​Maratony Kresowe w “Krainie Żubra”

Maratony Kresowe wystartowały w Narewce już po raz trzynasty. Na trasie prowadzącej w całości przez słynną Puszczę Białowieską najszybszy okazał Piotr Krysiewicz (Akademia Kolarza). Główny wyścig kobiet wygrała Nikola Gliniecka (Sokólski Klub Kolarski Sokół). W wyścigu wystartowało około 300 rowerzystów, w tym amatorzy z Litwy, Ukrainy, Szwecji i USA.

Wyścig jest bardzo lubiany przez zawodników. Pozwala nacieszyć zmysły niepowtarzalnymi klimatami Puszczy Białowieskiej i zaobaczyć jej różne oblicza. Na trasie można było podziwiać wiele majestatycznych dębów, ale także sporo obszarów, gdzie dominują uschnięte świerki. Zawodnicy przejechali m.in. przez Rezerwat Szczekotowo. Głównym przedmiotem ochrony są średniowieczne kurhany. W Puszczy Białowieskiej żyje największa populacja wolnego żubra na świecie. Na początku tego roku doliczono się 829 osobników tych wspaniałych zwierząt. Zawodnikom przed startem zawsze towarzyszą emocje jak się zachować, jeśli na trasie pojawią się żubry…  

Gmina Narewka zachwyca maratończyków ogromną gościnnością, niepowtarzalną atmosferą i dodatkowymi atrakcjami. Zawodnicy przyjeżdżają do Narewki m.in. dla wyjątkowej, regionalnej kuchni. W tym roku jako posiłek regeneracyjny była serwowana kiszka ziemniaczana z miejscowymi kiełbaskami. Unikatowe były także trofea, o które walczyli zawodnicy. 

Wyścig “W Krainie Żubra” jest jednym z najłatwiejszych wyścigów w cyklu. Na trasie nie ma wielu przewyższeń. Jednak w tym roku dodatkowy stopień trudności dołożyła aura. Intensywne opady dzień przed wyścigiem spowodowały, że na trasie pojawiły się błotniste odcinki. Zawodnicy zmagali się także z tropikalnym upałem, gdyż dość niespodziewanie akurat w dniu zawodów temperatura osiągnęła 32 stopnie Celsiusza.

O zwycięstwie w głównym wyścigu na dystansie Maraton decydował sprinterski finisz trzech zawodników. Wygrał Piotr Krysiewicz o dosłownie wysokość klocków bieżnika. Na mecie pomiar czasu zarejestrował zaledwie 0,04 sekundy przewagi nad Wiktorem Gindorowiczem. Około półtorej sekundy do tej dwójki stracił Marcin Mróz z Ełku. 

W wyścigu kobiet na dystansie Półmaratonu bezkonkurencyjna była juniorka z Augustowa Nikola Gliniecka, która o blisko sześć minut wyprzedziła Katarzynę Citko (AGR Podlasie). Trzecie miejsce zajęła Magdalena Sokół (Milsport Team). Wśród mężczyzn z bezpieczną przewaga wygrał Waldemar Sadowski (Zabłudów Team). Seryjny zwycięzca wiosennych  wyścigów Dawid Bojarczak musiał zadowolić się drugim miejscem. Na najniższym stopniu stanął junior z UKS Wygoda Adam Ostaszewski, dla którego było to pierwsze podium w kategorii Open.

Maratony Kresowe są  imprezami dla wszystkich, od przedszkolaków do weteranów. Pierwsi rywalizację rozpoczynają najmłodsi wyścigiem HurtowaniaZabawek.pl Mikro Biciklo. Dzięki sponsorowi każdy uczestnik otrzymuje pamiątkowy medal i nagrodę, tak aby pierwsze w życiu zawody kolarskie kojarzyły się przyjemnie. 

Wyścig Mini dla dzieci 7 - 12 został rozegrany na dystansie 8 kilometrów. Najszybciej trasę pokonali Zuzanna Tomaszewska (Szkółka Kolarska w Ogrodniczkach) i Marcel Cimaszewski. 

Wyścig FIT liczył 21,5 km. Najlepsi okazali się uzdolnieni zawodnicy kategorii 13-14 lat Urszula Lulkiewicz (3T Białystok) i Miłosz Kuczyński (MTB EŁK-PROSTKI). 

Współorganizatorem wyścigu była Gmina Narewka. Maratony Kresowe uzyskały wsparcie Ministerstwa Turystyki i Sportu oraz Marszałka Województwa Podlaskiego. Głównymi sponsorami cyklu są: Sklepy Rowerowe Peleton, CST, Garmin, producent rowerów Author, Fenwicks, Augustowianka oraz HurtowniaZabawek.pl. 

Kolejny wyścigi z cyklu Maratony Kresowe odbędzie się 27 sierpnia w Michałowie. Tydzień wcześniej odbędzie się pierwszy Orient Gravel “Szlak Tatarski” Pełne wyniki i więcej informacji: www.maratonykresowe.pl

Wyniki Maratonu Kresowego w Narewce:

Maraton - 61,5km - mężczyźni:

1. Piotr Krysiewicz (AKADEMIA KOLARZA) - 2:04:49

2. Wiktor Gindorowicz (7R Rowmix Team p/b 72D x BCCR3W) - 2:04:49

3. Marcin Mróz (BIAŁOBŁOCKI TEAM EŁK) - 2:04:50

Półmaraton - 42km - kobiety:

1. Nikola Gliniecka (Sokólski Klub Kolarski Sokół) - 1:35:32

2. Katarzyna Citko (AGR Podlasie) - 1:41:25

3. Magdalena Sokół (Milsport Team) - 1:42:33

Półmaraton - 42km - mężczyźni:

1. Waldemar Sadowski (Zabłudów Team) - 1:24:19

2. Dawid Bojarczak (AGR Podlasie) - 1:25:10

3. Adam Ostaszewski (UKS WYGODA) - 1:25:11

FIT - 21,5km - mężczyźni:

1. Miłosz Kuczyński (MTB EŁK-PROSTKI) - 49:02

2. Paweł Balcerzak (V Max Mińsk Mazowiecki) - 49:03

3. Bartosz Maciorowski (MTB EŁK-PROSTKI) - 49:11

FIT -21,5km - kobiety:

1. Urszula Lulkiewicz (3T Białystok)- 57:31

2. Ewelina Jarząbska (M2 MTB Wasilków)- 1:00:49

3. Małgorzata Walendzewicz (MTB Suwałki)- 1:10:26

Mini - 8km - chłopcy: 

1. Marcel Cimaszewski - 18:22

2. Wiktor Urban (UKS Wygoda Białystok)- 18:22

3. Filip Marks (UKS WYGODA BIAŁYSTOK)- 18:23

Mini - 8km - dziewczęta: 

1. Zuzanna Tomaszewska (Szkółka Kolarska w Ogrodniczkach) - 20:29

2. Julia Czajkowska (3T Białystok) - 20:34

3. Antonina Chłodowska (Dabarti Cycling Team) - 21:40


o autorze

Paweł Waloszczyk

Twórca portalu, absolwent Politechniki Śląskiej który zamiast pisać o tym co zrobić by sprzęt rowerowy był lepszy, co robił przez ostatnie lata, postanowił sam się za to zabrać. Pasjonat nowych technologii i materiałów. 

Powiązane posty


komentarze

Powiązane treści

kontakt

velonews.pl
  • ,
  • redakcja(USUŃ)@(USUŃ)velonews(USUŃ).pl