Przed MAT Atom Deweloper Wrocław włoska etapówka Trofeo Ponente in Rosa

Za zawodniczkami MAT Atom Deweloper Wrocław pierwsze szosowe starty. Od wtorku 7 marca rywalizować będą w Ligurii we włoskiej etapówce Trofeo Ponente in Rosa. Organizatorzy wśród faworytek wyścigu wymieniają m.in. Dominikę Włodarczyk, Katarzynę Wilkos i Monikę Brzeźną.

„Atomówki” rozpoczęły sezon szosowy od prestiżowego Le Samyn (28 lutego), w którym najlepiej wypadła Olga Wankiewicz – 51. w klasyfikacji generalnej. Nikol Płosaj ukończyła rywalizację w tym świetnie obsadzonym wyścigu z 60. lokatą, a Monika Brzeźna z 70. W kraksie ucierpiała mistrzyni Polski Wiktoria Pikulik, szczęśliwie bez złamań, ale solidnie się poobijała.

Nazajutrz po belgijskim klasyku zawodniczki MAT Atom Deweloper Wrocław wystartowały w 110-kilometrowym Umag Trophy Ladies, pierwszym z dwóch wyścigów cyklu Istrian Spring Trophies. Świetnie pojechała go, wspierana przez cały zespół, Katarzyna Wilkos, która z nabierającą coraz większego rozpędu Olgą jechała w ucieczce. Niewiele zabrakło do podium, przysłowiowego błysku szprychy. Kasia w sprinterskim pojedynku musiała uznać wyższość rywalek i zadowolić się czwartym miejscem. Olga na mecie zameldowała się z 7. lokatą, Nikol Płosaj z 16., tuż za nią wjechała Nikola Bajgerová, Monika Brzeźna była 20., a Tamara Szalińska 24.

W tym samym składzie „Atomówki” w niedzielę 5 marca wystartowały w Poreč Trophy Ladies. Tym razem do pokonania miały 116 km z „hopkami” – to profil trasy, który bardzo odpowiada Katarzynie Wilkos. Ostatecznie Kasia wywalczyła 6. miejsce, Nikol 10., Olga 11., Nikola 15., Monika Brzeźna 18., a Tamara 27.

Z Chorwacji zawodniczki wrocławskiej ekipy przeniosły się do Włoch, do Ligurii znanej z finałowych kilometrów słynnego Mediolan-San Remo. We wtorek 7 marca rozpocznie się tam 5-etapowy Trofeo Ponente in Rosa (UCI 2.2). Tamarę i Nikol w tym wyścigu zastąpią Dominika Włodarczyk, która w Le Samyn nie wystartowała z powodu chorych zatok oraz Agata Kowalska, która w połowie ubiegłego sezonu dołączyła do zespołu jako stażystka, by w tym, jako pierwszoroczna orliczka, stać się pełnoprawną zawodniczką teamu.

Zarówno „Doma”, jak i Kasia oraz Monika wymieniane są wśród faworytek do podium w klasyfikacji końcowej. Drużyna już w ubiegłym sezonie udowodniła, że potrafi jechać zespołowo, elastycznie dopasowując strategię do zmieniającego się układu sił w peletonie, jest więc bardzo prawdopodobne, że zobaczymy „Atomówki” na „pudle”.

Pierwszego dnia rozegrana zostanie 16-kilometrowa jazda drużynowa na czas, z metą w San Remo. Może różnica wzniesień na tych trasach nie będzie wyzwaniem, ale wiatr raczej na pewno. W kolejnych dniach zawodniczki czeka sporo podjazdów, niektóre nawet kilkunastokilometrowe, więc z pewnością dadzą się we znaki i zadecydują o ostrej selekcji w peletonie. Liczący 96 km etap drugi rozpocznie się w Diano Marina, a zakończy w Loano. 105-kilometrowy etap trzeci wystartuje z Pietra Ligure do mety w Laigueglii. Czwartego dnia zawodniczkom przyjdzie pokonać 108,5-kilometrów między San Bartolomeo a Diano Marina i wreszcie piątego – finałowe 122 km ze startem i metą w Diano Marina.

Wyścig jest solidnie obstawiony przez włoskie ekipy, zawodniczki „Atomu” czeka więc solidna przeprawa nie tylko z górami, ale i lepiej znającymi teren rywalkami. Jak już jednak nie raz dowiodły, w trudnych wyścigach potrafią się znakomicie odnaleźć.

Skład teamu MAT Atom Deweloper Wrocław na sezon 2023:

Monika Brzeźna, Katarzyna Wilkos, Dominika Włodarczyk, Wiktoria Pikulik, Nikol Płosaj, Olga Wankiewicz, Tamara Szalińska, Karolina Chojnacka, Nikola Bajgerová, Agata Kowalska, Malwina Mul, Maja Tracka. 

MAT Atom Deweloper Wrocław to obecnie najbardziej utytułowana w Polsce kobieca drużyna kolarska, założona w 2016 roku przez olimpijkę z Pekinu Paulinę Brzeźną-Bentkowską i jej męża Pawła Bentkowskiego, byłego kolarza. W skład teamu wchodzą uczestniczki Igrzysk Europejskich, Akademickich Mistrzostw Świata oraz reprezentantki Polski w torowych i szosowych Mistrzostwach Europy i Świata. Tylko w pierwszym sezonie funkcjonowania grupy jej zawodniczki zdobyły 11 medali mistrzostw Polski, a także z sukcesami startowały w wyścigach na szosach Hiszpanii, Belgii, Czech, Holandii i Niemiec. Lata 2017-2021 przyniosły kolejne sukcesy drużyny, przypieczętowane m.in. srebrnym medalem Justyny Kaczkowskiej i Łucji Pietrzak na torowych Mistrzostwach Europy, medalami Moniki Brzeźnej, Marty Lach i Karoliny Sowy w Akademickich Mistrzostwach Świata oraz zdobyciem mistrzostwa kraju w wyścigu ze startu wspólnego, a także w górskim szosowym czempionacie. 

Od roku 2022 ekipa ma status zarejestrowanej w UCI grupy zawodowej (Women’s Continental Team). Pierwszy w sezon wśród grup zawodowych zaowocował 15. tytułami mistrzyń Polski w wyścigach szosowych, przełajowych oraz torowych, a także 55. wygranymi wyścigami. Na niższych stopniach podium zawodniczki z Wrocławia stanęły około 150 razy. Ścigały się w 14 krajach w 81. wyścigach szosowych, 19. torowych i 22. przełajowych. Wiktoria Pikulik została mistrzynią Polski elity w wyścigu ze startu wspólnego, Dominika Włodarczyk w kategorii U23, Agnieszka Skalniak-Sójka w ITT, a Dominika Włodarczyk wywalczyła także złoto w przełajowych MP. Podczas szosowych Mistrzostw Europy Daria Pikulik była 5. Zarówno Daria, jak i Agnieszka Skalniak-Sójka po tym sezonie podpisały kontrakty z grupami Women’s World Tour. 

Celem teamu jest dołączenie do grona najlepszych ekip świata oraz stworzenie młodym zawodniczkom możliwie najdogodniejszych warunków rozwoju – umożliwienie im zarówno studiowania i jednocześnie uprawiania sportu na wysokim poziomie. O drużynie powstał film dokumentalny „TOUR”. Na ekranie można również zobaczyć Monikę Brzeźną, która wystąpiła w teledysku „Ty jesteś jutrem” zespołu De Mono.


o autorze

Paweł Waloszczyk

Twórca portalu, absolwent Politechniki Śląskiej który zamiast pisać o tym co zrobić by sprzęt rowerowy był lepszy, co robił przez ostatnie lata, postanowił sam się za to zabrać. Pasjonat nowych technologii i materiałów. 

Powiązane posty


komentarze

Powiązane treści

kontakt

velonews.pl
  • ,
  • redakcja(USUŃ)@(USUŃ)velonews(USUŃ).pl