​Aleksandra Podgórska i Krzysztof Łukasik najszybsi w Jeleniej Górze

Miniona sobota to inauguracja jeleniogórskiego Kolarskiego Weekendu i seria wyścigów cross – country MTB w ramach Jelenia Góra Trophy Maja Włoszczowska MTB Race UCI C1 i Pucharu Polski MTB XCO. Dodajmy, że był to dzień naprawdę długi – pierwszy wyścig na trasach w Parku Paulinum rozpoczął się o 9:00 rano, a ostatni zakończył tuż przed 17:00. Dwa kluczowe starty zaplanowane były na 11:45 i 13:35. 

To właśnie wtedy na trasę wyruszała elita kobiet, a potem elita mężczyzn. Od rana mieliśmy też zawody z torem przeszkód dla dzieci – Quest Sport Maja Race Kids, a o 13:00 spod Galerii Sudeckiej wyruszył w stronę Parku Paulinum rajd rowerowy Jeleniogórska Szprycha, prowadzony przez Maję Włoszczowską. Kolejne okrążenia trasy w Parku Paulinum to również rywalizacja w kategoriach juniorskich, Masters, Cyklosport i Amator. We wszystkich wyścigach tego dnia wystartowało ponad 300 zawodniczek i zawodników. Byli goście z Czech, Niemiec, Izraela, Japonii i Litwy.

W wyścigu elity kobiet od samego początku było jasne kto ma największe szanse i największy apetyt na zwycięstwo. Aleksandra Podgórska (KTM SGR MTB Team) zdecydowanie wysunęła się na prowadzenie już na pierwszym okrążeniu i nie oddała tej pozycji aż do samego końca. Klaudia Czabok (Warszawski Klub Kolarski) dojechała na mecie na drugiej pozycji, wyprzedzając Gabrielę Wojtyłę (Superior Zator). Odnotować należy też kolejny kapitalny start juniorki Natalii Grzegorzewskiej (Mitutoyo AZS Wratislavia) i walkę o wygraną wśród mężczyzn w kategorii U19 – Leszek Jaśkiewicz wyprzedził Macieja Jarosławskiego (Warszawski Klub Kolarski) i głównego faworyta Brajana Świdra (Pho3nix Cycling Team).

Elita mężczyzn miała do przejechania najdłuższy dystans i najwięcej okrążeń. W czołówce nie brakowało utytułowanych Polaków, którzy doskonale znają jeleniogórską trasę, ale walka o zwycięstwo toczyła się w zasadzie tylko między dwoma zawodnikami – Filipem Heltą (KTM SGR MTB Team) i Krzysztofem Łukasikiem (JBG-2 Team) i była to walka pasjonująca, bo sytuacja na czele wyścigu zmieniała się kilkukrotnie. Początek to mocne tempo narzucone przez Heltę i długie prowadzenie. Jednak to właśnie Łukasik zdołał stratę do lidera odrobić, zaatakować i utrzymać niewielką przewagę do samego końca, odpierając kolejne ataki rywala. Obu zawodników dzieliły sekundy – Łukasik był ostatecznie pierwszy, a Helta drugi. Po czterech minutach na mecie pojawił się Karol Ostaszewski (JBG-2 Team), który zajął miejsce trzecie.

W Jeleniej Górze ścigali się jeszcze tego dnia juniorzy z kategorii U17 i U19, a w wyścigach elity mieliśmy też klasyfikację U23. Popołudniowy blok startów otworzyli młodzicy, czyli kategorie U15, a na zakończenie odbył się jeszcze wyścig U13 – zarówno dziewcząt, jak i chłopców. Emocje podczas tych startów były nie mniejsze niż w trakcie wyścigów elity. Kolejny dzień należał już do Bike Maratonu – największego polskiego cyklu maratonów MTB, a dojazd do mety wiódł częścią trasy XCO w Parku Paulinum.


o autorze

Paweł Waloszczyk

Twórca portalu, absolwent Politechniki Śląskiej który zamiast pisać o tym co zrobić by sprzęt rowerowy był lepszy, co robił przez ostatnie lata, postanowił sam się za to zabrać. Pasjonat nowych technologii i materiałów. 

Powiązane posty


komentarze

Powiązane treści

kontakt

velonews.pl
  • ,
  • redakcja(USUŃ)@(USUŃ)velonews(USUŃ).pl