​Czy polscy sportowcy mają dostęp do psychologów sportowych?

Psycholog sportowy może mieć dzisiaj kluczowy wpływ na przygotowanie sportowca do zawodów. Potrafi on ułożyć myśli zawodnika tak, by ten był jak najlepiej nastawiony mentalnie do rywalizacji. Czym dokładnie zajmuje się psycholog sportowy oraz czy wszyscy polscy sportowcy mają do niego dostęp? 

Jakie zadania najczęściej są stawiane psychologom sportowym?

Sportowcy zmagają się z przeróżnymi problemami. Najpowszechniejsze to m.in. brak koncentracji. Często zapominamy, że nasi idole to również ludzie ze swoim prywatnym życiem i własnymi strapieniami. W ostatnim czasie na problem z koncentracją w trakcie meczów narzekają piłkarze z Ukrainy. Spowodowane jest to okrucieństwem wojny, jakie spotkało państwo zamieszkałe przez ich rodziny. Psycholodzy sportowi są w stanie im pomóc pracować nad skupieniem i dalszym treningiem, mimo tak okropnego czasu w ich życiu. 

Bywa również, że sportowcom zaczyna brakować motywacji do treningu, zwłaszcza w gorszym momencie formy. Treningi, na których spędzili całe życie stają się ich utrapieniem, niechcianym elementem dnia. Rolą psychologa sportowego jest pomóc takiej osobie i nauczyć ją na nowo czerpać radość i satysfakcję z treningu.

Innym zadaniem stawianym przed psychologami jest wypracowanie wytrzymałości psychicznej. Sportowcy im są bardziej rozpoznawalni i im osiągnęli więcej muszą mierzyć się z presją mediów co do wyniku. Wytrzymałości tej zabrakło polskiemu tenisiście Jerzemu Janowiczowi w 2014 roku. Po przegranej z Marinem Ciliciem na konferencji prasowej wdał on się w kłótnie z dziennikarzem mówiącym o oczekiwaniach wobec sportowca. Janowicz jednak jak sam podkreśla w tamtej dyskusji w polskim sporcie często brakuje środków na sztab szkoleniowy, w którego skład wchodziłby psycholog.

Czy sportowcy w Polsce mogą liczyć na wsparcie psychologów?

Psycholodzy sportowi pracują tylko z najbardziej uprzywilejowanymi pod względem finansowym sportach jak np. piłka nożna czy koszykówka. W innych dyscyplinach zwykle na psychologa sportowego nie wystarczy budżetu w ogóle lub pracuje on tylko z reprezentantami kraju.

- Triathloniści raczej nie korzystają z pomocy psychologa sportowego. Nie dlatego, że nie chcą, po prostu nie mają takiej możliwości. Wielu moich podopiecznych przygotowuje się teraz do JBL Triathlon Poznań. Wiem że dają z siebie wszystko, lecz nie są psychologami i sami nie mogą sobie poradzić ze wszystkim-  komentuje trener triathlonu Zbigniew Gucwa

Czy brak wsparcia zdrowia psychicznego wychodzi na zawodach?

-Sport, w tym triathlon jest piękny, ale niestety tam gdzie ktoś zwycięża ktoś przegrywa. Większość naszych zawodników to osoby uprawiający sport wyłącznie dla przyjemności i rywalizacji samemu ze sobą. Oni zawsze kończą zawody uśmiechnięci. Jednak są też profesjonaliści, dla których końcowy czas jest jedną z najważniejszych rzeczy w życiu. Niestety zdarza się płacz i smutek po niesatysfakcjonującym wyniku. Wtedy inni zawodnicy, trenerzy i przyjaciele wspierają zawodnika, lecz może najlepiej by pomógł właśnie specjalista– komentuje Wojciech Kruczyński, organizator zawodów z cyklu Ciech Tri Tour.

W tym roku w ramach cyklu CIECH Tri Tour odbędą się Mistrzostwa Polski w triathlonie. Zawody te odbędą się w dniach 15-17.07.2022 nad poznańską Maltą. Szczegóły na stronie: http://www.poznantriathlon.com/


o autorze

Paweł Waloszczyk

Twórca portalu, absolwent Politechniki Śląskiej który zamiast pisać o tym co zrobić by sprzęt rowerowy był lepszy, co robił przez ostatnie lata, postanowił sam się za to zabrać. Pasjonat nowych technologii i materiałów. 

Powiązane posty


komentarze

Powiązane treści

kontakt

velonews.pl
  • ,
  • redakcja(USUŃ)@(USUŃ)velonews(USUŃ).pl