​Pirelli P ZERO RACE TLR RS to pierwsza na świecie opona rowerowa z kauczuku naturalnego z certyfikatem FSC®.

Opona o najwyższych osiągach z gamy Pirelli Cycling uzyskuje certyfikat dla komponentu pochodzenia leśnego, podczas gdy zespół World Tour Lidl-Trek używa jej po raz pierwszy w profesjonalnych wyścigach.

Od dziś opona P Zero Race TLR RS jest pierwszą oponą w branży rowerowej, która wykorzystuje kauczuk naturalny z certyfikatem FSC®* (FSC® oznacza Forest Stewardship Council® - uznaną na całym świecie organizację pozarządową zajmującą się odpowiedzialną gospodarką leśną). Ta opona, wyprodukowana w fabryce Pirelli w Mediolanie-Bollate, jest pierwszą w przyszłej gamie opon z tym certyfikatem. Wskazuje on, że użyty kauczuk naturalny pochodzi z plantacji zarządzanych w celu zachowania różnorodności biologicznej i korzystnych dla życia lokalnych społeczności i pracowników. FSC® jest najbardziej uznanym światowym organem certyfikującym materiały pochodzenia leśnego. Proces certyfikacji zapewnia, że materiał z logo FSC® jest zarządzany oddzielnie od materiału niecertyfikowanego w całym łańcuchu dostaw. Dlatego też w zakładzie w Bollate konieczne było wprowadzenie dedykowanego systemu monitorowania w punktach wejścia i wyjścia wszystkich materiałów wykorzystywanych w produktach z certyfikatem FSC®. Zakład ten został całkowicie odnowiony i przystosowany do produkcji opon rowerowych: jest to najnowocześniejsza fabryka dzięki wysoce zautomatyzowanym systemom produkcyjnym.

OD PROFESJONALNYCH WYŚCIGÓW PO SKLEPY ROWEROWE

Drużyna World Tour Lidl-Trek wprowadza oponę P Zero Race TLR RS do głównych profesjonalnych wyścigów i wielkich tourów na całym świecie, a opona z certyfikatem FSC® jest już dostępna w sprzedaży u globalnych sprzedawców detalicznych. Certyfikacja komponentów pochodzących z lasów zostanie podkreślona przez logo wygrawerowane na boku opony.

"Decyzja o coraz częstszym stosowaniu kauczuku naturalnego z certyfikatem FSC® w naszych produktach jest zgodna z dbałością Pirelli o przyrodę i bioróżnorodność - powiedział Piero Misani, Dyrektor Techniczny Pirelli - a także z chęcią pomocy ludności i pracownikom na obszarach, z których pochodzi kauczuk naturalny. Zaangażowanie środowiskowe i społeczne w połączeniu z dążeniem do wysokich osiągów, bez kompromisów w zakresie bezpieczeństwa, aby spełnić oczekiwania profesjonalnych kolarzy i najbardziej wymagających amatorów. Nasze doświadczenie w Formule 1, gdzie od tego roku wszystkie opony zawierają kauczuk naturalny z certyfikatem FSC®, jest tego dowodem: świadomość ekologiczna może i musi być uzupełniona bezpieczeństwem i najwyższymi osiągami". 

P Zero Race TLR RS jest oponą bezdętkową i stanowi najnowszą ewolucję szosowych opon rowerowych Pirelli. Opracowana specjalnie z myślą o zawodach, koncentruje się na doskonałej przyczepności w każdych warunkach pogodowych, doskonałym prowadzeniu na drodze podczas hamowania, przyspieszania i skręcania oraz bardzo niskim oporze toczenia. Grubość bieżnika i warstwy tkaniny zostały zmodyfikowane w celu zmniejszenia masy (-8%*) i przyczynienia się, wraz z mieszanką, do znacznego zmniejszenia oporów toczenia (-16%*). 

(*) średnie wartości zmierzone na stanowisku testowym we wszystkich czterech dostępnych miarach i porównane z wszechstronną oponą PIRELLI P ZERO RACE TLR.


NOWY ETAP W WYBORZE I CERTYFIKACJI MATERIAŁÓW

Od wielu lat Pirelli poświęca się odpowiedzialnemu zarządzaniu łańcuchem dostaw kauczuku naturalnego, szkoląc i dzieląc się najlepszymi praktykami w krajach pochodzenia materiału, zgodnie z zasadami i wartościami zawartymi w Polityce Zrównoważonego Kauczuku Naturalnego, wprowadzonej przez firmę w 2017 roku. Dokument ten jest wynikiem dyskusji z kluczowymi interesariuszami łańcucha wartości kauczuku naturalnego, w tym międzynarodowymi organizacjami pozarządowymi, głównymi dostawcami kauczuku naturalnego Pirelli, pośrednikami i hodowcami w łańcuchu dostaw, klientami z branży motoryzacyjnej i wielostronnymi organizacjami międzynarodowymi. Ponadto Pirelli jest jednym z członków-założycieli Global Platform for Sustainable Natural Rubber - GPSNR, wielostronnej platformy utworzonej w 2018 r. w celu wspierania zrównoważonego rozwoju branży kauczuku naturalnego na całym świecie, z korzyścią dla całego łańcucha wartości. Pierwsza na świecie opona zawierająca kauczuk naturalny z certyfikatem FSC® pochodzi z 2021 r., Pirelli P Zero dla BMW X5 Plug-in Hybrid. Następnie w 2023 r. firma zaprezentowała gamę opon zawierających kauczuk naturalny z certyfikatem FSC® do jednomiejscowych samochodów wyścigowych Formuły 1. Dziś P Zero Race TLR RS inauguruje pierwszą gamę opon rowerowych z certyfikatem FSC®. 

(*Procentowy udział kauczuku naturalnego w całkowitej masie opony wynosi około 23% i jest dominującym składnikiem - kod licencji: FSC® N003618). 


o autorze

Paweł Waloszczyk

Twórca portalu, absolwent Politechniki Śląskiej który zamiast pisać o tym co zrobić by sprzęt rowerowy był lepszy, co robił przez ostatnie lata, postanowił sam się za to zabrać. Pasjonat nowych technologii i materiałów. 

Powiązane posty


Powiązane galerie

komentarze

Powiązane treści

kontakt

velonews.pl
  • ,
  • redakcja(USUŃ)@(USUŃ)velonews(USUŃ).pl