​Maratony Kresowe po raz trzynasty w uzdrowiskowym Supraślu

W Supraślu na trudnej, interwałowej trasie zwyciężył ubiegłoroczny triumfator klasyfikacji generalnej cyklu Maratony Kresowe Wiktor Gindorowicz. Wśród kobiet najlepsza była zawodniczka z Litwy Kornelija Kertenyte.

Supraśl od ponad stu lat jest miastem uzdrowiskowym. Wyjątkowy mikroklimat zawdzięcza  otoczeniu Puszczy Knyszyńskiej i rozległej dolinie rzeki Supraśl. Miasto słynie również z wyjątkowych zabytków, takich jak prawosławny monaster, którego początki sięgają XV wieku. Niezwykle  widowiskowo prezentuje się Pałac Buchholtzów, w którym obecnie mieści się słynne Liceum Plastyczne. Supraśl swój niepowtarzalny i unikatowy wygląd zawdzięcza zabytkowym domom tkaczy, które budowano oczywiście z drewna.

Supraśl na stałe już wpisał się w mapę kolarstwa MTB w Polsce za sprawą nie tylko Maratonów Kresowych, ale także wielu innym zawodów, takich jak Puchar Polski MTB XCO. Malownicza, a jednoczenie interwałowa trasa wyścigu została poprowadzona w okolicy rezerwatu “Góry Krzemienne”. W zgodnej opinii uczestników należy do najtrudniejszych w cyklu. Potrafi solidnie zmęczyć, ale jednocześnie daje wiele satysfakcji z jazdy rowerem górskim. W tym roku organizatorzy dołożyli kilka nowych odcinków ze stromymi podjazdami. Dodatkowo trudność wyścigu podniosła upalna pogoda, z temperaturą powyżej 30 stopni.

Jak zawsze na Maratonach Kresowych zawodnicy mieli do wyboru dystanse: Maraton (53 km), Półmaraton (30 km), FIT (17 km), MINI (8,7 km) oraz Mikro dla przedszkolaków. W wyścigu dla najmłodszych nie są ważne lokaty, ale dobra zabawa dzieci. Dzięki sponsorowi każdy uczestnik otrzymał pamiątkowy medal i upominek.

Punktualnie o 12:30 wystartowali zawodnicy dystansów Maraton (53 km) i Półmaraton (30 km). Ze względu na rozgrywane równolegle Mistrzostwa Polski XCO zabrakło kilku czołowych zawodników. W tej sytuacji zdecydowanym faworytem do wygranej był Wiktor Gindorowicz (Milsport Team). Najlepszy zawodnik klasyfikacji generalnej Maratonów Kresowych w ubiegłym sezonie nie zawiódł i wygrał z przewagą ponad minuty nad Marcinem Zawadzkim (Rosti MTB Team). Na najniższym stopniu podium stanął Adam Mandziak (GKK Peleton Okszów)

Na Półmaratonie, podobnie jak rok temu, najszybszy był Dawid Bojarczak (AGR Podlasie). W przekonywujący sposób wygrał finisz z Adamem Rękasem (GKK Peleton Okszów). Trzeci na mecie Krystian Kalinowski (AGR Podlasie) stracił do tej dwójki dwadzieścia sekund. Pod nieobecność Nikoli Glinieckiej, najlepsza okazała się Litwinka Kornelija Kertenyte (RealBean.eu). Po raz piąty w sezonie drugie miejsce zajęła Magdalena Sokół (Milsport Team), zaś na najniższym stopniu podium stanęła Barbara Torebko (M2 MTB WASILKÓW)

Na trudnej rundzie dystansu FIT liczącej blisko 16,3 km zwyciężył z przewagą liczącą blisko trzy minuty Mikołaj Pyżewski (Szkółka Kolarska w Ogrodniczkach). Wśród pań wygrała Oliwia Brylińska (MTB Suwałki). Dystans Mini dedykowany dla dzieci w wieku 7-12 lat zdominowali pływacy ze szkółki UKS JUVENIA ISWIM Białystok. Wśród chłopców wygrał Antoni Sawicki, zaś wśród dziewczynek Antonina Chłodowska. Oczywiście UKS JUVENIA ISWIM Białystok był najlepszy także w klasyfikacji drużynowej tego dystansu.

Współorganizatorami wyścigu było Centrum Kultury i Rekreacji i Gmina Supraśl. Impreza uzyskała wsparcie Starostwa Powiatowego w Białymstoku oraz Ministerstwa Sportu i Turystyki. Sponsorami cyklu są: Sklepy Rowerowe Peleton, Garmin, producent rowerów Author, Fenwick’s, Domni.pl oraz Dobre Sklepy Rowerowe.

Kolejne wyścig z cyklu Maratony Kresowe odbędzie się na Wasilkowie. Więcej informacji na stronie internetowej Maratonów Kresowych www.maratonykresowe.pl