​Maratony Kresowe raz jedenasty w Michałowie

Zwycięzcą jedenastej edycji Maratonu Kresowego MTB w Michałowie został Pomian Szymon (GKS Cartusia w Kartuzach Bike Atelier). Wśród kobiet najlepsza okazała się Nikola Gliniecka (Sokólski Klub Kolarski Sokół). Mimo niesprzyjających prognoz pogody, na starcie stanęło ponad trzystu zawodników z Polski, Litwy i Ukrainy.

Michałowo przywitało zawodników chmurami, na szczęście żadna z nich nie okazała się deszczowa.. Zawodnicy startowali z plaży nad zalewem w Michałowie. Trasa wyścigu prowadziła w całości przez Puszczę Knyszyńską, która w okolicach Michałowa jest dzika i nieujarzmiona. Zawodnicy przejeżdżali m.in. obok tajemniczych obiektów pamiętających czasy zimnej wojny i prowadzących do nich szerokich torów ukrytych w głębokim wąwozie.

Mimo, że była to jedenasta edycja wyścigu, to organizatorom udało się zaskoczyć zmienioną trasą nawet stałych uczestników. Wiele odcinków było pokonywanych przez kolarzy po raz pierwszy. MIchałowo nie leży w górach, ale na dystansie 62 kilometrów maratończycy zmierzyli się trasą, na której było blisko 1000 metrów przewyższeń.

O zwycięstwie w Maratonie nie było łatwo. Na starcie pojawiło się co najmniej kilku pretendentów do wygrania. Wiktor Gindorowicz (iVelo.pl-Factor Bikes-Black Inc), mistrz Polski MTB XCO U23 z ubiegłego sezonu Piotr Kryński (Warszawski Klub Kolarski), złoty medalista osób niesłyszących Paweł Arciszewski (Start Białystok), Arkadiusz Jusiński (Evanlite), Jan Ambrożkiewicz z Warszawy, wielokrotny mistrz Litwy Sarunas Pacevicius (Sprint -Rowery.pl) oraz ubiegłoroczny zwycięzca cyklu Maratony Kresowe Szymon Pomian Cartusia.I to właśnie ten zawodnik na 17, kilometrze zainicjował decydującą akcję na najdłuższym podjeździe na trasie. Na kole zdołał się utrzymać tylko Sarunas Pacevicius,

Przez kolejnych niemal trzydzieści kilometrów czołowa dwójka zgodnie współpracowała powiększając przewagę nad rywalami. Na około piętnaście kilometrów przed metą Szymon Pomian ponownie mocno zaatakował i zdołał uzyskać niewielką przewagę nad rywalem z Litwy. Na mecie było to 17 sekund. Tym samym powtórzył wynik z ubiegłego sezonu i ponownie wygrał w Michałowie. O trzecie miejsce zacięty pojedynek stoczyli Wiktor Gindorowicz i Arkadiusz Jusiński. Szybszy o ułamek sekundy był Wiktor.

Dla kobiet główny wyścig został rozegrany na dystansie Półmaraton, który w Michałowie liczył około 33,5km. Kolejne z rzędu zwycięstwo odniosła uzdolniona juniorka z Augustowa Nikola Gliniecka. Na drugim miejscu finiszowała mieszkanka Olecka Barbara Torebko, dla której było to pierwsze podium Open w jej startach w Maratonach Kresowych. Na najniższym miejscu podium stanęła Urszula Potocka (AGR Podlasie).

W rywalizacji mężczyzn w Półmaratonie pierwsze zwycięstwo w tym sezonie odniósł Dawid Bojarczak (Milsport Team). Po sprinterskim finiszu pokonał rewelacyjnego juniora Mikołaja Szeligę (MTB Suwałki) oraz ubiegłorocznego zwycięzcę klasyfikacji generalnej Waldemara Sadowskiego (Zabłudów Team).

Maratony Kresowe są imprezami dla wszystkich kategorii wiekowych. Ciemne chmury nie przestraszyły najmłodszych kolarzy. Na starcie wyścigu Mikro Biciklo stanęło dwunastu zawodników. Jak zawsze HurtowaniaZabawek.pl nagrodziła wszystkich uczestników, bez względu na zajętą lokatę. Wyścig Mini przeznaczony dla rowerzystów w wieku 7 - 12 lat. W Michałowie trasa tego wyścigu liczyła 8 kilometrów. Najszybsi okazali się Bartosz Maciorowski MTB EŁK Prostki oraz Urszula Lulkiewicz 3T Białystok.

Równolegle z wyścigiem Mini odbywa się “ćwierćmaraton” o nazwie FIT. Jest on adresowany przede wszystkim do kategorii Młodzik (13-14 lat), a także do wszystkich początkujących amatorów. Najszybsi okazali się wychowankowie trenera Dariusza Gajdzińskiego z MTB EŁK Prostki: Maksymilian Wierzbicki i Maja Kateszczenko.

Współorganizatorem wyścigu był Urząd Miejski w Michałowie. Wydarzenie uzyskało wsparcie Ministerstwa Sportu i Turystyki oraz Urzędu Marszałkowskiego Województwa Podlaskiego. Głównymi sponsorami cyklu są: Sklepy Rowerowe Peleton, CST, Garmin, producent rowerów Author, Dobre Sklepy Rowerowe, Fenwicks, Augustowianka oraz HurtowniaZabawek.pl.

Kolejny wyścig z cyklu Maratony Kresowe zostanie rozegrany w Janowie (Gmina Chełm) w niedzielę 24 lipca. Więcej informacji i pełne wyniki: www.maratonykresowe.pl

Wyniki Maratonu Kresowego w Michałowie:

Maraton (mężczyźni):

1.Szymon Pomian (GKS Cartusia w Kartuzach Bike Atelier) - 2:18:03
2.Sarunas Pacevicius (Sprint- Rowery.pl) - 2:18:17
3.Wiktor Gindorowicz (iVelo.pl-Factor Bikes-Black Inc) - 2:20:56

Półmaraton (kobiety):

1. Nikola Gliniecka (Sokólski Klub Kolarski Sokół) - 1:30:07
2. Barbara Torebko (MTB Olecko) - 1:32:11
3. Urszula Potocka (AGR Podlasie) - 1:32:14

Półmaraton (mężczyźni):

1. Dawid Bojarczak (MILSPORT Team) - 1:15:51.43
2. Mikołaj Szeliga (MTB Suwałki) - 1:15:51.98
3. Waldemar Sadowski (Zabłudów Team) - 1:15:53.60

Wyścig FIT (kobiety):

1. Maja Kateszczenko (MTB EŁK Prostki) - 40:01
2. Julia Gilewska (Szkółka Kolarska w Ogrodniczkach) - 43:00
3. Natalia Chrostek (Kurpie Kadzidło) - 43:07

Wyścig FIT (mężczyźni):

1. Maksymilian Wierzbicki (MTB EŁK Prostki) - 36:03
2. Michał Dereszkiewicz (SKK Sokół) - 36:35
3. Miłosz Kuczyński (MTB EŁK Prostki) - 36:43

Wyścig MIni (dziewczynki):

1. Urszula Lulkiewicz (3T Białystok) - 19:46
2. Anna Supińska (MTB EŁK PROSTKI) - 20:04
3. Julia Czjkowska (3T Białystok) - 20:28

Wyśćig MIni (chłopcy):

1. Bartosz Maciorowski (MTB EŁK Prostki) - 18:56
2. Alan Skorupka Club (Siedlce Triathlon) - 19:05
3. Jan Ostaszewski (Szkółka Kolarska Ogrodniczki) - 19:17


o autorze

Paweł Waloszczyk

Twórca portalu, absolwent Politechniki Śląskiej który zamiast pisać o tym co zrobić by sprzęt rowerowy był lepszy, co robił przez ostatnie lata, postanowił sam się za to zabrać. Pasjonat nowych technologii i materiałów. 

Powiązane posty


komentarze

Powiązane treści

kontakt

velonews.pl
  • ,
  • redakcja(USUŃ)@(USUŃ)velonews(USUŃ).pl