Nowy miernik mocy Campagnolo

Niejako przy okazji aktualizacji oferty na stronie marki Canyon a konkretnie modelu Ultimate CFR EPS WRL wyposażonego w najnowszą bezprzewodową grupę Campagnolo światło dzienne ujrzał niezaprezentowany jeszcze publicznie nowy miernik mocy marki zamontowany w mechanizmie korbowym Super Record Wireless. Miernik mocy, jeśli wejdzie do sprzedaży, na co wszystko wskazuje będzie pierwszą taką konstrukcją Campagnolo.

W związku z brakiem innych danych konstrukcje możemy jedynie opisać na podstawie tego, co widzimy na zdjęciach. Sam miernik mocy wydaje się składać z małego modułu umieszczonego w wycięciu uformowanym z tyłu każdego ramienia korby. Należy jednak zauważyć ze w wypadku korby bez pomiaru mocy oba ramiona mają analogiczne puste wycięcie, więc chociaż widzieliśmy tylko zdjęcia korby po stronie bez napędu (NDS), jest bardzo prawdopodobne, że jest to dwustronny miernik mocy. 

W porównaniu do podobnych mierników mocy, takich jak Stages, czy polski Inpeak - moduł miernika mocy Campagnolo jest wyjątkowo kompaktowy i posiada kształt podobny do mierników firmy 4II. Zewnętrzna powierzchnia modułu znajduje się praktycznie równo z wewnętrzną powierzchnią ramienia korby i jest węższa niż korba. Powinno to zapobiec wszelkim problemom z prześwitem na ramach z szerokimi tylnymi widełkami - coś, co czasami może jest problemem w przypadku mierników mocy opartych na korbie z wystającym modułem. Logo na obudowie sugeruje, że miernik mocy będzie miał łączność ANT+ oraz BLE, choć jest to prawie oczywiste w przypadku każdego nowoczesnego miernika mocy. Ponieważ nie widać komory baterii, dwie metalowe kropki na kapsule są prawdopodobnie magnetycznym portem ładowania analogicznie jak np. w wypadku innych mierników. Nie wiadomo także, gdzie znajduje się wewnętrzna bateria. 

Podobnie jak w przypadku samego Super Recorda Wireless włoska marka zgłaszała już patenty związane z miernikami mocy, od co najmniej 2019 roku.Jednak to patent złożony w 2021 przez Campagnolo roku może sugerować więcej, w jaki sposób będzie działać ten miernik. Sugeruje on, że mierniki naprężenia i temperatury zostały rozdzielone, co poprawi korekcje temperatury a tym samym precyzję działania i zmniejszy potrzebę ręcznej kalibracji. Nie wiadomo także czy miernik będzie posiadał funkcję auto-zero znaną choćby z rozwiązań firmy Power2max Do tej pory tylko zewnętrzni producenci mierników mocy, tacy jak Power2Max, SRM i Stages, oferowali mierniki mocy do mechanizmów korbowych Campagnolo – dostępność oryginalnego rozwiązania z pewnością podniesie atrakcyjność nowej bezprzewodowej grupy Super Record.


o autorze

Bolesław Zaras

Powiązane posty


komentarze

Powiązane treści

kontakt

velonews.pl
  • ,
  • redakcja(USUŃ)@(USUŃ)velonews(USUŃ).pl