​„Atomówki” przed Scheldeprijs i Ślężańskim Mnichem

W środę 3 kwietnia zawodniczki MAT Atom Deweloper Wrocław staną na starcie czwartej edycji rozgrywanego w belgijskim Schoten klasyku Scheldeprijs. W sobotę 6 kwietnia zmierzą się z trasą otwierającego sezon szosowy w Polsce Ślężańskiego Mnicha.

Zanim kibice będą mogli zobaczyć „Atomówki” w Sobótce, zawodniczki wrocławskiej ekipy zmierzą się z ponad 130-kilometrową trasą Scheldeprijs, prowadzącą przez obowiązkowy w Belgii bruk. Spodziewać należy się także wiatru, dodatkowo utrudniającego rywalizację. Barwy teamu reprezentować będą Katarzyna Wilkos, Maja Tracka, Olga Wankiewicz, Nikol Płosaj, Nikola Bajgerová i Tamara Szalińska.

Oprócz trasy i wiatru zmierzą się także z czołowymi zawodniczkami światowego peletonu, wśród których będą m.in. Lorena Wiebes (Team SD Worx – Protime), zwyciężczyni wszystkich trzech poprzednich edycji.

– Start w Belgii będzie znakomitym przetarciem przed brukami Ślężańskiego Mnicha i pozwoli naszym dziewczynom nabrać rozpędu – mówi Paulina Brzeźna-Bentkowska, trenerka teamu. Nieoficjalne „wiosenne mistrzostwa Polski” otwierające sezon szosowego ścigania w Polsce rozegrane zostaną w Sobótce w sobotę 6 kwietnia. Będzie bardzo szybko, bo elita kobiet, orliczki i juniorki będą miały do pokonania dwie 31-kilometrowe pętle, łącznie 62 kilometry. Na ten wyścig team – w którego szeregach ściga się mistrzyni Polski Monika Brzeźna, mieszkanka pobliskiej Olesznej – ma oczywiście plan, by ponownie, tak samo jak w poprzednich latach stanąć na podium.

W tegorocznej edycji „Atomówki” wystartują w specjalnie na ten wyścig uszytych koszulkach, którymi chcą uczcić jubileusz 50-lecia działalności Przedsiębiorstwa Budowlanego MAT. Pierwszy właściciel firmy Władysław Piszczałka jest nie tylko były zawodnikiem i sędzią kolarskim, ale wciąż pozostaje oddanym fanem tego sportu, który od momentu rozpoczęcia działalności biznesowej sponsoruje swoją ukochaną dyscyplinę. 

– Gdy w 1997 roku pan Władysław zaoferował mi – wówczas początkującej, ale bardzo ambitnej zawodniczce – wsparcie, w najśmielszych marzeniach nie pomyślałabym, że będziemy kontynuowali tę współpracę przez tyle lat! – mówi Brzeźna-Bentkowska. I podkreśla, że to właśnie dzięki wsparciu Piszczałki mogło i wciąż może sprawnie funkcjonować wiele dolnośląskich klubów, w tym ponad połowa kobiecych.   

Bo MAT Atom Deweloper Wrocław to nie jedyna ekipa wspierana przez firmę Władysława Piszczałki i kontynuatorów jego dzieła. Przychylność tego nie tyle sponsora, co – śmiało można powiedzieć – mecenasa kolarstwa, pozwoliła i nadal pozwala już co najmniej trzem pokoleniom polskich zawodniczek i zawodników spełniać marzenia o kolarskiej karierze. 

MAT ATOM Deweloper Wrocław | skład 2024:

elita:

Nikola Bajgerová

Monika Brzeźna

Nikol Płosaj

Katarzyna Wilkos

U23:

Barbara Cywińska

Aleksandra Grudzińska

Marta Marek

Malwina Mul

Tamara Szalińska

Martyna Szczęsna

Maja Tracka

Olga Wankiewicz

juniorka:

Alicja Matuła


MAT Atom Deweloper Wrocław to obecnie najbardziej utytułowana w Polsce kobieca drużyna kolarska, założona w 2016 roku przez olimpijkę z Pekinu Paulinę Brzeźną-Bentkowską i jej męża Pawła Bentkowskiego, byłego kolarza. W skład teamu wchodzą uczestniczki Igrzysk Europejskich, Akademickich Mistrzostw Świata oraz reprezentantki Polski w torowych i szosowych Mistrzostwach Europy i Świata. 

Od roku 2022 ekipa ma status grupy zawodowej zarejestrowanej w UCI (Women’s Continental Team). Udział w międzynarodowych wyścigach, w których zawodniczki wrocławskiej ekipy były widoczne i stawały na podium zaowocował ogromnym zainteresowaniem ekip zawodowych. Po sezonach '22 i '23 kontrakty z grupami UCI World Tour podpisały: Agnieszka Skalniak-Sójka, Daria Pikulik, Wiktoria Pikulik i Dominika Włodarczyk. 

Celem MAT Atom Deweloper Wrocław jest dołączenie do grona najlepszych ekip świata oraz stworzenie młodym zawodniczkom możliwie najdogodniejszych warunków rozwoju – umożliwienie im zarówno studiowania i jednocześnie uprawiania sportu na wysokim poziomie. 

O drużynie powstał film dokumentalny „TOUR”. Na ekranie można również zobaczyć Monikę Brzeźną, która wystąpiła w teledysku „Ty jesteś jutrem” zespołu De Mono.


o autorze

Paweł Waloszczyk

Twórca portalu, absolwent Politechniki Śląskiej który zamiast pisać o tym co zrobić by sprzęt rowerowy był lepszy, co robił przez ostatnie lata, postanowił sam się za to zabrać. Pasjonat nowych technologii i materiałów. 

Powiązane posty


komentarze

Powiązane treści

kontakt

velonews.pl
  • ,
  • redakcja(USUŃ)@(USUŃ)velonews(USUŃ).pl