Grande salite del Trentino - najsłynniejsze podjazdy Trentino

Najnowszym projektem kolarskim regionu Trentiono jest Grande salite del Trentino. Projekt zakłada lepsze oznaczenie oraz przygotowanie pod kątem turystyki 23 najbardziej znanych podjazdów  regionu Trentino. Zarówno długie podjazdy, jak i strome zjazdy, są nie lada wyzwaniem nawet dla bardzo doświadczonych oraz wytrenowanych kolarzy z mięśniami ze stali. 

Dlatego też nieprzypadkowo w regionie Trentino rozgrywane są najważniejsze wyścigi, w tym min. etapy Giro D'Italia. Propozycja skierowana jest zatem do kolarzy chcących się sprawdzić na legendarnych podjazdach znanych z wyścigów, bądź też chcących zaplanować obóz treningowy w przepięknej scenerii oraz wymagającym terenie.

Na wszystkich trasach możemy znaleźć tabliczki mówiące o miejscu początkowym, stopniu trudności, długości, nachyleniu, profilu wysokościowym oraz miejscu końcowym trasy. Ponadto wzdłuż trasy co kilometr znajdujemy tabliczkę informującą o stopniu nachylenia trasy, wysokości nad poziomem morza oraz atrakcjach, które możemy zobaczyć w pobliżu.

Zdjęcie zapożyczone ze strony (http://trentinocorrierealpi.gelocal.it).

Na początek proponuję się zapoznać ze stroną internetową projektu pod adresem https://www.visittrentino.it/en/guide/summer-sport... . Budowa strony jest bardzo intuicyjna i jej obsługa nie powinna nastręczać większych problemów. Wchodząc na dowolny podjazd możemy zobaczyć kilka poglądowych zdjęć z trasy oraz wizualizację profilu wysokościowego.

Możemy przeczytać krótką historię na temat podjazdu, min. kiedy rozegrano na nim znany wyścig oraz kto na nim triumfował. Możemy ponadto zapoznać się ze szczegółami takimi jak stopień trudności, wymagana kondycja, dostępność widoków czy nawet najlepszą porę roku do jego pokonania.

Wszystkie dostępne na stronie informacje możemy zapisać w postaci pliku .pdf. Możemy także wydrukować kieszonkowy przewodnik zawierający wybrane przez nas informacje o trasie (z mapą włącznie). Ciekawą opcją jest ponadto możliwość pobrania dowolnej trasy w postaci pliku .kml lub .gpx, który możemy importować do naszej nawigacji.

Ze strony łatwo możemy przejść do zakładki "booking" w celu zapoznania się ofertą noclegową i wybrania czegoś dla siebie.

Osobiście mogę ten region polecić każdemu pasjonatowi dobrej kuchni, wyśmienitego wina, znakomitych serów oraz bardzo dobrych warunków do uprawiania kolarstwa. A możliwość sprawdzenia siebie na kultowych wręcz podjazdach stanowi nie lada atrakcję.

Na koniec krótki film na temat projektu powstały przy współpracy regionu Trentino oraz Francesco Mosera. Minusem jest to, że jest po włosku.

PS. Będąc w okolicy Trento warto wpaść pod adres Via Castel di Gardolo 5, I-38121 Trento, żeby spróbować dobrego wina produkowanego przez samego Francesco Mosera.


o autorze

Szymon Barczyk

komentarze

WiadomościWszystkie

kontakt

velonews.pl
  • ,
  • redakcja(USUŃ)@(USUŃ)velonews(USUŃ).pl