​Ławicki z Pho3nix GVT Team mistrzem Polski w duathlonie

W ubiegłą sobotę w Czempiniu reprezentant drużyny Pho3nix GVT Team Piotr Ławicki jako pierwszy pojawił się na mecie Mistrzostw Polski w duathlonie na dystansie średnim, zdobywając tytuł najlepszego zawodnika w kraju oraz ustanawiając nowy rekord trasy zawodów. 

Zaledwie tydzień wcześniej Kacper Stępniak wrócił z Mistrzostw Świata World Triathlon na dystansie długim, które odbyły się na Ibizie z rewelacyjnym 9. wynikiem wśród Elity. Tymczasem w sobotę 13 maja podczas ChampionMan Duathlon Czempiń kolejny PROs Pho3nix GVT Team zdobył dla drużyny mistrzostwo kraju w duathlonie. 

Piotr Ławicki zmierzył się z dystansem średnim, czyli 10 km biegu, 60 km roweru oraz 10 km biegu, niesprzyjającymi warunkami atmosferycznymi oraz rywalami, którzy tak, jak on, zjawili się, by walczyć o najcenniejszy z kruszców. Na mecie Piotr pojawił się jako pierwszy z czasem 2:32:42, który od ubiegłej soboty jest także oficjalnym rekordem trasy zawodów. 

- Jest to pierwsze w mojej karierze mistrzostwo Polski! Wspaniałe uczucie, jestem bardzo szczęśliwy. Przed wyścigiem czułem odrobinę niepewności, jak to zwykle bywa przed początkiem sezonu, ale jednocześnie ogromną ekscytację. Starałem się przy tym zachować pełen spokój i koncentrację — mówi świeżo upieczony mistrz Polski, Piotr Ławicki. 

Mocne tempo od początku rywalizacji 

Zawodnicy, którzy stanęli na starcie Mistrzostw Polski w duathlonie na dystansie średnim, wyruszyli na trasę o godzinie 13:00. Czekała ich trasa licząca dwa okrążenia biegowe (każde po 5 km), dwie pętle kolarskie (po 30 km) oraz powtórzenie części biegowej sprzed roweru. 

Okazało się, że nie zważając na silne podmuchy wiatru, które utrudniały utrzymywanie pierwotnych założeń oraz kilka godzin czekającej rywalizacji, formująca się już od pierwszych kilkuset metrów czołówka od razu narzuciła bardzo mocne tempo: 

- Wyścig został otwarty mocno, rywale narzucili mocne tempo. Początkowo zostałem odrobinę z tyłu i trzymałem się własnych założeń. Po około 3 km biegu przesunąłem się na trzecią lokatę i od tej pory trzymałem czołówkę stawki — relacjonował po wyścigu Piotr Ławicki. 

Odważny ruch, który pozwolił na pewną pozycję lidera 

Do strefy zmian T1 reprezentujący Pho3nix GVT Team zawodnik wbiegł po 32:34’ od wystrzału startera razem z Tomaszem Słupikiem. To podczas ostatniej części etapu kolarskiego jednak Piotr Ławicki ostatecznie przypieczętował swoją dominację, która trwała już do samej mety:

- Po zakończeniu pierwszego biegu szybko przejąłem prowadzenie na rowerze. Jechał ze mną Jan Popławski i sukcesywnie powiększyliśmy przewagę nad resztą rywali. Janek jechał bardzo mocno i zmienialiśmy się kilkukrotnie na prowadzeniu. Na 15 km przed końcem roweru zdecydowałem się jednak na decydujący ruch i zaatakowałem, zyskując przewagę przed wjazdem do T2. Drugi bieg w roli lidera przebiegał pod moje dyktando. Powiększałem przewagę nad całą resztą stawki — opowiadał Piotr Ławicki. 

Wykręcając tego dnia najlepszy czas roweru, a następnie najlepszy czas drugiego biegu Piotr dotarł do mety, ustanawiając nowy rekord trasy, który przyniósł mu złoto Mistrzostw Polski w duathlonie na dystansie średnim podczas ChampionMan Duathlon Czempiń. 

Otwarcie sezonu startowego dające ogromne perspektywy 

To dopiero pierwsze starty zawodników Pho3nix GVT Team w tym sezonie. Już w ten weekend Piotr Ławicki wraz z Kacprem Stępniakiem wezmą udział w The Championship Challenge Family na dystansie 1/2 IM (1,9-90-21,1 km), które odbędą się w Samorin w południowej części Słowacji. 

-Wyścig dał mi nie tylko złoty medal, ale też pozwolił bardzo pewnie wejść w sezon, co jest bardzo ważne pod kątem kolejnych startów — analizuje start w Czempiniu Ławicki. 

Na liście startowej PO zawodów marki Challenge, które odbędą się w przyszłą niedzielę 21 maja, znajdują się jedne z czołowych triathlonowych nazwisk z całego świata. Relacja z przebiegu wyścigu dostępna będzie na stronie https://live.challenge-family.com/.

Foto: Maratomania


o autorze

Paweł Waloszczyk

Twórca portalu, absolwent Politechniki Śląskiej który zamiast pisać o tym co zrobić by sprzęt rowerowy był lepszy, co robił przez ostatnie lata, postanowił sam się za to zabrać. Pasjonat nowych technologii i materiałów. 

Powiązane posty


komentarze

Powiązane treści

kontakt

velonews.pl
  • ,
  • redakcja(USUŃ)@(USUŃ)velonews(USUŃ).pl