Cuneo - przewodnik po regionie dla cyklistów

Szukając dla siebie nowego rejonu, miejsca eskapady, kolejnej wyprawy, przygody, czy też wymagającego miejsca do treningu zwróćcie uwagę na region Piemontu we Włoszech. Region ten usytuowany jest w północno - zachodniej części Włoch: od zachodu graniczy z Francją, od północy ze Szwajcarią i Doliną Aosty, a od wschodu i południa z innymi regionami Włoch. Malowniczo położony u podnóża Alp, którego to stolicą jest Turyn, a inne większe miasta to Asti, Alessandria, Novera, Vercelli i Cuneo.

Foto: Cônitours - Consorzio Operatori Turistici Provincia di Cuneo.

Przejdźmy jednak do prowincji, którą mogłam bliżej poznać i dzięki temu mogę przybliżyć jej charakterystykę, chodzi mianowicie o prowincję Cuneo. Największe miasto Cuneo położone jest na wzniesieniu, które otaczają dwie rzeki. Co jeszcze wyjątkowe dla tego miasta, prowadzą do niego przepiękne, doniosłe wiadukty, z wielkimi łukami, które widać z daleka i których nie sposób nie zauważyć – to można powiedzieć taka wizytówka piemontowego miasta.

Foto: Cônitours - Consorzio Operatori Turistici Provincia di Cuneo.

Jeśli chodzi o samą prowincję, to oprócz widoku na Alpy, mijając bezdroża i kolejne włoskie wioski i miasta, mijamy też pola uprawne, a na terenie wysokich gór uprawne hale. Miejscowe gospodarstwa prowadzą gospodarkę organiczną, posiadają piękne i zadbane budynki, a jako produkty ważne i charakterystyczne dla tego miejsca możemy tutaj napotkać szafran uprawny, czosnek (odmianę o bardzo łagodnym smaku i zapachu), jak również trufle białe (piemonckie), które występuja w tym regionie oraz cenne i aromatyczne grzyby. Przejeżdżając przez ten teren dominującym drzewem owocowym są jabłonie, z których w regionie produkowany jest cydr. Mijając te wszystkie wyjątkowe dary natury, jak się nie trudno domyśleć, możemy spodziewać się zapowiedzi przepysznej włoskiej kuchni, której można skosztować we włoskim klimacie, czyli uczestnicząc w tradycyjnych długich kolacjach.

Na wyszczególnienie zasługuje miejsce, gdzie znajduje się produkcja lokalnych serów o nazwie Castelmagno. Sery te są specjalnością regionu, będąc ich wielopokoleniową tradycją: leżakują w specjalnych warunkach od 6 tygodni do 4 lat i w każdym okresie dojrzewania są wyjątkowe w smaku. Posiadają naturalną, niebieską pleśń, a trzeba nadmienić, że tylko 3 rodzaje serów na całym świecie tworzy tak niesamowity, naturalny, niebieski nalot. Informacje o serach i miejscu gdzie można ich spróbować znajdziecie tu http://www.terredicastelmagno.com/terredicastelmag... Teraz czas przyjrzeć się temu, co najciekawszego w Piemoncie znajdą cykliści.

W Cuneo funkcjonuje biuro zajmujące się promocją regionu i organizacją usług skierowanych do turytów, którego głównym motorem działania jest przybliżenie odwiedzającym wartych do spróbowania tras rowerowych i dopasowania ich do różnego typu rowerów. Cuneo Expirience jest klubem działającym w ramach finansowania „Interreg Włochy-Francja Alcotra 2014-2020" włączonym do transgranicznego programu "Alcotra Reval" (Reseau Velo Alpes Latines). Program jest realizowany przez główny punkt klubu, zlokalizowany w Cuneo przy Via Carlo Pascal 7. Tutaj, w centrum, otrzymasz informacje dotyczące tras rowerowych, mapy Cuneo i okolic, informacje o punktach noclegowych, hotelowych, campingowych, które są przygotowane na przyjęcie rowerzystów, miejscach gdzie można zjeść, odpocząć w spa, a także miejscach gdzie dotkniesz, zobaczysz i spróbujesz tradycji oraz kultury regionalnej.

Oprócz cennych informacji, map, obsługi w różnych językach i oczywiście dobrego nastawienia i życzliwości, będąc w biurze promocji pojawiasz się w świecie legendy rowerowej, jakim jest Fausto Copii – zorganizowano tutaj mianowicie muzeum z pamiątkami po tym legendarnym kolarzu.

Co do szlaków rowerowych i możliwości, jakie czekają na kolarzy, to na mapie udostępnionej przez biuro informacji mamy w okolicy Cuneo oznaczone różnego rodzaju trasy: 8 tras, którymi były poprowadzone odcinki Giro d’Italia (co oznacza, że kolarze szosowi mogą śmiało ćwiczyć trudne górskie elementy i zmierzać się z tym, co mieli do przejechania kolarze na Giro), 2 trasy Grandfondo – czyli długodystansowych maratonów szosowych, 10 tras nazwanych „Granda Bike Tour”, czyli trasy na długie wyprawy rowerowe, które oczywiście po zapoznaniu się z mapą można śmiało podzielić na etapy, nadto 8 tras nazwanych „Granda Bike Easy”, czyli długie trasy rowerowe o niższym stopniu trudności oraz coś dla miłośników gór i trudnych tras górskich: aż 11 tras „Itinerari Mountain Bike”.

Świadectwem tego, że Cuneo i jego okolice to dobre miejsce do rowerowych wypraw są imprezy rowerowe i ich wysoka ranga, a jednocześnie dostępność dla każdego, kto chce się zmierzyć z wymagającymi trasami i z zawodnikami z całego świata:

Warto wyjeżdżając za granicę udać się do lokalnego punktu informacji turystycznej, a najlepiej już przed wyjazdem wcześniej się z nimi skontaktować, w przypadku Cuneo oto adres strony https://www.cuneoalps.it/index.php/en a to dlatego, że dysponują dużą wiedzą o tym, co ich region ma do zaoferowania, a nawet celowo prowokują społeczność lokalną, żeby byli przygotowani do przyjęcia w tym wypadku rowerzystów. Przykładem są hotele, w których zorganizowano świetne warunki dla kolarzy: dostęp do pralki (bo wiadomo, że odzież sportowa po całym dniu jazdy potrzebuje prania), myjki i warsztatu (po całodniowym jeżdżeniu rower może wymagać bieżącej naprawy).

Jeszcze kilka wskazówek, jeśli chcesz zaplanować podróż z Polski w tamte rejony: wybierając się samochodem weź pod uwagę, że nie wszystkie stacje benzynowe są otwarte 24h, problem jest także z dostępnością LPG (konkretne godziny otwarcia stacji, w weekendy często czynne tylko w soboty, do godziny 14:00). Możesz podróżować również samolotem np. do Turynu, Nicei czy Mediolan – Bergamo, później bądź wypożyczalnia samochodu, bądź podróż pociągiem. Pociągi we Włoszech działają punktualnie i jest dużo połączeń. Nie musisz brać swojego roweru ze sobą, możesz skorzystać z wypożyczalni rowerów, w której są do wypożyczenia rowery wysokiej jakości np. produkowane przez lokalnego producenta https://ciclimattio.com/. Będąc na miejscu we Włoszech najlepiej zrelaksuj się i żyj jak lokalni czyli pamiętaj, że są takie godziny gdzie punkty gastronomiczne są zamknięte, ale za to czekają Cię wspaniałe włoskie wieczory z dobrym jedzeniem i lampką wina.


o autorze

Szymon Barczyk

komentarze

WiadomościWszystkie

GalerieWszystkie

kontakt

velonews.pl
  • ,
  • redakcja(USUŃ)@(USUŃ)velonews(USUŃ).pl