​Wirtualna zmiana przełożeń? Nowy trenażer Zwift Hub One pozbywa się kasety na rzecz tylko jednej zębatki!

Jeśli znasz Zwift, znasz też wirtualną jazdę. Ale wirtualna zmiana przełożeń? To nowość.

Zwift na nowo myśli o układzie napędowym do użytku w trenażerach, starając się dopasować więcej rowerów, oferować cichsze wrażenia i ułatwić wskakiwanie i jazdę. Całe założenie obraca się (dosłownie) wokół Zwift Cog, który jest dostępny jako aktualizacja dla istniejących trenażerów Hub lub w komplecie z nowym Zwift Hub One.

Tam, gdzie oryginalny Zwift Hub uruchamiał standardową kasetę dla biegów, Cog zastępuje ją pojedynczą zębatką. Następnie, dzięki magii Zwift, ta zębatka jest w stanie wirtualnie zapewnić 24 różne prędkości, które są zoptymalizowane pod kątem przedniej zębatki (zębatek), aby zapewnić spójne odczucia z roweru na rower.

Dlaczego wirtualna zmiana przełożeń?

W tym momencie prawdopodobnie zastanawiasz się, dlaczego miałbyś chcieć wirtualnej zmiany. Z pewnością tak było. Ale gdy się to przeanalizuje, zaczyna to mieć sens.

Jedną z największych zalet Cog jest to, że na trenażerze z napędem bezpośrednim, takim jak Hub, nie musisz wymieniać kasety, jeśli masz wiele rowerów, których chcesz używać na trenażerze z różnymi układami napędowymi. Zwift twierdzi, że Cog jest kompatybilny z większością rowerów z 8-12-biegowymi układami napędowymi, co oznacza, że możesz po prostu wrzucić swój rower na trenażer i jeździć bez konieczności wymiany kaset. Zwift twierdzi, że podczas gdy 11-biegowe kasety były najpopularniejszą opcją dla HUB, 54% piast zostało sprzedanych z kasetami o innych prędkościach, co podkreśla potrzebę pokrycia wielu układów napędowych.

Wirtualny układ napędowy 1 x 24 prędkości

Oczywiście nadal potrzebujesz biegów do wirtualnych programów jazdy, takich jak Zwift, więc Cog zapewnia 24 różne "biegi", które są zmieniane za pomocą Zwift Click, kontrolerów Zwift Play (dla dropbarów) lub kombinacji obu. Podczas korzystania ze Zwift, aktualny bieg będzie wyświetlany na ekranie, abyś wiedział, gdzie jesteś w 24-biegowej "kasecie". Podobno replikuje to zakres układu napędowego 2 x 12, jednocześnie eliminując niektóre nakładki, które zwykle można znaleźć na podwójnym i zastępując je dodatkowymi niższymi biegami. Jeśli jeździsz na przedniej zębatce 2x, zaleca się jazdę na mniejszym kole.

Ponieważ nie ma żadnych fizycznych biegów, między którymi można się przełączać, Zwift twierdzi, że wirtualna zmiana biegów jest również znacznie cichsza. Nowoczesne trenażery stały się dość ciche, więc w tym momencie hałas układu napędowego podczas jazdy na pełnym gazie może być jedną z najgłośniejszych części doświadczenia. Hub One i trenażery z trybem Cog powinny być cichsze.

Nie ma również szansy na pomyłkowe zmiany biegów lub radzenie sobie z powolną zmianą biegów z trybem Cog. Zmiany są niemal natychmiastowe (nawet przy pełnym obciążeniu), a po obu stronach zębatki znajdują się odbojniki zapobiegające spadaniu łańcucha.

Według Zwift, piasta automatycznie obliczy rzeczywiste przełożenie zamontowanego na niej roweru na początku każdej jazdy, korzystając z kadencji i prędkości koła zamachowego. Oznacza to, że nawet rowery z małymi zębatkami będą miały odpowiednie przełożenie w grze, które zapobiegnie wypadnięciu z trasy na płaskim terenie lub na zjazdach. To ustawienie ma miejsce tylko na początku każdej jazdy i pozwala wszystkim różnym rowerom czuć się tak samo na trenażerze.

Jak uzyskać wirtualną zmianę przełożeń na Zwift

Aby rozpocząć, musisz upewnić się, że korzystasz z najnowszego oprogramowania układowego koncentratora - wersji 5.2.0 lub nowszej (po wyłączeniu gry Zwift uruchom aplikację Zwift Companion i przejdź do więcej > sprzęt. Wybierz koncentrator i zaktualizuj oprogramowanie sprzętowe). Musisz także korzystać z najnowszej wersji gry Zwift - wersji 1.49 lub nowszej. Wirtualna zmiana biegów włączy się domyślnie, jeśli masz sparowany koncentrator Zwift z odpowiednim oprogramowaniem sprzętowym i podłączonym urządzeniem do zmiany biegów. Jeśli nie działa lub chcesz ją wyłączyć, możesz znaleźć przełącznik w menu ustawień.

Jak zmieniać biegi w Zwift

Zmiana biegów odbywa się wirtualnie, więc nie będziesz korzystać z manetek roweru. Zamiast tego będziesz mieć do wyboru kontrolery Zwift Click, Zwift Play lub oba. Zwift Click to mały, prosty przycisk, który można przymocować niemal wszędzie. Można go używać na przedłużeniach aerobarów, dropbarach, flatbarach i nie tylko.

Jeśli jeździsz na rowerze z kierownicą typu dropbar, możesz skorzystać z kontrolerów Zwift Play, które mają przyciski, których można używać do zmiany biegów wraz z dotykowym sprzężeniem zwrotnym.

Chcesz więcej opcji zmiany przełożeń? Użyj kontrolerów Play na kierownicy i dodaj Click w innym miejscu - na przykład na górze kierownicy. Zarówno kontrolery Play, jak i Click mogą być sparowane w tym samym czasie.

Ceny i dostępność

Możesz kupić trenażer Zwift Hub One z preinstalowanym trybem Zwift Cog i manetką Zwift Click za 599 USD. Nie jesteś zwolennikiem wirtualnej zmiany przełożeń? Możesz także kupić Zwift Hub Classic z wybraną kasetą (8, 9, 10, 11 lub 12 biegów) za 599 USD. Obie wersje trenażera obejmują również roczną subskrypcję Zwift, co czyni go jeszcze bardziej atrakcyjnym.

Masz już trenażer Zwift Hub, ale chcesz korzystać z funkcji Virtual Shifting? Dla Ciebie Zwift zaoferuje zestaw do aktualizacji Zwift Cog and Click, który będzie sprzedawany za 79,99 USD. Ten zestaw jest kompatybilny tylko z Zwift Hub i instaluje się go bez specjalnych narzędzi.


o autorze

Paweł Waloszczyk

Twórca portalu, absolwent Politechniki Śląskiej który zamiast pisać o tym co zrobić by sprzęt rowerowy był lepszy, co robił przez ostatnie lata, postanowił sam się za to zabrać. Pasjonat nowych technologii i materiałów. 

Powiązane posty


komentarze

Powiązane treści

kontakt

velonews.pl
  • ,
  • redakcja(USUŃ)@(USUŃ)velonews(USUŃ).pl