Szosą na Okraj. VeloBank Via Dolny Śląsk w Kowarach

15 sierpnia, we wtorek, Kowary gościły kilkuset kolarzy z Polski, Czech, Niemiec i Ukrainy, którzy wzięli udział w indywidaulnej jeździe na czas na przełęcz Okraj. Szosowy Klasyk Kowary był jednym z ostatnich w tym roku etapów cyklu VeloBank Via Dolny Śląsk.

Zawodnicy i zawodniczki startowali z rampy ustawionej tuż obok Urzędu Miasta w Kowarach już od godziny 9:00 rano, wyjeżdżając na trasę wyścigu co 15 sekund. Ostatni zawodnik rozpoczął podjazd na Okraj tuż przed 11:00.

To nie jedyna sportowa impreza, która tego dnia odbyła się w Kowarach – o 12:30 rozpoczął się uphill MTB, a o 12:35 ruszyli pod górę uczestnicy X Biegu Alpejskiego Kowary – Okraj.

Na większości wyścigów, które wchodzą w skład cyklu VeloBank Via Dolny Śląsk zawodnicy ścigają się na dwóch dystansach – FUN i PRO, przy czym PRO często oscyluje w granicach 100 km. Na obu dystansach trwa walka o zwycięstwa w klasyfiakcji generalnej w poszczególnych kategoriach wiekowych.

Kowarska czasówka to oczywiście jeden dystans, ale każdy zawodnik deklarował przy zgłoszeniu do udziału w tych zawodach do jakiej klasyfikacji generalnej należy mu doliczyć punkty z Kowar.

Wśród zawodniczek ścigających się w klasyfikacji generalnej na dystansie FUN w kategorii K20 wygrała Dominika Niemiec, która kilka godzin później wygrała również wśród kobiet startujących w uphillu MTB. K30 wygrała Marta Garnek, K40 Martyna Wiśniewska, K45 Elwira Kuziel, K50 Mariola Posmyk, K55 Krystyna Musielak, a K60+ Małgorzata Czerny.

W M16 najlepszy był Jacek Starościc, w M20 Piotr Dębiec, w M30 Mateusz Zieliński, w M40 Marcin Gryboś, w M45 Marek Drzała, w M50 Robert Cebula, w M55 Andrzej Nitzler, w M60 Jarosław Tarasiński, w M65 Krzysztof Zalewski, w M70 Ryszard Rawski, w M75 Grzegorz Fajkowski, a w M80 Stanisław Paterka.

W gronie tych, którzy w kolejnej edycji cyklu VeloBank Via Dolny Śląsku wrócą do rywalizacji na dystansie PRO, kategorię K16 wygrała Amelia Górska, K20 Justyna Gambal, K30 Sonia Cięciel, a K40+ Katarzyna Brewińska. Maciej Banaszak wygrał najmłodszą kategorię męską (M16), a w M20 najszybszy był Kamil Gromnicki. M30 wygrał Jacek Osipiuk, M40 Mariusz Ciborek, M45 Paweł Cembala, M50 Adrian Jach, M55 Piotr Drela, M60 Artur Barański, a M65+ Szymon Kogut.

We wszystkich wyścigach mieliśmy również dodatkową klasyfikację dla mieszkańców Kowar, a także specjalny puchar dla najmłodszego uczestnika kolraskiego wjazdu na Okraj.