​Sukcesy „Atomówek” w Austrii

Po bardzo udanym występie w SPORTLAND NÖ womens Tour, „Atomówki” czekają wyścigi szosowe w Belgii i Polsce oraz torowe w Czechach.

W austriackiej etapówce, rozegranej między 30 maja a 2 czerwca zawodniczki MAT ATOM Deweloper Wrocław wywalczyły całe podium. Na jego najwyższym stopniu stanęła Malwina Mul, druga była mistrzyni Polski Monika Brzeźna, a trzecia – Nikola Bajgerová, która została również liderką klasyfikacji punktowej. Dodatkowo 5. lokatę w klasyfikacji generalnej wywalczyła juniorka Alicja Matuła (w barwach reprezentacji Polski), a pierwszą dziesiątkę zamknęła Katarzyna Wilkos. Tamara Szalińska ukończyła wyścig na 18., a Marta Marek na 24 miejscu.

Te wyniki bardzo satysfakcjonują kierownictwo ekipy. – To był bardzo dobry wyścig, nie tylko ze względu na rezultaty, które oczywiście nas cieszą, ale także zróżnicowane trasy poszczególnych etapów – mówi Paweł Bentkowski, dyrektor sportowy wrocławskiego teamu. – Zespół pokazał się ze znakomitej strony. Na pięć etapów, nasze zawodniczki wygrały cztery – raz Nikča, aż dwukrotnie Kasia, raz Monika, a na finałowym Malwina była druga, zapewniając sobie zwycięstwo w całym wyścigu.

Do medalowego dorobku teamu Olga Wankiewicz dołożyła brąz Akademickich Mistrzostw Świata w wyścigu ze startu wspólnego, który rozegrane zostały 31 maja w Kostaryce. Olga wjechała na metę po solowym odjeździe z peletonu, goniąc uciekającą dwójkę zawodniczek. Nie zdołała ich wprawdzie dogonić, ale brązowy krążek, który wywalczyła, stanowi dla niej wystarczającą satysfakcję. Potwierdziła także swoją wysoką dyspozycję.

Z kolei w rozegranej w Dąbkach 1 czerwca, w ramach szóstej serii Pucharu Polski jeździe indywidualnej na czas Martyna Szczęsna była druga, a Maja Tracka trzecia. Piąte miejsce zajęła Aleksandra Grudzińska. Ponieważ były to jednocześnie mistrzostwa Polski Zrzeszenia LZS, Martyna została mistrzynią Polski U23 w ITT, a Maja pierwszą wicemistrzynią.

Po tych sukcesach w najbliższy weekend 8-9 czerwca, „Atomówki” w składzie: Katarzyna Wilkos, Nikola Bajgerová, Malwina Mul, Nikol Płosaj, Barbara Cywińska i Marta Marek ścigać się będą w Belgii w dwóch klasykach z kalendarza UCI, oba kategorii 1.1. W sobotę na dystansie 128,3 km, ze startem w Aarschot i metą w Diest rozegrany zostanie Elmos Dwars door het Hageland, a dzień później w Nijlen 136,6-kilometrowy SPAR Flanders Diamond Tour. To będzie starcie nie tylko z bardzo szybkimi trasami i – jak zawsze w Belgii – wiatrem, ale również ekipami Women's World Tour. „Atomówki” nie raz już dowiodły, że potrafią walczyć z zawodniczkami ze światowego peletonu jak równe z równymi.

Kiedy część ekipy rywalizować będzie w Belgii, Olga Wankiewicz, Tamara Szalińska, Maja Tracka i Martyna Szczęsna w barwach reprezentacji Polski ścigać się będą w torowym Grand Prix w czeskim Brnie. Alicja Matuła, utalentowana juniorka, w tym samym czasie uczestniczyć będzie w siódmej już odsłonie Pucharu Polski w Koziegłowach.

Alicja Matuła

MAT Atom Deweloper Wrocław to obecnie najbardziej utytułowana w Polsce kobieca drużyna kolarska, założona w 2016 roku przez olimpijkę z Pekinu Paulinę Brzeźną-Bentkowską i jej męża Pawła Bentkowskiego, byłego kolarza. W skład teamu wchodzą uczestniczki Igrzysk Europejskich, Akademickich Mistrzostw Świata oraz reprezentantki Polski w torowych i szosowych Mistrzostwach Europy i Świata.

Od roku 2022 ekipa ma status grupy zawodowej zarejestrowanej w UCI (Women’s Continental Team). Udział w międzynarodowych wyścigach, w których zawodniczki wrocławskiej ekipy były widoczne i stawały na podium zaowocował ogromnym zainteresowaniem ekip zawodowych. Po sezonach '22 i '23 kontrakty z grupami UCI World Tour podpisały: Agnieszka Skalniak-Sójka, Daria Pikulik, Wiktoria Pikulik i Dominika Włodarczyk.

Celem MAT Atom Deweloper Wrocław jest dołączenie do grona najlepszych ekip świata oraz stworzenie młodym zawodniczkom możliwie najdogodniejszych warunków rozwoju – umożliwienie im zarówno studiowania i jednocześnie uprawiania sportu na wysokim poziomie.

O drużynie powstał film dokumentalny „TOUR”. Na ekranie można również zobaczyć Monikę Brzeźną, która wystąpiła w teledysku „Ty jesteś jutrem” zespołu De Mono.