​Zestaw do woskowania łańcucha na gorąco Cyclowax

Jak się okazuje, podczas rozmów ze znajomymi największą przeszkodą dla większości w woskowaniu łańcuchów rowerowych na gorąco jest przygotowanie, sprzątanie i generalnie czas, jaki trzeba na to poświęcić. Nie można jednak zaprzeczyć korzyściom płynącym z wydajności, a zestaw startowy Cyclowax ma na celu uczynienie tego tak łatwym, jak to tylko możliwe, umieszczając wszystko, czego potrzebujesz (w tym łańcuch) w pudełku. 

Czy używanie płynnego wosku jest tym samym co używanie Cyclowax? Nie, to nie to samo. Płynne woski pozostają lepkie i przyciągają brud, więc częściej czyścisz układ napędowy. Ponadto nie działają tak długo, zwykle tylko około 100 km lub 60. Jednak w przypadku Cyclowax każde ponowne nałożenie go jest jak głębokie czyszczenie łańcucha. W przeciwieństwie do wosku w płynie, pozostaje czysty i wytrzymuje nawet 500 km.

Cyclowax

Zestaw startowy zawiera środki czyszczące ze środkiem odtłuszczającym (do czyszczenia kasety i tarcz przed montażem) i środkiem czyszczącym na bazie alkoholu (do wycierania woskowanego łańcucha po jeździe), a także szczotkę i ściereczkę do czyszczenia, które pomagają usunąć wszelkie zabrudzenia powierzchni przed ponownym woskowaniem. W zestawie znajdziemy czarny wosk Performance Pro Wax Tablet, który zawiera biodegradowalne, zmniejszające tarcie "dodatki wyścigowe" oraz sznurki pomagające dostać się między zębatki kasety. Oferowany jest również biały standardowy wosk bez żadnych dodatków. Obie tabletki mogą być używane do ośmiu razy przed koniecznością wymiany, co daje około 3200 km rzeczywistej jazdy na jednym krążku. Ich aplikacja pozwala śledzić czas woskowania, a jeśli połączysz ją ze Stravą, powie Ci nawet, kiedy należy ponownie woskować na podstawie przebiegu.

Cyclowax

Skąd te liczby?

Dlaczego wosk wystarcza tylko na 300-500 km? Rozróżnienie między optymalną wydajnością a tym, co jest osiągalne w najlepszych warunkach, ma kluczowe znaczenie. Podczas gdy prawie każdy dostępny gorący wosk może wytrzymać do 800 km na dobrze utrzymanych drogach przy sprzyjającej pogodzie, nie dotyczy to jednak kolarstwa górskiego. Rzeczywistość jak dobrze wiecie jest zupełnie inna. Zdecydowanie zaleca się ponowne nałożenie wosku po przejechaniu 300 km, ponieważ z czasem warstwa wosku staje się cieńsza, co prowadzi do zwiększonego zużycia łańcucha. Woskowanie co 300 km maksymalizuje żywotność łańcucha i układu napędowego. Określając zakres 300-500 km, producent dostosowuje się do rzeczywistych doświadczeń większości rowerzystów na różnych nawierzchniach.

Zawsze czysty łańcuch

Masz już dość wiecznego szorowania roweru i użerania się z odtłuszczaczem i brudnymi łańcuchami?
Zacznijmy w takim razie od początku. Po wyjęciu z pudełka woskowane łańcuchy Cyclowax wyglądają na całkowicie czyste, bez widocznego nadmiaru wosku, a ich uzupełnianie jest naprawdę łatwe. Dołączony podgrzewacz nagrzewa się w zaledwie 10 minut i jest wyposażony w wiszący stojak i drut do przytrzymywania łańcucha podczas chłodzenia. Wcześniej jednak musisz wybrać spośród łańcuchów 10/11/12/13 biegowych dla systemów Shimano, SRAM lub Campagnolo, z kilkoma opcjami dla większości z nich. Następnie wystarczy założyć wstępnie wyczyszczony i nawoskowany łańcuch na rower i można ruszać w drogę. Rezultatem jest deklarowane (do) 8 watów redukcji oporu i znacznie czystszy, cichszy łańcuch. Podczas jazdy wosk spycha brud i zanieczyszczenia z łańcucha, dzięki czemu pozostaje on również czysty.

Cyclowax

Czy muszę kupić zestaw startowy? 

Zestaw startowy Cyclowax zawiera wszystko, czego potrzebujesz, aby rozpocząć swoją przygodę z woskowaniem łańcucha i cieszyć się bezproblemową, czystą jazdą. Kupowanie poszczególnych elementów osobno nie wystarczy. Zacznij od upewnienia się, że układ napędowy jest czysty dzięki zestawowi do przygotowania roweru. Następnie zainstaluj wstępnie woskowany łańcuch Cyclowax, całkowicie pozbawiony smaru, na pierwsze czyste przejażdżki. Ponownie woskuj co 300-500 km lub 190-310 mil, aby zapewnić optymalną wydajność i długą żywotność układu napędowego.

Cyclowax

Czy mogę używać własnego łańcucha? 

Tak, można używać własnego łańcucha, ale nie jest to zalecane. Aby upewnić się, że uzyskasz najlepszą wydajność i czysty układ napędowy, musisz wyczyścić łańcuch w wieloetapowym procesie przy użyciu różnych środków chemicznych. Cyclowax robi to za Ciebie i utylizuje wszelkie chemikalia we właściwy sposób. Łańcuch 10/11/12-biegowy oferowany w zestawie zawiera spinkę, która umożliwia otwarcie czystego łańcucha gołymi rękami. Aby ponowne woskowanie było jeszcze łatwiejsze.

Czy Cyclewax zmienia zasady gry?

Na pewno jest to opcja warta rozważenia, a utrzymanie łańcucha w czystości nie było nigdy łatwiejsze. Po długiej przejażdżce po prostu odpręż się, weź prysznic i pozwól woskowi wykonać ciężką pracę. Wrzuć łańcuch do podgrzewacza wosku, a wyczyści go jak za dotknięciem czarodziejskiej różdżki. Ty możesz się zrelaksować, podczas gdy on wykona całą pracę. Cała operacja trwać ma zaledwie 10 minut. Wyczyszczenie napędu przy użyciu tradycyjnych olejów z różnymi środkami smarnymi, w moim przypadku trwało do tej pory ponad 30 minut i więcej. Dzięki gorącemu woskowi łańcuch nie przyciąga brudu i pozostaje wydajny. Śliska powłoka utworzona między rolkami zmniejsza tarcie i zapewnia najszybsze smarowanie łańcucha.

Cyclowax nadaje się do rowerów szosowych, gravelowych, TT i górskich, a im trudniejsze warunki jazdy, tym więcej korzyści z suchego, odpychającego brud wosku do łańcucha. Ja mam go zamiar sprawdzić, a efektami na pewno się z Wami podzielę. Warto dodać na zakończenie, że produkt powstał dzięki wsparciu i doświadczeniu Grega van Avermaeta,


o autorze

Paweł Waloszczyk

Twórca portalu, absolwent Politechniki Śląskiej który zamiast pisać o tym co zrobić by sprzęt rowerowy był lepszy, co robił przez ostatnie lata, postanowił sam się za to zabrać. Pasjonat nowych technologii i materiałów. 

Powiązane posty


komentarze

Powiązane treści

kontakt

velonews.pl
  • ,
  • redakcja(USUŃ)@(USUŃ)velonews(USUŃ).pl