​Polscy speedrowerzyści zdobyli worek medali w Australii. Mamy Indywidualnego Mistrza Świata!

Chociaż speedrower jest dyscypliną wciąż zyskującą popularność w Polsce, to nasi reprezentanci od blisko 30 lat udanie rywalizują na arenie międzynarodowej. Podczas zakończonych niedawno Mistrzostw Świata w Australii biało-czerwoni zdobyli 20 medali.

Speedrower to sport kolarski rozgrywany na zamkniętych torach. Stosowane w tej dyscyplinie rowery są pozbawione hamulców oraz przerzutek. W pojedynczych biegach bierze udział czterech zawodników, którzy mają do pokonania dystans czterech okrążeń. Obiekty mierzą od 60 do 90 metrów. Rywalizacja odbywa się indywidualnie, parowo oraz drużynowo. W Polsce speedrower jest uprawiany w wielu ośrodkach m.in. we Wrocławiu, Toruniu, Częstochowie i Zielonej Górze.

Nasi reprezentanci od lat sięgają po liczne międzynarodowe sukcesy, ta tendencja została utrzymana także podczas minionych Mistrzostw Świata, które odbywały się w dniach od 17 listopada do 3 grudnia w australijskiej Adelajdzie. Udział w zmaganiach wzięło łącznie 28 biało-czerwonych, którzy rywalizowali w kategoriach wiekowych: kobiet do lat 16, mężczyzn do lat 16, juniorów, kobiet do lat 19, mężczyzn do lat 21, seniorek, seniorów, weteranów (mężczyzn powyżej 40. roku życia) i grand weteranów (mężczyzn powyżej 50. roku życia).

Indywidualnym Mistrzem Świata został Arkadiusz Szymański z TSŻ-u Schoenberger Toruń, który w wielkim finale zdobył 18 punktów. Na trzecim stopniu podium stanął Mikołaj Menz z Aseko Ubezpieczenia Orła Gniezno. Szymański jest czwartym w historii polskim najlepszym jeźdźcem globu. Wcześniej po ten tytuł sięgnęli - Marcin Szymański (2007, 2013), Łukasz Nowacki (2011) i Bartosz Grabowski (2015).

- Nie nakładałem na siebie żadnej presji, miałem totalnie czystą głowę. Byłem skupiony maksymalnie, a medal był tylko w marzeniach. Gdy zostałem mistrzem świata, ryczałem jak dziecko, bo spełniły się moje marzenia - mówił po finale Arkadiusz Szymański.

Historycznego wyczynu dokonała zaledwie 16-letnia Zuzanna Klett, która sięgnęła po złote medale IMŚ w trzech kategoriach - kobiet do lat 16, kobiet do lat 19 i open kobiet. Co ciekawe, Klett mimo swojego bardzo młodego wieku już ma na koncie pięć tytułów Indywidualnej Mistrzyni Polski Kobiet. Zawodniczka Autojazda Mustanga Żołędowo jest drugą Polką, która została najlepszą speedrowerzystką świata. Wcześniej ta sztuka udała się Żanecie Siemianowskiej w 2017 roku. Tuż za podium znalazła się Indywidualna Mistrzyni Europy Kobiet Fryderyka Wojciechowska.

- Czuję się w pełni spełniona i szczęśliwa. Cieszę się, że moje przygotowania nie poszły na marne i mogłam dokonać czegoś wielkiego. Od samego początku wiedziałam, że finał seniorek będzie najcięższy. Nie byłam nastawiona na zdobycie podium, a tym bardziej złota - opowiada Zuzanna Klett.

Indywidualnym Mistrzem Świata do lat 21 został gnieźnianin Mikołaj Menz, trzecie miejsce w tej kategorii zajął Kosma Syrkowski z TSŻ-u Schoenberger Toruń. Po złoto w Indywidualnych Mistrzostwach Świata do lat 16 sięgnął Paweł Szkudlarek z OS Omega INFORNET.eu Ostrów, brąz powędrował do Arkadiusza Graczyka z Aseko Ubezpieczenia Orła Gniezno. Solowe medale zdobyli także weterani, a więc zawodnicy powyżej 40. roku życia. Paweł Kozłowski z Gniezna wywalczył srebro Indywidualnych Mistrzostw Świata Weteranów, brąz zawisł na szyi Łukasza Rajewskiego z LKS Szawera Leszno.

Nasza kadra narodowa zdobyła srebro Drużynowych Mistrzostw Świata, a ekipa w składzie Bas-Szymański-Menz sięgnęła po Mistrzostwo Świata Par. Mistrzowskie tytuły w rywalizacji drużynowej wywalczyli weterani i juniorzy, zaś w zmaganiach par panie.

Najbliższą dużą imprezą międzynarodową w Polsce będą Mistrzostwa Europy, które odbędą się od 26 do 28 lipca w Toruniu.

Sukcesy Polaków na Mistrzostwach Świata:

• Indywidualne Mistrzostwa Świata: złoto - Arkadiusz Szymański, brąz - Mikołaj Menz, 4. miejsce - Dawid Bas, 6. miejsce - Łukasz Nowacki, 11. miejsce - Paweł Kozłowski, 14. miejsce - Mateusz Ludwiczak, 15. miejsce Paweł Szkudlarek, 17. miejsce - Damian Natoński;
  • Indywidualne Mistrzostwa Świata Kobiet: złoto - Zuzanna Klett, 4. miejsce - Fryderyka Wojciechowska, 18. miejsce - Alicja Hamara;
  • Indywidualne Mistrzostwa Świata Weteranów (powyżej 40. roku życia): srebro - Paweł Kozłowski, brąz - Łukasz Rajewski, 4. miejsce - Łukasz Nowacki, 7. miejsce - Tomasz Włodarczyk, 8. miejsce - Daniel Kubiak, 11. miejsce - Jacek Wleklik;
  • Indywidualne Mistrzostwa Świata do lat 21: złoto - Mikołaj Menz, brąz - Kosma Syrkowski, 5. miejsce - Jakub Sawiński, 7. miejsce - Radosław Morawiak, 12. miejsce - Jakub Ignyś, 14. miejsce - Igor Domagała, 16. miejsce - Dawid Lis;
  • Indywidualne Mistrzostwa Świata Juniorów: brąz - Paweł Szkudlarek, 8. miejsce - Igor Domagała, 9. miejsce - Kosma Syrkowski, 10. miejsce - Arkadiusz Graczyk, 13. miejsce - Oskar Dusiński, 14. miejsce - Filip Kowalski;
  • Mistrzostwa Świata Par Weteranów: złoto - Paweł Kozłowski, Łukasz Nowacki, Tomasz Włodarczyk;
  • Mistrzostwa Świata Par Juniorów: brąz - Paweł Szkudlarek, Kosma Syrkowski, Arkadiusz Graczyk.

Selekcjonerem reprezentacji Polski jest Tomasz Pokorski.