​NISKO W WYSOKIEM: MAZOVIA MTB MARATHON NA ROZTOCZU

Wiosenne apogeum Mazovii przypada na maraton w gminach Wysokie i Zakrzew. By myśleć tu o zwycięstwie, trzeba będzie mocno się zagiąć na rowerze i starym kolarskim zwyczajem pokłonić nisko terenowym przeszkodom, których w tej lubelskiej krainie nie braknie.

Ostatnia część wiosennego tryptyku Mazovia MTB Marathon przypada na przepiękne, bo w dużej mierze nietknięte ludzką ręką tereny Roztocza Zachodniego. To tu, w centralnej części Wyżyny Lubelskiej, dojdzie do apogeum sportowych wyzwań przyszykowanych przez Cezarego Zamanę na tę porę roku. Nasycona wymagającymi przewyższeniami trasa na dystansie Pro (49 kilometrów) będzie jedną z najtrudniejszych, jeśli nie najtrudniejszą w całym sezonie 2023. Poziom komplikacji piętrzących się przed zawodniczkami i zawodnikami rośnie, jeśli weźmie się pod uwagę, że to dopiero drugi w 19-letniej historii Mazovii maraton na tym terenie. Trasa, która debiutowała w kalendarzu czerwonej M rok temu, nie jest jeszcze dobrze znana, a strategia na jej najszybsze pokonanie wciąż musi zostać odkryta.

No ale w końcu – to Roztocze, dzika kraina z jednej strony pełna pofałdowanych wierzchowin, a z drugiej urozmaicona zboczami, które porozcinane są dolinami czy wąwozami, które potrafią ciągnąć się nawet przez kilka kilometrów. Nikt nie oczekuje, że będzie tu łatwo.

Mniej wymagający będzie za to dystans Fit (26,9 kilometrów), przebiegający po lekko to wznoszących się, to znów opadających polach Lubelszczyzny. Wybierający tę trasę zawodnicy będą mogli częściej i na dłużej zerkać na roztoczańskie krajobrazy niż ich koleżanki czy koledzy dający z siebie wszystko na dystansie Pro. Najmłodsi kolarze zanurzą się w magię Roztocza, ścigając się na dystansie Hobby (12 kilometrów).

„Ubiegłoroczny maraton w gminach Wysokie i Zakrzew był największą niespodzianką ubiegłego sezonu. I największym odkryciem. Wszyscy w niej startujący byli pod wrażeniem ogromu wrażeń. Rzadko zdarza się, aby dawało się połączyć pełnokrwistą trasę MTB z magicznymi widokami. Tu wszystko współdziała ze sobą idealnie” – opowiada Cezary Zamana, dyrektor sportowy Mazovia MTB Marathon. „Dodatkową zaletą jest wzorcowa gościnność naszych partnerów, czyli gmin Wysokie i Zakrzew, a także powiatu lubelskiego. Ich życzliwość i otwartość serc znakomicie kontrastują z surowością Roztocza” – dodaje triumfator Tour de Pologne z 2003 roku.

Ukłonem w stronę lokalnej społeczności jest specjalna klasyfikacja dla mieszkańców gmin Wysokie i Zakrzew. Dzięki niej dowiemy się, kto z nich jest najszybszym kolarzem.

W programie zawodów są również darmowe wyścigi dla dzieci do szóstego roku życia. Dla nich Cezary Zamana wraz z Rybką MiniMini – bohaterką popularnej telewizyjnej bajki – przygotowali bezpieczną, przyjazną maluchom trasę. Start w wyścigu jest darmowy, a jedynymi wymaganiami są sprawny rower, nałożony na głowę kask oraz zapisanie się w biurze zawodów.

Partnerami maratonu są: Powiat Lubelski, Gmina Zakrzew oraz Wysokie. Honorowy patronat nad zawodami objął Starosta Lubelski Zdzisław Antoń. Zadanie dofinansowane z budżetu Województwa Lubelskiego.

Zapisy na zawody już trwają. Swój udział można zgłosić tutaj (https://mazoviamtb.pl/wysokie-2023/). Na stronie dostępne są też wszystkie informacje dotyczące tras i dystansów.

Program zawodów Wysokie / Zakrzew Mazovia MTB Marathon

Niedziela 04.06.2022

Biuro zawodów: na placu przy ulicy Strażackiej w miejscowości Wysokie 23-145

9:00-16:00 – obsługa biura zawodów

Starty

10:30 – start dystansu Hobby
11.30 – start dystansów Fit i PRO
11:45 – zawody Mini Mini 

Dekoracje 

12:15 – dekoracja dystansu Hobby
13:15 – dekoracja dystansu Fit
14:30- dekoracja dystnasu Pro

*podane godziny są godzinami orientacyjnymi.


o autorze

Paweł Waloszczyk

Twórca portalu, absolwent Politechniki Śląskiej który zamiast pisać o tym co zrobić by sprzęt rowerowy był lepszy, co robił przez ostatnie lata, postanowił sam się za to zabrać. Pasjonat nowych technologii i materiałów. 

Powiązane posty


komentarze

Powiązane treści

kontakt

velonews.pl
  • ,
  • redakcja(USUŃ)@(USUŃ)velonews(USUŃ).pl