​Maraton Kresowe MTB rozpoczynają piętnasty sezon

W niedzielę 02 kwietnia 2023 rozpocznie się w Białymstoku 15. sezon rowerowych Maratonów Kresowych. W kalendarzu zostało zaplanowanych dwanaście wyścigów w Polsce Wschodniej. Niezwykle ekscytującym punktem sezonu będzie wyjazd na Wileńszczyznę, aby ścigać się na legendarną Wilią. Dodatkowo, w sierpniu zostaną rozegrane zawody gravelowe pod nazwą Orient Gravel „Szlak Tatarski”.

Areną pierwszych w tym sezonie zmagań będzie białostocki Las Pietrasze. Jest to prawdziwa mekka podlaskich kolarzy, jeżdżących na rowerach MTB. Fragmenty trasy wykorzystane były kilkukrotnie do organizowanego w Białymstoku Pucharu Polski w kolarstwie górskim. Zawody zostaną przeprowadzone w formule jazdy indywidualnej na czas XCT. Takie wyścigi są dość rzadko organizowane dla kolarzy MTB. Jazda na czas są to zupełnie inne emocje niż wyścig ze startu wspólnego, Nie można kontrolować wyścigu, gdyż nie wiemy jak szybko jadą rywale. Nie można także jechać na kole, czy też naśladować sposób pokonywania przeszkód przez rywali. Dlatego mówi się, że jest to etap prawdy.

Kolarze będą na pętli o długości 13 km. Na pierwszy rzut oka wydaje się to niewiele, ale będzie to wymagający wyścig, z niezwykle urozmaiconą trasą, z solidną dawką przewyższeń i odcinków technicznych. Do pokonania będzie niemal 300 metrów w górę. Kolarze na pewno zapamiętają piękny, ale też trudny technicznie singiel nad strumieniem. Po nim nastąpi finałowa, interwałowa seria podjazdów i zjazdów, Dla wielu zamienią się one w „ścianę płaczu”. Strome nachylenie i piaszczyste podłoże sprawią, że tylko nieliczni zawodnicy będą w stanie je podjechać. 

Mirosław Barej, organizator Maratonów Kresowych tak zaplanował i poprowadził trasę, że zawodnicy rywalizujący na trzech różnych dystansach w trakcie sezonu (Fit, Półmaraton, Maraton), będą mogli zmierzyć się tym razem na takiej samej rundzie, i porównać swoje możliwości. To będzie jedyny taki wyścig w całym cyklu.

Rywalizować ze sobą będą również dzieci. Dla przedszkolaków dedykowany jest dystans Mikro, którego patronem jest Hurtownia Zabawek Biały w Białymstoku. Dzieci w wieku od 7 do 12 lat będą rywalizowały na 4 km trasie Mini, który będzie rozegrany także w formie jazdy indywidualnej na czas.

Przed rowerową jazdą indywidualną na czas MTB (XCT) zostaną rozegrane biegi otwierające drugi sezon cyklu Kresowe Trail. Dla zawodników, którzy wystartują w obu dyscyplinach będzie kombinacyjna klasyfikacja DUAL.

Do Białegostoku warto przyjechać wcześniej. To miasto, które oferuje sporo atrakcji. To właśnie tu urodził się twórca języka esperanto, Ludwik Zamenhof, na którego cześć wyznaczono Szlak Esperanto i Wielu Kultur, który pokazuje wielobarwność i unikatowość Białegostoku.

W centrum miasta znajduje się wiele kawiarni i restauracji, które serwują znakomite, regionalne produkty. Będąc w Białymstoku warto zobaczyć wyjątkowe murale, których jest już kilkadziesiąt. Warto zajrzeć do Pałacu Branickich z barokowym ogrodem, odwiedzić Planty i Rezerwat Zwierzyniec, i przekonać się dlaczego o Białymstoku mówi się, że to zielone płuca Polski. Przestrzeń miejska zachęca do zrobienia wycieczki jednym z oznakowanych szlaków turystycznych. A jeśli ktoś będzie chciał przedłużyć pobyt, i poznać bliżej niezwykłość Podlasia, to liczne agroturystyki, kameralne pensjonaty i hotele tylko to ułatwią.

Głównymi sponsorami cyklu są: Sklepy Rowerowe Peleton, CST, Garmin, producent rowerów Author, Fenwicks, Augustowianka, Dobre Sklepy Rowerowe oraz HurtowniaZabawek.pl.

Wydarzenie odbywa się przy wsparciu Urzędu Miejskiego w Białymstoku i Nadleśnictwa Dojlidy.

Więcej informacji znajdziecie na stronie organizatora: www.maratonykresowe.pl


o autorze

Paweł Waloszczyk

Twórca portalu, absolwent Politechniki Śląskiej który zamiast pisać o tym co zrobić by sprzęt rowerowy był lepszy, co robił przez ostatnie lata, postanowił sam się za to zabrać. Pasjonat nowych technologii i materiałów. 

Powiązane posty


komentarze

Powiązane treści

kontakt

velonews.pl
  • ,
  • redakcja(USUŃ)@(USUŃ)velonews(USUŃ).pl