​Maratony Kresowe w Żmudzi

Maratony Kresowe w podróży po Polsce Wschodniej przeniosły się na Lubelszczyznę, do regionu nazywanego Malowniczym Wschodem. Kolarze rywalizowali w Gminie Żmudź. Na głównym dystansie Maraton zwyciężył Łukasz Mróz (GKK Peleton Okszów). W Półmaratonie najszybsi byli zawodnicy z Zamościa Monika Mazur i Sebastian Grela. 

Żmudź gościła maratończyków kresowych po raz trzeci. Gmina swą intrygującą nazwę zawdzięcza ponoć osadnikom z terenu nadbałtyckiej Żmudzi, którzy otrzymali tę ziemię w nagrodę za zasługi w bitwie pod Grunwaldem w 1410 roku. Prawdziwości legendy nie potwierdzają żadne źródła pisane. Jednak Żmudź wpisuje w cykl Maratonów Kresowych wprost idealnie.

Zawodnicy startowali w Żmudzi ze stadionu gminnego. Po rozbiegowym asfaltowym odcinku trudności rosły z każdym kilometrem. Kilka długich podjazdów skutecznie podzieliło stawkę na mniejsze grupy. Na trasie znalazł się ciekawy odcinek przez leśne wąwozy, w którym zawodnicy mogli sprawdzić swoje umiejętności techniczne. Większość trasy była poprowadzona po otwartych przestrzeniach. Ze wzgórz roztaczały się piękne widoki, które w pełni uzasadniały nazwę “Malowniczy Wschód” dla tego regionu.

Zawodnicy dystansu Maraton mieli do pokonania trzy rundy o łącznej długości 57 km. Na finiszową prostą wjechało trzech zawodników. Najszybszy okazał się Łukasz Mróz (GKK Peleton Okszów), który wyprzedził dwóch zawodników z Białegostoku reprezentujących drużynę Rosti MTB Team: Adama Nojszewskiego i Łukasza Michaluka.

Podobna sytuacja była w Półmaratonie, który liczył 38 km. W tym wyścigu także o zwycięstwo rywalizowało trzech zawodników. Najbardziej skuteczny na finiszu okazał się Sebastian Grela (Ale Jazda Zamość), który pokonał Podlasian Dawida Bojarczaka (Milsport Team) oraz Pawła Piotrowskiego (APG Peleton Białystok). Wśród kobiet różnice były znacznie większe. Pierwsza na mecie Monika Mazur (Ale Jazda Zamość) wypracowała na trasie niemal sześć minut przewagi nad Katarzyną Citko (Rosti MTB Team). Trzecia finiszowała Katarzyna Ludynia (GKK Peleton Okszów).

Maratony Kresowe są imprezami sportowymi dla rowerzystów w każdym wieku. Przed wyścigami głównymi odbył się wyścig Mikro dla przedszkolaków. W tym przypadku nie chodzi o rywalizację, ale o dobrą zabawę. Dlatego wszyscy uczestnicy otrzymali pamiątkowe medale i nagrody ufundowane przez sponsora Hurtownię Zabawek Biały z Białegostoku.

Trasa wyścigu Mini  liczyła 6 kilometrów. Jednak ze względu na pofałdowany teren i znaczne przewyższenia trasa była dość wymagająca dla młodych zawodników. Najszybszym zawodnikiem wyścigu Mini w Żmudzi okazał się Alan Skorupka (Triathlon Siedlce Club). Zaledwie kilkanaście sekund straciła do zwycięzcy najlepsza wśród dziewczynek Urszula Lulkiewicz (3T Białystok).  

Maratony Kresowe w bieżącym sezonie są imprezami także dla biegaczy, którzy rywalizują przed rowerzystami po trasach MTB. Dodatkowo jest prowadzona także rywalizacja Dual dla zawodników, którzy wystartują w biegu Szpurt na dystansie 6 km i rowerowym Półmaratonie. W Żmudzi najlepszym “kombinatorem” okazał się Dariusz Jelski (WestRock Bike Team). Niesamowitym wyczynem popisał się Kamil Borowski (Chełm Biega). Najpierw wygrał bieg na dystansie 19 km, a następnie wystartował w rowerowym Maratonie (57 km) zajmując 8. miejsce Open i trzecie w kategorii wiekowej.

Uczestnicy na długo zapamiętają ten gorący wyścig na powitanie lata ze względu na ciekawe ściganie, upalną pogodę i dodatkowe atrakcje towarzyszące wyścigowi. W pamięci wszystkich zawodników zapisze się niesamowita strefa kibica, którą zorganizowali już po raz kolejny mieszkańcy w wiosce Maziarnia. Głośny doping, syreny i kurtyna wodna dodawały kolarzom sił do dalszej jazdy. Czas oczekiwania na ceremonię dekoracji umilał ze sceny zespół “Jak Band”

Współorganizatorem wydarzenia była Gmina Żmudź. Głównymi sponsorami cyklu są Sklepy Rowerowe Peleton, CST, Garmin, producent rowerów Author, Dobre Sklepy Rowerowe, Augustowianka, Waszczukowe i HurtowniaZabawek.pl. Partnerem wydarzenia było Województwo Lubelskie - „Lubelskie Smakuj Życie! 

Pełne wyniki i więcej informacji o wyścigu i cyklu Maratony Kresowe na stronie www.maratonykresowe.pl. Kolejny wyścig z cyklu Maratony Kresowe odbędzie się Michałowie w Województwie Podlaskim.

Wyniki Maratonu Kresowego w Żmudzi

Maraton (mężczyźni):

1. Mróz Łukasz (GKK PELETON OKSZÓW) - 2:06:25

2. Nojszewski (ROSTI MTB TEAM) - 2:06:26

3. Michaluk Łukasz (ROSTI MTB TEAM) - 2:06:26

Półmaraton (kobiety):

1. Mazur Monika (Ale Jazda Zamość) - 1:34:30

2. Citko Katarzyna (ROSTI MTB TEAM) - 1:40:13

3. Ludynia Katarzyna (GKK PELETON OKSZÓW) - 1:41:19

Półmaraton (mężczyźni):

1. Grela Sebastian (Ale Jazda Zamość) - 1:22:25

2. Bojarczak Dawid (MILSPORT TEAM) - 1:22:25

3. Piotrowski Paweł (APG Peleton Białystok) - 1:22:28

Wyścig FIT 19 km (kobiety):

1. Kokot Amelia (GKK PELETON OKSZÓW) - 1:04:23

2. Wójtowicz Beata (GKK PELETON OKSZÓW) - 1:05:27

3. Żakowicz Agnieszka (AGR Podlasie) - 1:12:18

Wyścig FIT 19 km (mężczyźni):

1. Żarnicki Kamil (Banda Grudnia) - 46:33

2. Cimek Jakub (GKK PELETON OKSZÓW) - 46:37

3. Rękas Mikołaj (GKK PELETON OKSZÓW) - 47:51

Wyścig MIni 6 km (dziewczynki):

1. Lulkiewicz Urszula (3T Białystok) - 14:41

2. Jelska Anna (3T Białystok) - 15:52

3. Wolanin Martyna (GKK PELETON OKSZÓW) - 18:51

Wyścig MIni 6 km (chłopcy):

1. Skorupka Alan (Triathlon Siedlce Club) - 14:28

2. Bury Hubert (Triathlon Siedlce Club) - 15:02

3. Misiec Filip (GKK Peleton Okszów) - 16:26

---

Zdjęcia: Bartosz Kowalczyk (chelm.net.pl) i GCK Żmudź


o autorze

Paweł Waloszczyk

Twórca portalu, absolwent Politechniki Śląskiej który zamiast pisać o tym co zrobić by sprzęt rowerowy był lepszy, co robił przez ostatnie lata, postanowił sam się za to zabrać. Pasjonat nowych technologii i materiałów. 

Powiązane posty


Powiązane galerie

komentarze

Powiązane treści

kontakt

velonews.pl
  • ,
  • redakcja(USUŃ)@(USUŃ)velonews(USUŃ).pl