Maratony Kresowe zakończyły w Siemiatyczach piętnasty sezon

Finałowy wyścig 15. sezonu Maratonów Kresowych w Siemiatyczach wygrał zawodnik z Litwy Sarunas Pacevicius, zaś najlepszym zawodnikiem klasyfikacji generalnej po raz drugi w karierze został Wiktor Gindorowicz reprezentujący drużynę 7R Rowmix Team. Wśród kobiet zarówno etap, jak i "generalkę" wygrała szesnastolatka z Augustowa Nikola Gliniecka (Sokólski Klub Kolarski Sokół).

Start i meta wyścigu zostały ulokowane nad malowniczym zalewem w Siemiatyczach, tuż przy plaży miejskiej. Jednak Siemiatycze kojarzą się zawodnikom startującym w Maratonach Kresowych nie z plażowaniem, a z trudnym wyścigiem, deszczem i błotem. Z takimi warunkami przychodziło się zmagać kolarzom w tym mieście w poprzednich sezonach. Podobnie było w tym roku. Zawodnicy startowali w deszczu, który chwilami stawał się ulewny.

Kolarze ścigali się na urozmaiconej, interwałowej rundzie poprowadzonej przez lasy wokół Siemiatycz, wzdłuż malowniczego zalewu i rzeki o intrygującej nazwie Mahomet. Na tegorocznej trasie znalazły się nowe odcinki, w tym kilka dodatkowych podjazdów, co sprawiło w połączeniu z deszczem i błotem, że był jeden z najtrudniejszych wyścigów w sezonie. W końcówce rundy zawodnicy przejeżdżali przez rzeczkę, ale nie zrobiło to na kolarzach szczególnego wrażenia, gdyż docierali do niej przemoczeni do suchej nitki...

Maratony Kresowe są imprezami rowerowymi dla wszystkich kategorii wiekowych. Jak zawsze pierwsi ścigali się najmłodsi w wyścigu Mikro Biciklo. Choć rywalizacja przedszkolaków wzbudza wiele emocji wśród rodziców i widzów, to zajmowane przez dzieci lokaty nie są istotne. Dla najmłodszych ma to być przede wszystkim dobra zabawa, aby pierwsze zawody w życiu kojarzyły się jak najprzyjemniej. Dlatego sponsor wyścigu Mikro HurtowniaZabawek.pl nagradza wszystkich startujących, bez względu na zajmowaną lokatę.

Po najmłodszych wystartowały wyścigi główne na dystansach Maraton i Półmaraton. Wymagająca, selektywna trasa sprawiła, że zawodnicy do mety dojeżdżali pojedynczo. Zdecydowanie najlepszy w tych warunkach okazał się doświadczony Litwin Sarunas Pacevicius, który na mecie o dwie minuty wyprzedził Pawła Arciszewskiego, mistrza olimpijskiego osób niesłyszących. Ponad siedem minut do zwycięzcy stracił trzeci na mecie Wojciech Dąbkowski, dla którego był to pierwszy start w imprezach z cyklu Maratony Kresowe. Wiktor Gindorowicz, zwycięzca klasyfikacji generalnej cyklu na dystansie Maraton, w Siemiatyczach nie wystartował.

Trasa Półmaratonu liczyła 32 km. Panuje opinia, że trudne warunki preferują doświadczonych zawodników, jednak nie tym razem. W Siemiatyczach wygrał niezwykle utalentowany szesnastolatek z Litwy Ignas Kertenis, który wyprzedził zwycięzcę klasyfikacji generalnej tegorocznego cyklu Dawida Bojarczaka. Na trzecim miejscu linię mety minął Waldemar Sadowski (Zabłudów Team), który jest starszy od zwycięzcy etapu o 27 lat.

W rywalizacji kobiet uzdolniona juniorka z Augustowa Nikola Gliniecka powstrzymała litewski zajazd w Siemiatyczach i odniosła pewne zwycięstwo nad Korneliją Kertenyte, siostrą zwycięzcy Półmaratonu. Na najniższym stopniu podium stanęła doświadczona Katarzyna Citko (AGR Podlasie).

W wyścigu FIT na dystansie 19 kilometrów, adresowanym do kategorii Młodzik i początkujących rowerzystów, dominację potwierdzili zawodnicy z drużyny MTB Ełk Prostki. Zwyciężył Miłosz Kuczyński przed Bartoszem Maciorowskim. Wśród Młodziczek bezkonkurencyjna była ich koleżanka klubowa Maja Kateszczenko, która na mecie uzyskała pięć minut przewagi nad Urszulą Lulkiewicz (3T Białystok).

Trasa wyścigu Mini dla dzieci w wieku 7 - 12 lat liczyła 6 km. Po niezwykle zaciętej rywalizacji na finiszu wygrał Filip Marks z UKS Wygoda Białystok, który zaledwie o 0,22 sekundy wyprzedził kolegę z drużyny Wiktora Urbana. Niespełna sekundę do tej dwójki stracił Marcel Cimaszewski ze Szkółki Kolarskiej w Ogrodniczkach. Wśród dziewczynek najszybsza była jego koleżanka klubowa Zuzanna Tomaszewska, która wyprzedziła Julię Czajkowską (3T Białystok)

Na piętnasty sezon Maratonów Kresowych złożyło się dwanaście imprez. Jedenaście z nich odbyło się w Polsce Wschodniej na obszarze województw: podlaskiego i lubelskiego. Wyjątkowym wydarzeniem w kalendarzu "kresowych" był wyścig na Wileńszczyźnie na terenie Republiki Litewskiej.

Współorganizatorami wyścigu był Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji w Siemiatyczach. Maratony Kresowe uzyskały wsparcie Ministerstwa Sportu i Turystyki i Urzędu Marszałkowskiego Województwa Podlaskiego. Głównymi sponsorami cyklu były: Domni.pl Sklepy Rowerowe Peleton, CST, Garmin, producent rowerów Author, Fenwicks, Augustowianka, marka Primacol oraz HurtowniaZabawek.pl.

Więcej informacji: www.maratonykresowe.pl

Wyniki Maratonu Kresowego w Siemiatyczach

Maraton (mężczyźni):
1. Sarunas Pacevicius (Sprint-Rowery.pl-Ksm Gaja) - 2:11:55
2. Paweł Arciszewski (Start Białystok) - 2:13:54
3. Wojciech Dąbkowski (LoadLok Systemy Mocowania Ładunków) - 2:19:23

Półmaraton (kobiety):
1. Nikola Gliniecka (Sokólski klub kolarski Sokół) - 1:29:25
2. Kornelija Kertenyte (Ziezmariai) - 1:33:31
3. Katarzyna Citko (AGR Podlasie) - 1:35:16

Półmaraton (mężczyźni):
1. Ignas Kertenis (SM GAJA) - 1:14:35
2. Dawid Bojarczak (AGR Podlasie) - 1:14:44
3. Waldemar Sadowski (Zabłudów Team) - 1:14:54

Wyścig Fit (kobiety): 
1. Maja Kateszczenko (MTB EŁK-PROSTKI) - 56:41
2. Urszula Lulkiewicz (3T Białystok) - 1:01:46
3. Ewelina Jarząbska (M2 MTB Wasilków) - 1:02:03

Wyścig FIT (mężczyźni):
1. Miłosz Kuczyński (MTB EŁK-PROSTKI) - 47:25
2. Bartosz Maciorowski (MTB EŁK-PROSTKI) - 48:49
3. Wiktor Jacewicz (MTB Suwałki) - 48:51

Mini (dziewczynki):
1. Zuzanna Tomaszewska (Szkółka Kolarska w Ogrodniczkach) - 15:59
2. Julia Czajkowska (3T Białystok) - 16:08
3. Goda Taletaviciute (Sprint-Rowery.pl-Ksm Gaja) - 17:33

Mini (chłopcy):
1. Filip Marks (UKS WYGODA BIAŁYSTOK) - 13:54
2. Wiktor Urban (UKS Wygoda Białystok) - 13:54
3. Marcel Cimaszewski (Szkółka Kolarska w Ogrodniczkach) - 13:55

KLASYFIKACJA GENERALNA SEZONU 2023

Maraton (mężczyźni):
1. Wiktor Gindorowicz (7R Rowmix Team p/b 72D x BCCR3W)
2. Sarunas Pacevicius (Sprint-Rowery.pl)
3. Marcin Zawadzki (ROSTI MTB TEAM)

Półmaraton (kobiety):
1. Nikola Gliniecka (Sokólski Klub Kolarski Sokół)
2. Katarzyna Citko (AGR Podlasie)
3. Katarzyna Salik (Augustów MTB Team)

Półmaraton (mężczyźni):
1. Dawid Bojarczak (AGR Podlasie)
2. Waldemar Sadowski (Zabłudów Team)
3. Bartosz Samborski (Dabarti Cycling Team)


o autorze

Paweł Waloszczyk

Twórca portalu, absolwent Politechniki Śląskiej który zamiast pisać o tym co zrobić by sprzęt rowerowy był lepszy, co robił przez ostatnie lata, postanowił sam się za to zabrać. Pasjonat nowych technologii i materiałów. 

Powiązane posty


komentarze

Powiązane treści

kontakt

velonews.pl
  • ,
  • redakcja(USUŃ)@(USUŃ)velonews(USUŃ).pl