​„Atomówki” ścigać się będą w Austrii

Po bardzo udanym starcie w Tour de Feminin, rozegranym w dniach 23-26 maja w Czechach, zawodniczki MAT ATOM Deweloper Wrocław pojadą podbijać Austrię. W składzie na SPORTLAND NÖ womens Tour znalazła się również Tamara Szalińska, która w barwach reprezentacji Polski zaliczyła dwa znakomite starty w Estonii. 

W czeskiej etapówce po zwycięstwo – pierwsze w wyścigu UCI, jakie w tym sezonie odnotował team – sięgnęła Nikola Bajgerová. Czeszka, reprezentująca barwy polskiej ekipy od 2022 roku zwyciężyła w Rumburk przed swoją publicznością. O triumfie rozstrzygnął finisz z dużej grupy, z którego „Czesia” wyszła zwycięsko. 

Wygrałam trzeci etap dzięki pracy całego teamu. Super, że w Czechach mamy ludzi, którzy potrafią organizować wyścigi na takim poziomie. Ścigałam się w wielu międzynarodowych imprezach, Tour de Feminin mogę ocenić bardzo wysoko. Oby tak dalej! – mówi Nikča. 

Finalnie w pierwszej dziesiątce – na wysokim 8. miejscu – Tour de Feminin ukończyła Malwina Mul. Z miejsc pozostałych zawodniczek szefostwo ekipy również jest bardzo zadowolone. Przypomnijmy, że w klasyfikacji generalnej Monika Brzeźna była 20., Nikol Płosaj 29., Katarzyna Wilkos 37., Nikola Bajgerová 43., a Barbara Cywińska, dla której to pierwsze starty w wyścigach tej kategorii i dopiero zdobywa doświadczenie – 53. 

Miniony weekend był również bardzo udany dla Tamary Szalińskiej, która wraz z innymi „Atomówkami” – Mają Tracką i Martyną Szczęsną – reprezentowała Polskę na dwóch wyścigach w Estonii. W rozegranym w sobotę 25 maja w Tartu Ladies Tour of Estonia, po sprinterskim finiszu z 6-osobowej grupy, Tamara wywalczyła 4. miejsce. Najgorsze dla sportowca. Być może to właśnie sportowa złość przełożyła się na drugi dzień na 3. miejsce Tamary w Grand Fondo World Series Tartu! 

Zawodniczki wrocławskiej ekipy nie będą miały szczególnie dużo czasu na odpoczynek. W czwartek 30 maja rozpoczyna się SPORTLAND NÖ womens Tour, w którym wystartują w składzie: Monika Brzeźna, Katarzyna Wilkos, Nikola Bajgerová, Malwina Mul, Tamara Szalińska i Marta Marek. 

Pierwszego dnia rozegrane zostaną dwa etapy: jazda indywidualna na czas na dystansie 14,7 km ze startem i metą w Herzogenburg, a po południu 39-kilometrowe kryterium po ulicach St. Pölten. To będzie dość krótki, ale bardzo dynamiczny wyścig. Następnego dnia na pętli wytyczonej na polach sportowych Markersdorf peleton pokona 100 km. Trasa jest płaska, spodziewać należy się więc szybkiego etapu i sprinterskiego pojedynku na finiszu. W sobotę 1 czerwca zawodniczki czeka bardzo selektywna runda poprowadzona po przedgórzu Alp, w sumie 102 km i 945 metrów przewyższenia. Ostatnia odsłona austriackiej etapówki wydaje się niepozorna – 56,2 km. Organizator nie bez powodu określił ten etap jako królewski; 1140 m przewyższenia na tym dystansie robi wrażenie. Strome podjazdy z pewnością przerzedzą i rozciągną peleton. 

Zawodniczek MAT ATOM Deweloper Wrocław w najbliższy weekend nie zabraknie także w Darłowie, gdzie rozegrana zostanie szósta już w tym sezonie seria Pucharu Polski (jazda indywidualna na czas i wyścig ze startu 

wspólnego) i zarazem Mistrzostwa Polski Zrzeszenia LZS kobiet. 

MAT ATOM Deweloper Wrocław | skład 2024:

elita:

Nikola Bajgerová

Monika Brzeźna

Nikol Płosaj

Katarzyna Wilkos

U23:

Barbara Cywińska

Aleksandra Grudzińska

Marta Marek

Malwina Mul

Tamara Szalińska

Martyna Szczęsna

Maja Tracka

Olga Wankiewicz

juniorka:

Alicja Matuła


MAT Atom Deweloper Wrocław to obecnie najbardziej utytułowana w Polsce kobieca drużyna kolarska, założona w 2016 roku przez olimpijkę z Pekinu Paulinę Brzeźną-Bentkowską i jej męża Pawła Bentkowskiego, byłego kolarza. W skład teamu wchodzą uczestniczki Igrzysk Europejskich, Akademickich Mistrzostw Świata oraz reprezentantki Polski w torowych i szosowych Mistrzostwach Europy i Świata. 

Od roku 2022 ekipa ma status grupy zawodowej zarejestrowanej w UCI (Women’s Continental Team). Udział w międzynarodowych wyścigach, w których zawodniczki wrocławskiej ekipy były widoczne i stawały na podium zaowocował ogromnym zainteresowaniem ekip zawodowych. Po sezonach '22 i '23 kontrakty z grupami UCI World Tour podpisały: Agnieszka Skalniak-Sójka, Daria Pikulik, Wiktoria Pikulik i Dominika Włodarczyk. 

Celem MAT Atom Deweloper Wrocław jest dołączenie do grona najlepszych ekip świata oraz stworzenie młodym zawodniczkom możliwie najdogodniejszych warunków rozwoju – umożliwienie im zarówno studiowania i jednocześnie uprawiania sportu na wysokim poziomie. 

O drużynie powstał film dokumentalny „TOUR”. Na ekranie można również zobaczyć Monikę Brzeźną, która wystąpiła w teledysku „Ty jesteś jutrem” zespołu De Mono.


o autorze

Paweł Waloszczyk

Twórca portalu, absolwent Politechniki Śląskiej który zamiast pisać o tym co zrobić by sprzęt rowerowy był lepszy, co robił przez ostatnie lata, postanowił sam się za to zabrać. Pasjonat nowych technologii i materiałów. 

Powiązane posty


komentarze

Powiązane treści

kontakt

velonews.pl
  • ,
  • redakcja(USUŃ)@(USUŃ)velonews(USUŃ).pl