​Maratony Kresowe w Wigierskim Parku Narodowym

Wyścig z trasą prowadzącą wśród jezior i lasów Wigierskiego Parku Narodowego powrócił po czterech latach przerwy. Tereny mają bajkową urodę, zaś wyścig otacza aura pozytywnej legendy. Wystartowało blisko 300 zawodników. W głównym wyścigu na dystansie Maraton zwyciężył Litwin Domas Manikas z Poniewieża. Wśród kobiet najlepsza była Ewelina Gościńska z drużyny MTB Suwałki.

Zawodnicy startowali sprzed siedziby WPN w miejscowości Krzywe w Gminie Suwałki. Po wyścigu można było w siedzibie WPN zwiedzić multimedialną wystawę przyrodniczą ”Nad Wigrami”, a także wystawę etnograficzną „Ocalić od zapomnienia” znajdującą się tuż po sąsiedzku z miasteczkiem zawodów. Wigierski Park Narodowy powitał kolarzy z Polski i Litwy słoneczną pogodą. Nic więc dziwnego, że część zawodników wybrała także plażę i kąpielisko nad jeziorem Czarne.

Maratony Kresowe są imprezami dla wszystkich grup wiekowych. Jak zawsze pierwsi ścigali się przedszkolacy w wyścigu HurtowaniaZabawek.pl Mikro Biciklo. Mimo, że jest to zaledwie 200-300 metrów i rywalizacja trwa zaledwie minuty, to wzbudza najwięcej emocji wśród uczestników i widzów. Dla większości uczestników jest to pierwszy wyścig w życiu. Aby wydarzenie zapisało się przyjemnie w pamięci uczestników, to każdy z nich otrzymuje pamiątkowy medal i upominek od sponsora.

Po przedszkolakach na trasę wyruszyli zawodnicy w wieku 7 - 12 lat, uczestnicy wyścigu Mini. Trasa liczyła 7,8km i była jedną z najtrudniejszych w sezonie dla tej grupy wiekowej, ze względu na kilka dość wymagających podjazdów i zjazdów. Bezkonkurencyjna okazała się dwójka zawodników ze Szkółki Kolarskiej w Ogrodniczkach Zuzanna Tomaszewska i Jan Ostaszewski.

Wyścig na dystansie Maraton zdominowali zawodnicy z Litwy. Najszybszy okazał się niezwykle skuteczny na finiszach Domas Manikas. Było to już jedenaste zwycięstwo zawodnika z Poniewieża w historii jego startów w Maratonach Kresowych. Honoru polskich zawodników bronił niezawodny Wiktor Gindorowicz (7R Rowmix Team). Trzecie miejsce zajął zawodnik z Wilna Marius Pinaitis (Komandos dvasia - Ultrabike). Tuż za podium znalazł się wielokrotny mistrz Litwy Sarunas Pacevicius.

Trasa Półmaratonu liczyła 34km. Podobnie jak w poprzedniej edycji wyścigu cztery lata temu zwyciężył Dawid Bojarczak z drużyny AGR Podlasie. Na drugiej pozycji finiszował niezwykle uzdolniony piętnastolatek z Litwy Ignas Kertenis, zaś trzeci był wszechstronny Krystian Kalinowskich (AGR Podlasie). Wygrał on także kombinacyjną klasyfikację Kresowe Dual, która obejmowała wyścig rowerowy na dystansie Półmaraton i bieg terenowy na dystansie 8km. Od dwóch sezonów Maratony Kresowe rozgrywane są razem z cyklem biegów Kresowe Trail. Wśród kobiet najlepsza była zawodniczka z drużyny MTB Suwałki Ewelina Gościńska, która wyprzedziła Barbarę Torebko z Olecka i inną Suwalczankę Justynę Balcer..

W wyścigu FIT, czyli “ćwierćmaratonie”, zazwyczaj dominują podopieczni trenera Dariusza Gajdzińskiego z drużyny MTB EŁK Prostki. Także na trasie w Krzywem zawodnicy z Prostek potwierdzili wysoką formę. Najszybsi byli Miłosz Kuczyński i Maja Kataszczenko.

Po wyścigu czekał na zawodników odpoczynek pod wiatami rekreacyjnymi Wigierskiego Parku Narodowego nazywanymi “Dziuplą”. Ciepły posiłek w postaci regionalnych kartaczy i soczewiaków serwowała litewska restauracja Ruta z Puńska. Można było również spróbować oryginalnego kwasu chlebowego i innych specjałów kuchni litewskiej i północnej Suwalszczyzny. O słodkości dla zawodników zadbała Piekarnia Cymes z Suwałk.

Współorganizatorami wyścigu były Gmina Suwałki, Wigierski Park Narodowy  oraz drużyna MTB Suwałki. Wyścig uzyskał wsparcie Ministerstwa Sportu i Turystyki, Urzędu Marszałkowskiego Województwa Podlaskiego. Głównymi sponsorami cyklu są: Sklepy Rowerowe Peleton, CST, Garmin, producent rowerów Author, Dobre Sklepy Rowerowe, Fenwicks, Augustowianka oraz HurtowniaZabawek.pl.Finałowy wyścig sezonu 2023 cyklu Maratony Kresowe odbędzie się 30 września w Siemiatyczach. Więcej informacji: www.maratonykresowe.pl

Wyniki Wigry MTB Maraton  - Krzywe (gmina Suwałki):

Maraton (mężczyźni):
1. Domas Manikas (RealBean.eu) - 1:51:00
2. Wiktor Gindorowicz (7R Rowmix Team p/b 72D x BCCR3W) - 1:51:00
3. Marius Pinaitis (Komandos dvasia - Ultrabike) - 1:51:02

Peleton (kobiety):
1. Ewelina Gościńska (MTB Suwałki) - 1:27:39
2. Barbara Torebko  (Olecko) - 1:31:57
3. Justyna Balcer (MTB Suwałki) - 1:32:31

Półmaraton (mężczyźni):
1. Dawid Bojarczak (AGR Podlasie) - 1:13:56
2. Ignas Kertenis (Sprint-Rowery.pl-Ksm Gaja) - 1:15:33
3. Krystian Kalinowski (AGR Podlasie) - 1:15:44

FIT (kobiety):
1. Maja Kateszczenko (MTB EŁK-PROSTKI) - 49:12
2. Urszula Lulkiewicz (3T Białystok) - 49:13
3. Aleksandra Dąbrowska (Pie3cki Team) - 55:40

FIT (mężczyźni):
1. Miłosz Kuczyński (MTB EŁK-PROSTKI) - 40:47
2. Wiktor Jacewicz (MTB Suwałki) - 40:57
3. Filip Chmielewski (MTB Suwałki) - 42:11

Mini (dziewczynki):
1. Zuzanna Tomaszewska (Szkółka Kolarska w Ogrodniczkach) - 21:10
2. Wiktoria Bełbot (Giżycko) - 21:58
3. Anna Supińska (MTB EŁK-PROSTKI) - 22:43

Mini (chłopcy):
1. Jan Ostaszewski (Szkółka Kolarska w Ogrodniczkach) - 19:50
2. Marcel Cimaszewski (Szkółka Kolarska w Ogrodniczkach) - 19:52
3. Michał Dębski (MTB Suwałki) - 20:26


o autorze

Paweł Waloszczyk

Twórca portalu, absolwent Politechniki Śląskiej który zamiast pisać o tym co zrobić by sprzęt rowerowy był lepszy, co robił przez ostatnie lata, postanowił sam się za to zabrać. Pasjonat nowych technologii i materiałów. 

Powiązane posty


komentarze

Powiązane treści

kontakt

velonews.pl
  • ,
  • redakcja(USUŃ)@(USUŃ)velonews(USUŃ).pl