Rower dopasowany do indywidualnych potrzeb - co jest ważne?

Nie tak łatwo kupić rower, jeżeli weźmie się pod uwagę ilość dostępnych rodzajów. Internetowy sklep rowerowy jest w stanie zaoferować różne jednoślady, które zawsze należy dopasować do indywidualnych potrzeb, aby móc zapewnić maksymalną przyjemność z jazdy.

Rowery - co jest ważne przy zakupie?

Chcąc wybrać dla siebie jednoślad, zawsze należy odpowiedzieć sobie na kilka podstawowych pytań, aby móc wybrać najlepszą z dostępnych możliwości. Oto te pytania:

  • Jak często rower będzie wykorzystywany? 
  • Czy będzie to jazda rekreacyjna, czy też będzie to pojazd zastępujący różne środki komunikacji pozwalające na dojazd do pracy/szkoły?
  • Na jakich drogach pojazd będzie wykorzystywany - asfalcie, w terenie czy będą to trasy mieszane?
  • Czy na najczęściej pokonywanych trasach znajdować się będą strome podjazdy? W takim wypadku potrzebny będzie rower, który ułatwi ich pokonywanie.

Do wyboru są różnego rodzaju rowery. Warto poznać bliżej poszczególne grupy, czym się charakteryzują oraz na jakie trasy są dedykowane.

Rowery szosowe i miejskie

Szosowe jednoślady charakteryzuje niska waga. Wąskie opony sprawiają, że bez trudu będzie można się na nich rozpędzić. Pomocna w tym będzie także aerodynamiczna pozycja, która wymusza trzymanie głowy wysoko z jednoczesnym tułowiem trzymanym nisko. Jest to pojazd, który został stworzony po to, aby przemierzać na nim długie dystanse.

Rowery miejskie nie nadają się na długie trasy. Właściciele będą w stanie przejechać na nich maksymalnie kilkanaście kilometrów. Tak naprawdę są to doskonale znane, klasyczne rowery damskie, których rama wygięta jest w dół. Dzisiaj także panowie wykorzystują takie jednoślady, które jest w stanie zapewnić dobry sklep rowerowy online.

Rowery górskie i crossowe

Rowery, które będzie można wykorzystywać na różnego rodzaju drogach - począwszy od asfaltu po ścieżki przełajowe biegnące po lesie. MTB (jak w skrócie określa się te pojazdy na dwóch kołach) charakteryzują się dobrą amortyzacją. Wyróżniają je również opony wyposażone w szeroki bieżnik. Można podzielić je na rowery turystyczne, enduro, downhill, trail, XC.

Rower crossowy został tak skonstruowany, aby każdy rowerzysta mógł utrzymać prostą pozycję za kierownicą. Można powiedzieć, że jest to wierna kopia MTB. Z tą jednak różnicą, że tego typu pojazdy mają amortyzację, których skok jest mniejszy. Można także zauważyć różnice w oponach - rowery crossowe mają zdecydowanie mniejsze opony, a i sam bieżnik nie jest tak wyraźnie zaznaczony.

Rowery elektryczne i trekkingowe

Popularne "elektryki"wykorzystuje się głównie w dużych miastach jako środek komunikacji, który zastępuje auto lub autobus, tramwaj. Wyposażone w silnik elektryczny sprawiają, że rowerzysta nie męczy się tak mocno podczas jazdy. Każdy typ roweru (wyjątkiem jest BMX i Dirt) został wyposażony w silnik elektryczny.

Rowery trekkingowe polecane są dla osób, które będą przemierzać długie dystanse. Poznać je można po lampkach, które najczęściej uruchamiane są przez dynamo. Wyróżnia się łagodną geometrią, przez co bez problemu będzie można na nim jeździć przez wiele długich godzin. Cechą charakterystyczną tego typu pojazdów są bardzo szerokie opony.

Wybór rowerów w dzisiejszych czasach jest bardzo duży. Warto poznać te ze wspomaganiem elektrycznym, rower miejski, BMX, gravel, przełajowy i inne, aby mieć pewność, że dokonuje się dobrego wyboru. Zawsze należy stawiać na sprawdzone modele , które wśród użytkowników zawsze cieszą się dobrymi opiniami. Ciekawostką wartą zainteresowania są również rowery składane, które powoli wkraczają na polski rynek. 


o autorze

Paweł Waloszczyk

Twórca portalu, absolwent Politechniki Śląskiej który zamiast pisać o tym co zrobić by sprzęt rowerowy był lepszy, co robił przez ostatnie lata, postanowił sam się za to zabrać. Pasjonat nowych technologii i materiałów. 

Powiązane posty


komentarze

Powiązane treści

kontakt

velonews.pl
  • ,
  • redakcja(USUŃ)@(USUŃ)velonews(USUŃ).pl