Garmin Polska pod lupą UOKiK. Wszczęto postępowanie wyjaśniające.

Prezes UOKiK Tomasz Chróstny wszczął postępowanie wyjaśniajace w sprawie prawdopodobnej zmowy cenowej zawartej przez Garmin Polska z dystrybutorami urządzeń Garmin na terenie naszego kraju. .Urząd ochrony konsumenta od dłuższego czasu otrzymywał sygnały dotyczące możliwego porozumienia Gamin Polska z dystrybutorami urządzeń nawigacyjnych i smartwachtów w celu ujednolicenia i prawdopodobnie zawyżenia cen produktów.

- Nasza analiza pokazała, że sygnały o zmowie mogą być prawdopodobne. Dlatego wszcząłem postępowanie wyjaśniające i zleciłem przeszukanie, które odbyło się w asyście Policji w siedzibie Garmin Polska i trzech innych przedsiębiorców. Możliwe ograniczenie konkurencji miałoby również wpływ na konsumentów i mogło pozbawić ich możliwości zakupu tańszych produktów – mówi Prezes UOKiK Tomasz Chróstny.

Postępowania nie rozpoczęto przeciwko konkretnym podmiotom i osobom, a w sprawie wyjaśnienia  możliwości zaistnienia takiej sytuacji. Jeśli jednak zebrane dowody będą potwierdzały podejrzenia, wtedy Prezes Urzędu rozpocznie postępowanie antymonopolowe i postawi zarzuty konkretnym podmiotom.

Za wprowadzenie w życie  porozumienia ograniczającego konkurencję grozi kara finansowa w wysokości do 10 proc. obrotu przedsiębiorcy. Menadżerom odpowiedzialnym za zawarcie zmowy grozi w takiej sytuacji kara pieniężna w wysokości do 2 mln zł.

W siedzibie Garmin Polska oraz trzech innych przedsiębiorców przeprowadzono przeszukania i zabezpieczono pierwsze zebrane materiały dotyczące tej sprawy. UOKiK zwraca się również z prośbą do osób mających wiedzę w w/w sprawie celem współpracy , a w niektórych przypadkach współpracy nad postępowaniem, powiązanym  ze złagodzeniem ewentualnej kary za współudział.

Po szczegółowe informacje na ten temat odsyłamy do strony urzędu : https://uokik.gov.pl/sprzet-garmin-postepowanie-wyjasniajace-i-przeszukania


o autorze

Piotr Szafraniec

Kolarz, kucharz, akrobata. Dwukrotny Mistrz Polski Dziennikarzy w kolarstwie szosowym.

Powiązane posty


Powiązane galerie

komentarze

Powiązane treści

WiadomościWszystkie

  • ​Czas na ŻTC BIKE RACE w Serocku

    Przed nami dziewiąty etap ŻTC BIKE RACE, 28 lipca do Serocka zjadą się najlepsi kolarze amatorzy, którzy rywalizować będą w dwóch prestiżowych...

    Więcej...

kontakt

velonews.pl
  • ,
  • redakcja(USUŃ)@(USUŃ)velonews(USUŃ).pl