​Zilch - nowa głowica pompki - spóźniony patent?

Od czasu wynalezienia dętki rowerowej, rowerzyści są zmuszeni do pompowania swoich jednośladów. W tym momencie istnieje kilka różnych konstrukcji głowic pompek rowerowych, ale dla Fernando Tagesa, założyciela Radian USA/Chainlift, musiał istnieć lepszy sposób. To klasyczna historia, człowiek jest zmęczony problemem, z którym boryka się każdego dnia postanawia znaleźć sposób, aby go rozwiązać. Choć wydaje mi się że pomysł przyszedł za późno. Dlaczego? O tym później.

Zmęczony zmaganiem się z istniejącymi głowicami pompek i utratą powietrza podczas zdejmowania uchwytu z zaworu, a także pewną wrażliwością zaworów Presta na staranne zakładanie / zdejmowanie głowic pompek, Fernando postanowił wykorzystać swoje ponad 30-letnie doświadczenie w projektowaniu i produkcji produktów i wymyślił Zilch. Jest to całkiem interesująca głowica pompki rowerowej.

Głównym celem Zilch jest ułatwienie pompowania opon. Większość głowic pompek wymaga albo przepchnięcia zaworu przez gumową przelotkę, albo użycia dwóch rąk do obsługi mechanizmu blokującego na uchwycie. Zilch wykorzystuje konstrukcję obsługiwaną jedną ręką, która wchodzi na zawór bez żadnego wysiłku.

Dzieje się tak, ponieważ dopóki nie zablokujesz uchwytu na miejscu, nic nie dotyka zaworu. Głowica Zilch wykorzystuje opatentowaną dźwignię automatycznego blokowania z dwustronnym uszczelnieniem na obwodzie zaworu, wokół którego ściskany jest zawór (presta). Po napompowaniu opony, naciśnięcie dźwigni odblokowuje ją i zapobiega ucieczce powietrza z zaworu. Ponownie, w tym momencie nic nie dotyka zaworu, dzięki czemu można bez wysiłku zdjąć uchwyt z zaworu - nie trzeba już walczyć o zdjęcie pompki, tylko zwolnić ją i pociągnąć do siebie.

A co z zaworami Schradera? Zilch współpracuje z nimi, ale należy użyć jednego z dołączonych adapterów. Adaptery te nakręca się na zawór Schradera i można je pozostawić na miejscu. To samo dotyczy zaworów Dunlop. Objęta dożywotnią gwarancją głowica Zilch jest również w pełni konfigurowalna przez użytkownika dzięki wymiennym częściom.

Sprzedawana jest wyłącznie jako część kompletnej pompki podłogowej albo jako pompka sklepowa ma również kilka interesujących funkcji. Funkcja szybkiego dokowania głowicy pompy zapewnia, że pozostaje ona na miejscu na uchwycie pompy i jest gotowa do użycia w każdej chwili. Uchwyt pompki ma również funkcję automatycznego centrowania, która przywraca go do tej samej pozycji, dzięki czemu głowica pozostaje zawsze na miejscu. Duża trójkątna podstawa pomaga zapobiegać przewróceniu się, a jeśli się przechyli, gumowe końcówki na uchwycie powinny zapobiegać uszkodzeniom. Uchwyt służy również do przechowywania dołączonych adapterów do zaworów Schradera (2x) i inflatora igłowego.

Posiadająca obecnie trzy patenty w Stanach Zjednoczonych i wiele patentów oczekujących na procedurę opatentowania na arenie międzynarodowej, głowica pompki Zilch została również wyróżniona nagrodą 2025 Design and Innovation.

Aby wystartować z produkcją Zilch, Radian USA korzysta z Kickstartera i już przekroczył swój początkowy cel w wysokości 40 000 USD. Pozostało jeszcze kilka dni, a obecnie można skorzystać z promocji Early Bird z pompką za 95 USD, czyli 35 USD mniej niż sugerowana cena detaliczna 130 USD, z szacowaną dostawą w lipcu 2025 r.

Wróćmy na początek artykułu. Dlaczego uważam że ten patent powstaje zaś późno? Ponieważ w międzyczasie Schwalbe zaprojektowało i wprowadziło do sprzedaży nowy zawór SCHWALBE CLIK VALVE, o którym pisaliśmy tutaj i który wydaje się rozwiązywać wszystkie problemy i niedogodności zarówno zaworów Presta jak i Schrader. Sam używam go od jakiegoś czasu i nie widzę już powrotu do Presty.


o autorze

Paweł Waloszczyk

Twórca portalu, absolwent Politechniki Śląskiej który zamiast pisać o tym co zrobić by sprzęt rowerowy był lepszy, co robił przez ostatnie lata, postanowił sam się za to zabrać. Pasjonat nowych technologii i materiałów. 

Powiązane posty


komentarze

Powiązane treści

kontakt

velonews.pl
  • ,
  • redakcja(USUŃ)@(USUŃ)velonews(USUŃ).pl