​FESTKA prezentuje rower o tematyce Franza Kafki

Festka to butikowy producent karbonowych ram rowerowych. Firma znana jest z unikalnej technologii produkcji i oryginalnych projektów. Oferuje najwyższej klasy pakiet projektowania i obsługi klienta o nazwie You By Festka. Zdolna do wyprodukowania tylko dwunastu ram rocznie ze względu na bardzo wymagający charakter indywidualnych projektów, firma buduje naprawdę wyjątkowe rowery. Nie ma dwóch takich samych projektów i nie ma dwóch takich samych klientów. Są wśród nich zarówno osoby, które przychodzą z garścią pomysłów lub pojedynczą inspiracją, jak i ci, którzy mają dokładny pomysł na to, jak ma wyglądać ich rower i chętnie uczestniczą w procesie tworzenia.

Gdy zgłosił się do nas klient z Nowego Jorku, który chciał mieć rower w stylu Franza Kafki, uszy wszystkich w Festka natychmiast się uniosły. "Dla firmy tak nierozerwalnie związanej z Pragą, jak Kafka, było to bardzo sensowne" - mówi Tom Hnida, dyrektor artystyczny firmy.

Kiedy okazało się, że Lyndon, klient, uwielbia dzieła Kafki, zna je od podszewki i jest bardzo poważnie zainteresowany nowym rowerem, w zespole Festka zaczęło narastać podniecenie. Lyndon miał listę scen i pomysłów z książek Kafki, które chciałby mieć przedstawione na ramie roweru. Dwie historie, które najbardziej przypadły mu do gustu to "Artysta Głodomór" i "Orędzie Cesarza". Dla dalszej inspiracji wybrał kilka cytatów z notatników Kafki i dał kilka wskazówek, jak wyobraża sobie wizualizacje.

Po przemyśleniach dyrektor artystyczny Festki, Tom Hnida, zwrócił się do niezwykle utalentowanego ilustratora Michala Bačáka, który współpracował z Festką w latach 2019 i 2020 przy dwóch niezwykle udanych projektach - Porcelanowy rower i Samuraj. Michal absolutnie pokochał pomysły Lyndona i natychmiast przyjął zlecenie. Jako typ osoby, która nie robi rzeczy w połowie drogi, Michal przeczytał wszystkie dzieła Kafki i zaproponował trzy dodatkowe sceny z opowiadań autora. Przygotował imponującą propozycję, która od razu przekonała Lyndona, że to właśnie on, pan Bačák, jest właściwym człowiekiem do tej pracy. Zdolność Michała do opowiadania historii za pomocą rysunków jest niczym zdumiewająca, a fakt, że jego niepowtarzalny styl jest tak przyjemny dla oka, jest dodatkową zaletą.  

"Wszystko płynie i żaden człowiek nigdy nie wchodzi dwa razy do tej samej rzeki. Ten rower, trzeci, który zilustrowałem dla Festki, był największym wyzwaniem ze wszystkich. Od momentu, kiedy Tomek przyszedł do mojego studia i powiedział mi, czego chce klient, rzeka napęczniała do powodzi o biblijnych rozmiarach. Nie chodziło o technikę czy kolorystykę, ale o treść. Ja przenoszący kawałki z niepowtarzalnego uniwersum Kafki na rower! Nie mogę powiedzieć, że w pełni zrozumiałem tego literackiego geniusza, ale uważam, że zbliżyłem się do niego poprzez reinterpretację, na swój sposób, kilku prawdziwie kafkowskich scen z jego twórczości" - mówi Michal Bačák.

Model, który Lyndon wybrał do tego niesamowitego projektu to Festka Scalatore o niestandardowej geometrii, zbudowana z bezprzewodową grupą Sram Red eTap, kokpitem ENVE i kołami ENVE SES. Michal Bačák studiował projektowanie produktu w Szkole Sztuk Pięknych w Zlinie. Później połączył swoją edukację w zakresie projektowania graficznego z praktyczną pracą w Holandii. Bačák regularnie otrzymuje zlecenia od dużych firm, jak na przykład ostatnio od Hermès. Wygrał kategorię Ilustrator Roku podczas czeskich nagród Grand Design 2016. Uwielbia piwo, nietoperze i Leoša Janáčka. 

O Festce  

Festka od 2010 roku tworzy najwyższej jakości rowery na zamówienie w czeskiej Pradze.  Do swoich klientów zalicza wielu ciekawych ludzi - gwiazdy Hollywood, ludzi wielkiego biznesu, a także tych, którzy odkryli jazdę na rowerze w późniejszym okresie życia jako preferowaną formę ćwiczeń i chcą (i mogą sobie pozwolić) na jazdę na wyjątkowym rowerze. Festka znana jest ze współpracy z najwyższej klasy instytucjami, takimi jak Europejska Agencja Kosmiczna czy Czeski Uniwersytet Techniczny. Firmę założyli były zawodowy kolarz Michael Moureček i jego przyjaciel przedsiębiorca Ondřej Novotný. Od samego początku kreatywna strona rzeczy jest domeną Tomáša Hnidy. Do 90% produkcji firmy jest eksportowane, przy czym 80% eksportu jest kierowane poza UE do Azji (Chiny, Tajlandia, Korea Południowa, Malezja, Filipiny) i USA.


o autorze

Paweł Waloszczyk

Twórca portalu, absolwent Politechniki Śląskiej który zamiast pisać o tym co zrobić by sprzęt rowerowy był lepszy, co robił przez ostatnie lata, postanowił sam się za to zabrać. Pasjonat nowych technologii i materiałów. 

Powiązane posty


komentarze

Powiązane treści

kontakt

velonews.pl
  • ,
  • redakcja(USUŃ)@(USUŃ)velonews(USUŃ).pl