​Maratony Kresowe: Nikola Gliniecka i Artur Mioduszewski najlepsi w Tykocinie

W pierwsza niedzielę maja Tykocin stał się centrum kolarskim i biegowym Polski Wschodniej. Doskonała pogoda i atrakcyjna lokalizacja spowodowały, że na starcie pojawiło się blisko 500 uczestników z Polski, Litwy i Ukrainy. W głównym wyścigu na dystansie Maraton wygrał Artur Mioduszewski (Damovo Bike Team). Wśród kobiet najlepsza była juniorka Nikola Gliniecka (SKK Sokół Sokółka). Bajkowy Tykocin przejdzie do historii jako wyścig, w którym niełatwą trasę 31 km pokonał 84-letni Jonas Vilunas z drużyny Kitas Reikalas z Litwy.

Kolarze ścigali się w bardzo atrakcyjnym krajobrazowo i przyrodniczo Obszarze Chronionego Krajobrazu Doliny Narwi i w otulinie Biebrzańskiego Parku Narodowego. Start i meta były zlokalizowane w centrum Tykocina, na zabytkowym Placu Czarnieckiego pod monumentalnym pomnikiem Hetmana z 1763 r. Następnie zawodnicy przejechali kultowym mostem na Narwi, który „zagrał” w kilku filmach z cyklu „U Pana Boga…”. Kolejny niesamowity punkt trasy to tykociński zamek. Chwilę później kolorowy peleton wjechał na malownicze łąki nad Narwią. Środkowa część trasy to piękne lasy Puszczy Knyszyńskiej, z interwałową serią podjazdów i zjazdów, gdzie była okazja, aby sprawdzić siebie i pełne możliwości rowerów MTB.

Dystans Maraton (52 km) wygrał Artur Mioduszewski, przed swoim teamowym kolegą Łukaszem Woźnicą, z drużyny Damovo Bike Team. Obaj zawodnicy rejestrując się w dniu zawodów, startowali z ostatniego sektora. Na mecie uzyskali prawie 1,5 minuty przewagi nad kolejnym zawodnikiem. Szymon Pomian (GKS Cartusia w Kartuzach Bike Atelier) co prawda przekroczył linię mety jako pierwszy, ale przeliczenie czasów netto wynikające ze startu sektorowego zmieniła kolejność w klasyfikacji.

Na starcie pojawiła się czołówka najmocniejszych zawodników Maratonu, startujących w cyklu Maratony Kresowe. Paweł Arciszewski (Start Białystok), mistrz (kolarstwo górskie) i wicemistrz (kolarstwo szosowe) olimpijski osób niesłyszących zajął miejsce 6. Najlepszy z Litwinów, Justinas Bieksa Colibri Cycling, znalazł się na najmniej lubianym przez sportowców miejscu 4. Najlepszą drużyną Maratonu został zespół Rosti MTB Team, którego dwóch zawodników znalazło się w pierwszej dziesiątce (Zawadzki Marcin i Nojszewski Adam).

Półmaraton (31 km) wygrał tegoroczny dominator tego dystansu Dawid Bojarczak (AGR Podlasie), który najszybciej finiszował po 400 metrowym bruku, charakterystycznym elemencie tykocińskiej architektury. Uzyskał 38 sekund przewagi nad Bartoszem Samborskim z drużyny Dabarti Cycling Team. Waldemar Sadowski z Zabłudów Team zajął miejsce 3.

Kolejna wygrana Nikoli Glinieckiej z SKK Sokół nie była zaskoczeniem. Utalentowana 16-latka jest w tym sezonie w wyjątkowej formie. Przyjemną niespodziankę swoim kibicom sprawiła Magdalena Sokół Pie3cki Team, zajmując miejsce 2. i jednocześnie wygrywając swoją kategorię wiekową. Na najniższym stopniu podium stanęła Monika Olizarowicz Dabarti Cycling Team, która w każdym starcie potwierdza wysoką formę. Drużynowo Półmaraton wygrał zespół AGR Podlasie.

Zawodnicy dystansu FIT rywalizowali na 18 km trasie, na której także znalazły się sztywne i strome zjazdy, a dodatkowo miejscami jazdę utrudniało piaszczyste podłoże. Z takimi warunkami najlepiej poradzili sobie Miłosz Kuczyński z drużyny MTB EŁK Prostki, oraz Ewelina Jarzębska reprezentująca Komendę Miejską Policji w Białymstoku. Najlepszą drużyną FITu został team MTB Suwałki. W wyścigu wystartował Burmistrz Tykocina Mariusz Dudziński.

Dystans MINI (8km) zdominowała Szkółka Kolarska w Ogrodniczkach wygrywając rywalizację drużynową. Indywidualnie najlepsi byli Jan Ostaszewski i Zuzanna Tomaszewska, oczywiście reprezentanci Szkółki.

Konkurencję DUAL: bieg 8 km plus wyścig rowerowy na dystansie Półmaraton tradycyjnie już wygrali Krystian Kalinowski (AGR Podlasie) i Katarzyna Salik (MTB Augustów).

Wyścig został zorganizowany przy współpracy z Urzędem Miejskim w Tykocinie i Portem Kultury Tykocin. Impreza uzyskała wsparcie Urzędu Marszałkowskiego Województwa Podlaskiego. Głównymi sponsorami cyklu są: Urząd Marszałkowski Województwa Podlaskiego, Sklepy Rowerowe Peleton, CST, Garmin, producent rowerów Author, Dobre Sklepy Rowerowe, Augustowianka, HurtowniaZabawek.pl oraz portal wnętrzarski Domni.pl.

Kolejna odsłona Maratonów Kresowych już 21 maja w Augustowie. Więcej informacji i pełne wyniki na stronie Maratonów Kresowych: www.maratonykresowe.pl