​Maratony Kresowe w Wigierskim Parku Narodowym pod dyktando Litwinów

Zawodnicy z Litwy zdominowali Maratony Kresowe w Wigierskim Parku Narodowym. W wyścigu głównym na dystansie Maraton zajęli trzy pierwsze miejsca. Zwyciężył Sarunas Pacevicius z Kowna. W wyścigu kobiet najlepsza była jego rodaczka Kornelija Kertenyte. Wystartowało blisko 300 zawodników.

Trasa poprowadzona wśród jezior i lasów Wigierskiego Parku Narodowego ma bajkową urodę i aurę. Jest nie tylko wyjątkowo urokliwa, ale też interwałowa i dynamiczna, przez co dość wymagająca. Wyścig wielokrotnie wygrywał w posezonowych ankietach uczestników Maratonów Kresowych na imprezę roku.

Rywalizację na dystansie Maraton (51km) zdominowali zawodnicy z Litwy. Wygrał Sarunas Pacevicius, który jest prawdziwą legendą Maratonów Kresowych. Było to jego 55 zwycięstwo w historii jego startów w największym cyklu rowerowym Polski Wschodniej i 6, odniesione na Suwalszczyźnie. Po raz pierwszy wygrywał jako junior w roku 2010. Drugie miejsce zajął Marius Pinaitis (Komandos dvasia - Ultrabike), zaś trzecie Tomas Bumbulevicius, który słynie z niesamowitych relacji filmowych ze swoich startów, okraszonych bogatą dawką statystyk.

Dla kobiet główny wyścig odbył się na dystansie Półmaraton (34km). Bezkonkurencyjna okazała się Kornelija Kertenyte (RealBean.eu). Drugie miejsce zajęła ubiegłoroczna zwyciężczyni Ewelina Gościńska z drużyny MTB Suwałki, Na najniższym stopniu podium stanęła Magdalena Sokół (Milsport Team).

Wśród mężczyzn na tym dystansie zwyciężył Dawid Bojarczak z drużyny AGR Podlasie. Powtórzył w ten sposób osiągnięcie sprzed roku. Na drugiej pozycji finiszował uzdolniony szesnastolatek z Prostek  Maksymilian Wierzbicki, zaś trzeci był niezwykle wszechstronny Krystian Kalinowskich (AGR Podlasie). Wygrał on także kombinacyjną klasyfikację Kresowe Dual, która obejmowała wyścig rowerowy na dystansie Półmaraton i bieg terenowy na dystansie 8km. Od trzech sezonów Maratony Kresowe rozgrywane są razem z cyklem biegów Kresowe Trail.

W wyścigu FIT, czyli “ćwierćmaratonie”, często wygrywają podopieczni trenera Dariusza Gajdzińskiego z drużyny MTB EŁK Prostki. Także na trasie w Krzywem najszybszy był Bartosz Maciorowski. Wśród kobiet kolejne zwycięstwo w sezonie odniosła Oliwia Brylińska (MTB Suwałki).

Trasa wyścigu Mini dla dzieci 7-12 lat liczyła 7,8km i była jedną z najtrudniejszych w sezonie dla tej grupy wiekowej, ze względu na interwałowy charakter, z serią podjazdów i singli. Najszybsi okazali się Aleksander Bryliński z Suwałk i zwodniczka z Litwy Goda Taleviciute.

Maratony Kresowe są imprezami dla wszystkich grup wiekowych. Przedszkolacy rywalizują w wyścigu Mikro Biciklo. Mimo, że jest to zaledwie 200 - 300 metrów i rywalizacja trwa zaledwie minuty, to wzbudza wiele emocji wśród uczestników i widzów. Dla większości dzieci są to pierwsze zawody w życiu. Aby wydarzenie zapisało się przyjemnie w pamięci uczestników, to każdy z nich otrzymuje pamiątkowy medal oraz upominek od sponsora.

Po wyścigu czekał na zawodników odpoczynek pod wiatami rekreacyjnymi Wigierskiego Parku Narodowego nazywanymi “Dziuplą”. Ciepły posiłek w postaci regionalnych kartaczy i soczewiaków serwowała litewska restauracja Ruta z Puńska. Można było również spróbować oryginalnego kwasu chlebowego i innych specjałów kuchni litewskiej i północnej Suwalszczyzny. O słodkości dla wszystkich zawodników zadbała Piekarnia Cymes z Suwałk.

Współorganizatorami wyścigu były Gmina Suwałki, Wigierski Park Narodowy oraz drużyna MTB Suwałki. Wyścig uzyskał wsparcie Ministerstwa Sportu i Turystyki oraz Urzędu Marszałkowskiego Województwa Podlaskiego. Głównymi sponsorami cyklu są: Sklepy Rowerowe Peleton, Domni.pl, Garmin, producent rowerów Author, Dobre Sklepy Rowerowe, Fenwicks oraz HurtowniaZabawek.pl.

Finałowy wyścig sezonu 2024 cyklu Maratony Kresowe odbędzie się 28 września w Michałowie. Więcej informacji: www.maratonykresowe.plWyniki