Przejazdem przez cały Południowy Tyrol

Przez Południowy Tyrol przejeżdżają dwie dalekodystansowe trasy: Monachium-Wenecja oraz Via Claudia Augusta. Pierwsza z nich to nowy szlak, łączący trzy kraje: Niemcy, Austrię i Włochy. Cała trasa liczy 560 km, a odcinek w Południowym Tyrolu zaczynający się od przejechania przez przełęcz Brennero daje możliwość podziwiania alpejskiej scenerii z urokiem śródziemnomorskiej atmosfery.

Z kolei transalpejska Via Claudia Augusta to jedna z najbardziej znanych tras rowerowych w Europie. Prowadzi wzdłuż dawnej drogi rzymskiej – swój początek ma w Augsburgu a kończy się nad Adriatykiem. 150 kilometrowy odcinek biegnący przez Południowy Tyrol prowadzi głównie wzdłuż rzeki Adygi i łączy się z Szlakiem wina Górnej Adygi.

Nie pozostaje nic innego, jak wsiąść na rower!


o autorze

Paweł Waloszczyk

Twórca portalu, absolwent Politechniki Śląskiej który zamiast pisać o tym co zrobić by sprzęt rowerowy był lepszy, co robił przez ostatnie lata, postanowił sam się za to zabrać. Pasjonat nowych technologii i materiałów. 

Powiązane posty


komentarze

Powiązane treści

kontakt

velonews.pl
  • ,
  • redakcja(USUŃ)@(USUŃ)velonews(USUŃ).pl