​Maratony Kresowe po raz dziesiąty w Siemiatyczach

Zwycięzcą jubileuszowej, dziesiątej edycji Maratonów Kresowych w Siemiatyczach został Wiktor Gindorowicz reprezentujący drużynę Milsport Team. Wśród kobiet wygrała Nikola Gliniecka (Superior Zator). 

Start i meta wyścigu zostały ulokowane nad malowniczym zalewem w Siemiatyczach, tuż przy plaży miejskiej. Jednak do tej pory Siemiatycze kojarzyły się zawodnikom startującym w Maratonach Kresowych nie z plażowaniem, a z trudnym wyścigiem, deszczem i błotem. Z takimi warunkami przychodziło się wielokrotnie zmagać kolarzom w tym mieście w poprzednich sezonach. Organizatorzy postanowili przełamać pogodową passe i zmienili termin wyścigu na majowy. Zaklinanie pogody przyniosło skutek aż za dobry. Tym razem kolarze ścigali się przy letniej pogodzie, na trasie wyschniętej niczym pieprz. Koła zawodników wzniecały tumany kurzu. Część zawodników stwierdziła, że już tęskni za deszczem w Siemiatyczach… 

Kolarze ścigali się na niezwykle urozmaiconej, interwałowej rundzie poprowadzonej przez lasy wokół Siemiatycz, wzdłuż malowniczych zalewów i rzeki o intrygującej nazwie Mahomet. W końcówce rundy zawodnicy przejeżdżali przez rzeczkę, ale nie zrobiło to na kolarzach szczególnego wrażenia, gdyż wody w tym roku było ledwie po kostki. 

Maratony Kresowe są imprezami rowerowymi dla wszystkich kategorii wiekowych. Jak zawsze pierwsi ścigali się przedszkolacy w wyścigu Mikro Biciklo. Choć to zaledwie 300 metrów, to rywalizacja najmłodszych wzbudza ogromne emocje. Dla najmłodszych jest to zazwyczaj pierwszy wyścig w życiu. Aby debiut kojarzył się przyjemnie, to wszystkie dzieci otrzymują medale i upominki.  

Kwadrans po najmłodszych wystartowały wyścigi główne Maraton i Półmaraton. Wymagająca, selektywna trasa sprawiła, że zawodnicy do mety dojeżdżali pojedynczo. Zdecydowanie najlepszy w tych warunkach okazał się doświadczony Wiktor Gindorowicz, który na mecie o blisko trzy minuty wyprzedził Adama Nojszewskiego (Rosti MTB Team) i Wojciecha Dąbkowskiego (Logwin Poland), który w ten sposób powtórzył wynik z ubiegłego roku. 

Trasa Półmaratonu liczyła 32 km. W tym przypadku także wygrało doświadczenie. Dla Dawida Bojarczaka (AGR Podlasie) było to już 25. zwycięstwo w cyklu Maratony Kresowe. Drugie miejsce zajął Adrian Sikorski (Milsport Team), ale najbardziej na podium cieszył się ten trzeci. Adam Rękas (GKK Peleton Okszów) po raz pierwszy stanął na podium w kategorii Open. 

W rywalizacji kobiet wygrała Nikola Gliniecka, która ostatnio dwukrotnie wygrała rywalizację juniorek w Pucharze Polski XCO. Magdalena Sokół (Milsport Team) etatowo zajmuje drugie miejsce i tak też było w Siemiatyczach. Na najniższym stopniu podium stanęła doświadczona Katarzyna Citko (AGR Podlasie). 

W wyścigu FIT na dystansie 19 kilometrów najlepsi byli Oliwia Brylińska (MTB Suwałki) i Alan Skorupka (Triathlon Siedlce Club). Trasa wyścigu Mini dla dzieci w wieku 7 - 12 lat liczyła 6 km. Po raz kolejny bezkonkurencyjny był Jan Ostaszewski ze Szkółki Kolarskiej w Ogrodniczkach. Wśród dziewczynek wygrała Antonina Chłodowska z drużyny UKS JUVENIA ISWIM Białystok. 

Współorganizatorami wyścigu był Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji w Siemiatyczach. Impreza odbyła się przy wsparciu Urzędu Marszałkowskiego Województwa Podlaskiego i Nadleśnictwa Nurzec. Głównymi sponsorami cyklu są: Domni.pl, Sklepy Rowerowe Peleton, Garmin, producent rowerów Author, Fenwicks, oraz HurtowniaZabawek.pl.  

Kolejny wyścig z cyklu Maratony Kresowe odbędzie się w podwileńskim Niemenczynie na terenie Republiki Litewskiej. Więcej informacji: www.maratonykresowe.pl

Wyniki Maratonu Kresowego w Siemiatyczach 

Maraton (mężczyźni): 

 1. Wiktor Gindorowicz (MILSPORT TEAM) - 02:14:43
 2. Adam Nojszewski (ROSTI MTB TEAM) - 02:17:22
 3. Wojciech Dąbkowski (Logwin Poland) - 02:17:22

Półmaraton (kobiety): 

 1. Nikola Gliniecka (SUPERIOR ZATOR) - 01:23:17
 2. Magdalena Sokół (Milsport Team) - 01:31:57
 3. Katarzyna Citko (AGR Podlasie) - 01:35:39

Półmaraton (mężczyźni): 

 1. Dawid Bojarczak (AGR Podlasie) - 01:14:01 
 2. Adrian Sikorski (Milsport Team) - 01:14:48
 3. Adam Rękas (GKK PELETON OKSZÓW) - 01:16:00

Wyścig Fit (kobiety): 

 1. Oliwia Brylińska (MTB Suwałki) - 56:38
 2. Urszula Lulkiewicz (3T Białystok) - 59:41
 3. Ewelina Jarząbska (M2 MTB Wasilków) - 02:16

Wyścig FIT (mężczyźni): 

 1. Alan Skorupka (Triathlon Siedlce Club) - 49:32
 2. Mikołaj Pyżewski (Szkółka Kolarska w Ogrodniczkach) - 49:32
 3. Wiktor Urban (UKS Wygoda Białystok) - 50:41

Mini (dziewczynki): 

 1. Antonina Chłodowska (UKS JUVENIA ISWIM BIAŁYSTOK) - 15:06
 2. Marcelina Sawicka (UKS JUVENIA ISWIM Białystok) - 17:15
 3. Izabela Łatka (GMINNY KLUB KOLARSKI PELETON OKSZÓW) - 18:03

Mini (chłopcy): 

 1. Jan Ostaszewski (Szkółka Kolarska w Ogrodniczkach) - 14:02
 2. Gabriel Pyżewski (Ogrodniczki Szkółka Kolarska w Ogrodniczkach) - 15:03
 3. Paweł Rynkiewicz (UKS Wygoda Białystok) - 15:11

o autorze

Paweł Waloszczyk

Twórca portalu, absolwent Politechniki Śląskiej który zamiast pisać o tym co zrobić by sprzęt rowerowy był lepszy, co robił przez ostatnie lata, postanowił sam się za to zabrać. Pasjonat nowych technologii i materiałów. 

Powiązane posty


Powiązane galerie

komentarze

Powiązane treści

kontakt

velonews.pl
 • ,
 • redakcja(USUŃ)@(USUŃ)velonews(USUŃ).pl