Czy triathlon to sport dla najwytrzymalszych? Dowiedz się, jak zacząć trenować i stracić poświąteczne kilogramy!

Triathlon łączy w sobie pływanie, kolarstwo i bieganie. To sport, który od blisko 50-ciu lat poszerza grono swoich pasjonatów, rywalizujących między sobą na zawodach na całym świecie. Czy triathlon to dyscyplina tylko dla najwytrzymalszych? A może to trening jest kluczem do sukcesu i każdy z nas jest w stanie przekroczyć linię mety?

Czy każdy może trenować triathlon?

- Nie każdy może być mistrzem olimpijskim, ale na pewno każda zdrowa osoba, jeśli wystarczająco przyłoży się do treningu, jest w stanie stanąć w dniu zawodów na starcie, by następnie triumfalnie przekroczyć linię mety – mówi Zbigniew Gucwa, były kolarz i triathlonista z wieloletnim doświadczeniem, a obecnie trener w GVT BMC Triathlon Team.

- Jeśli wcześniej nie uprawialiśmy żadnego sportu i dopiero poznajemy swój organizm, to konieczne jest zbadanie stanu swojego zdrowia. Ważne jest, by nasz organizm był przygotowany na długi, jednostajny wysiłek. Pierwsze treningi zawsze są ciężkie, ponieważ brakuje nam kondycji, a na stopach doskwierają nam odciski. Jednak z czasem zaczniemy czuć się coraz lepiej na treningu, jak i poza nim, a strzał endorfiny wynagrodzi nam walkę z wszelkimi trudnościami  – dodaje Gucwa.

Jak zacząć trenować?

Kluczowymi kwestiami w triathlonie jest kondycja oraz technika. Chcąc dobrze przygotować się do zawodów powinniśmy skorzystać z porad trenerów, którzy nauczą nas poprawnej techniki pływania czy biegania oraz pomogą zaplanować pierwsze cykle treningowe. Dobrze jest również gromadzić wiedzę od ekspertów i bardziej doświadczonych sportowców, którzy dzielą się swoją wiedzą przez Internet. Idealnym przykładem może być kanał na YouTube „Szkoła Triathlonu”, prowadzony przez trenera Macieja Bodnara.

Czy triathlon pomoże nam szybko zapomnieć o świątecznej nadwyżce kilogramów?

Panuje błędne przekonanie, że by zgubić kilogramy z danego miejsca należy właśnie to miejsce ćwiczyć. Nic bardziej mylnego. Brzuszki nie spalą naszego tłuszczu z brzucha, a przysiady nie spowodują, że nasze nogi będą smuklejsze. Takie ćwiczenia typowe dla siłowni bardziej skupiają się na stymulacji mięśni do rośnięcia. Zdecydowanie lepszą opcją pozwalającą nam zgubić nadmiar kilogramów z całego ciała będzie uprawianie sportów wytrzymałościowych. Treningi powinny być długie oraz na niskiej intensywności – czyli jak standardowa jednostka treningowa triathlonisty. Rozpoczęcie przygody z triathlonem może nie tylko pozwolić nam wrócić do wagi sprzed świąt, ale nawet uzyskać naszą wymarzoną, do tej pory nieosiągalną sylwetkę, a start w zawodach może być celem, który zmotywuje nas pracy nad sobą!

Triathlony organizowane są na różnych dystansach. Który wybrać na początek?

- Polecałbym debiutować na dystansie sprinterskim, czyli mającym łącznie 28,25km. Na naszych zawodach organizujemy taką trasę specjalnie z myślą o nowych członkach naszej triathlonowej rodziny. Ten krótszy dystans jest idealny, by sprawdzić swoje możliwości. Oczywiście, jeśli ktoś czuję się na siłach może pokonać od razu standardowy dystans 51,5km. Na taki debiut często decydują się zawodnicy, którzy wcześniej już mieli do czynienia ze sportami wytrzymałościowymi jak np. maratończycy - mówi Wojciech Kruczyński, organizator zawodów triathlonowych z cyklu CIECH Tri Tour.

- Nieodłączną częścią triathlonisty, której nie widać na pierwszy rzut oka jest wytrwałość – cecha ta towarzyszy mu w trakcie zawodów, jak i treningów. Wytrwałość nie tylko pomaga nam osiągnąć sukcesy w sporcie, ale i poza nim. Dlatego zachęcam wszystkich rodziców, by pielęgnowali tę wartość wśród swoich pociech. Idealną okazją do tego jest zapisanie dziecka na nasze zawody Pho3nix KIDS, które są specjalną imprezą triathlonową dla najmłodszych. Mam nadzieję, że jak najwięcej dzieci odnajdzie swoją pasję w triathlonie w trakcie tych zawodów. To co mogę już teraz zagwarantować to wspaniałą zabawę i niezapomniany weekend dla dzieciaków! – Dodaje Kruczyński.

Organizatorzy imprez z cyklu CIECH Tri Tour mierzą się w tym roku z wielkim wyzwaniem. Szykują dziesięciolecie sierakowskiego triathlonu, który jest żywą legendą wśród imprez sportowych w Polsce! Czy Sieraków to dobre miejsce na debiut?

- Startowałem wiele razy w Sierakowie, atmosfera na zawodach zawsze jest niesamowita. W powietrzu czuć ducha sportowej rywalizacji połączonego z uprzejmością i wsparciem. Tegoroczny jubileusz wydaje mi się najlepszym miejscem na debiutowanie – komentuje Zbigniew Gucwa.

W tym roku w ramach cyklu CIECH Tri Tour odbędą się trzy imprezy triathlonowe: w Sierakowie (27-29 maja), Charzykowych (10-12 czerwca) i Poznaniu (15-17 lipca). Więcej informacji na stronie: www.tritour.com.pl


o autorze

Paweł Waloszczyk

Twórca portalu, absolwent Politechniki Śląskiej który zamiast pisać o tym co zrobić by sprzęt rowerowy był lepszy, co robił przez ostatnie lata, postanowił sam się za to zabrać. Pasjonat nowych technologii i materiałów. 

Powiązane posty


komentarze

Powiązane treści

WiadomościWszystkie

kontakt

velonews.pl
  • ,
  • redakcja(USUŃ)@(USUŃ)velonews(USUŃ).pl