​„Atomówki” z pierwszym złotem mistrzostw Polski

W rozpoczętych w środę 19 czerwca w Płocku mistrzostwach Polski w kolarstwie szosowym, Alicja Matuła wywalczyła złoto w jeździe indywidualnej na czas w kategorii juniorka. Zawodniczki MAT ATOM Deweloper Wrocław startują w czempionacie kraju w niemal pełnym składzie. Niemal, ponieważ Nikola Bajgerová, która od 2022 roku ściga się w barwach wrocławskiej ekipy w tym samym czasie walczy o medale mistrzostw Czech.

W środę, 19 czerwca, w samo południe starcie ITT stanęły juniorki, wśród których najszybsza na liczącej 15 km trasie okazała się Alicja.

– Czasówka była ciężka, trasa jest trochę pofalowana, co stanowiło dodatkowe utrudnienie, niemniej jechało mi się bardzo dobrze. Czułam się naprawdę świetnie i jestem szczęśliwa, że wywalczyłam ten tytuł – mówi Ala. – Zależy mi na tym, żeby dobrze pokazać się na mistrzostwach, choć przede mną jeszcze kilka innych ważnych startów – dodaje. I podkreśla: – W przygotowaniach bardzo pomogły mi treningi ze starszymi dziewczynami z naszego teamu. Dostałam od nich mnóstwo wskazówek, jak mam jechać, co mogę zrobić lepiej, to także przyczyniło się do tego sukcesu.

Rywalizacja juniorek o tytuł mistrzyń Polski ze startu wspólnego zaplanowana jest na piątek, 21 czerwca. Zawodniczki ścigać się będą na 35-kilometrowej pofałdowanej pętli, którą pokonają dwukrotnie. To trasa, która odpowiada Ali, szczególnie że – jak sama podkreśla – przełamała obawy przed jazdą na czele peletonu. Można się więc spodziewać, że nawet jeśli dojdzie do finiszu z grupy, będzie walczyć do końca.

Elita kobiet i orliczki rozpoczną walkę o koszulkę mistrzyni Polski w jeździe indywidualnej na czas w czwartek o godz. 13.30. „Atomówki” odnosiły sukcesy w tej konkurencji – brązową medalistką w 2018 roku została Katarzyna Wilkos, a złoto w sezonie 2022 wywalczyła Agnieszka Skalniak-Sójka, obecnie zawodniczka worldtourowej grupy Canyon//SRAM.

W niedzielę natomiast dowiemy się, kto zostanie mistrzynią Polski w wyścigu ze startu wspólnego. Zawodniczki elity i U23 będą miały do pokonania 140 km. „Atomówki” bronić będą wywalczonego rok temu tytułu. W sezonie 2023 w Ostrołęce po złoto w solowym odjeździe sięgnęła Monika Brzeźna. Warto podkreślić, że mistrzostwa koszulka już drugi sezon należy do MAT ATOM Deweloper Wrocław. Dwa lata wcześniej wywalczyła ją Wiktoria Pikulik.

Od początku istnienia grupy „Atomówki” skutecznie walczyły o medale krajowego czempionatu, zarówno w elicie jak i U23. W 2017 roku srebro zdobyła Monika Brzeźna. Dwa lata później koszulkę z orłem założyła Łucja Pietrzak, która rok później była trzecia – srebro trafiło wówczas do Katarzyny Wilkos. Kasia wzięła w ten sposób rewanż za mistrzostwa z 2019 roku, kiedy fatalna kraksa przekreśliła jej szanse na dobry wynik. W 2021 roku brązowy medal w elicie wywalczyła Dominika Włodarczyk, mimo że była wówczas jeszcze orliczką. W 2022 roku, kiedy mistrzostwa wygrała Wiktoria, jej siostra Daria zdobyła brąz.

W tym samym czasie, co czempionat w Polsce rozgrywane są mistrzostwa Czech, które w tym roku odbywają się w miejscowości Jevíčko niedaleko Pardubic. W barwach wrocławskiej ekipy startuje w nich Nikola Bajgerová. Przed elitą kobiet w czwartek 20 czerwca czasówka na dystansie 31 km, a w sobotę 22 czerwca odbędzie się wyścig ze startu wspólnego na trasie liczącej 101,6 km. „Czesia” jak dotąd nie zdobyła tytułu mistrzyni Czech w żadnej z tych konkurencji, ale ma na swoim koncie trzy srebra i dwa brązy „ze wspólnego” oraz srebro i brąz w ITT, co tylko podsyca jej apetyt na mistrzowską koszulkę.

„Atomówki” są dobrze przygotowane do mistrzostw. Dla wszystkich zawodniczek teamu to jeden z docelowych wyścigów tego sezonu. Wciąż aktualna mistrzyni Polski Monika Brzeźna nie ukrywa, że będzie bronić tytułu, a zespół na pewno dołoży starań, by koszulka została w teamie na kolejny sezon.