​Silca Hot Wax X

Silca zapowiedziała wprowadzenie Hot Wax X, preparatu do pielęgnacji łańcucha na bazie wosku, który według jej zapewnień jest "około 0,5 wata" bardziej wydajny niż Secret Chain Blend i Super Secret. Twierdzi również, że wydłuża okna aplikacyjne (okres, po którym należy ponownie zastosować smar do łańcucha) do "aż 800 km", czyli około dwa razy dłużej niż dotychczasowe impregnaty woskowe.

Silca Hot Wax X kosztuje 165 dolarów za 300g puszkę stałego wosku, co czyni go jednym z najdroższych dostępnych obecnie smarów do łańcuchów rowerowych. Dla porównania, Silca's Secret Chain Blend kosztuje 40 dolców za 500g torebkę wosku w granulkach.

Kluczowym składnikiem Hot Wax X jest Nanene, nowa forma grafenu - substancja, która od pewnego czasu zapowiadała się na kolejną wielką rzecz w kolarstwie. Nanene, jak twierdzi Silca, to "ultra-wysokiej jakości, kilkuwarstwowy grafen produkowany przy użyciu opatentowanej metody produkcji", opracowanej przez Uniwersytet w Manchesterze. Według Silca, ten dodatek marginalnie zmniejsza tarcie układu napędowego na miarę 0,5 wata w porównaniu do poprzedniego impregnatu do łańcucha z woskiem zanurzeniowym, Silca Secret Chain Blend, który podobno oszczędza "do 8 watów" w stosunku do łańcucha bez impregnacji. Hot Wax X ma również wytrzymać około dwa razy dłużej pomiędzy kolejnymi woskowaniami w porównaniu do Silca Secret Chain Blend.

Twierdzenia o "aż 800 km" między aplikacjami są prawdopodobnie ograniczone tylko do użytkowania w suchych warunkach, ale Silca twierdzi, że impregnacja powinna okazać się bardziej wytrzymała niż poprzednie smary z woskiem zanurzeniowym również w mokrych warunkach. Woskowanie zanurzeniowe polega na całkowitym zanurzeniu łańcucha w roztopionym wosku, co oczywiście wymaga więcej pracy niż w przypadku zwykłych smarów do łańcuchów. Stwierdzono, że zmniejszone tarcie i zwiększona trwałość łańcucha po zastosowaniu Hot Wax X wydłuża również żywotność układu napędowego, ponieważ mniejsze tarcie zmniejsza zużycie elementów.

Silca twierdzi, że możliwe jest wydłużenie żywotności pojedynczego łańcucha "do 30 000 km", z 25 000 km przy zastosowaniu Silca Secret Chain Blend. Wymagałoby to jednak skrupulatnego podejścia do czystości układu napędowego i ponownego zastosowania preparatu Hot Wax X. Warto zauważyć, że Hot Wax X nie jest pierwszym środkiem smarującym łańcuch rowerowy, który zawiera grafen.

AbsoluteBLACK wypuściło swój Graphenlube w cenie 19,95 dolarów za 14 ml w formie płynnej, lub 34,95 USD za 340g w formie stałego wosku w 2020 roku, z odważnymi twierdzeniami o jego wydajności w porównaniu do konkurencji dzięki wykorzystaniu grafenu.

Silca chce również podkreślić, że Hot Wax X nie zawiera żadnych chemikaliów takich jak teflon/PTFE. Substancje te, powszechnie występujące w smarach łańcuchowych, wzbudziły w ostatnich latach wiele negatywnych uwag ze względu na ich toksyczność dla środowiska oraz życia ludzi i zwierząt.

Jak działa Silca Hot Wax X?

Silca Hot Wax X jest dostarczany jako stały krążek wosku, co oznacza, że musi zostać roztopiony zanim czysty łańcuch zostanie w nim zanurzony. Następnie łańcuch jest wyjmowany z wosku i pozostawiony do wyschnięcia przed ponownym zamontowaniem na rowerze. Po zużyciu się środka pielęgnacyjnego należy zdjąć łańcuch z roweru i powtórzyć proces woskowania, aby ponownie nałożyć środek smarny.

Na chwilę obecną Silca twierdzi, że nie planuje wypuszczenia Hot Wax X w bardziej tradycyjnej, płynnej formie.


o autorze

Paweł Waloszczyk

Twórca portalu, absolwent Politechniki Śląskiej który zamiast pisać o tym co zrobić by sprzęt rowerowy był lepszy, co robił przez ostatnie lata, postanowił sam się za to zabrać. Pasjonat nowych technologii i materiałów. 

Powiązane posty


komentarze

Powiązane treści

kontakt

velonews.pl
  • ,
  • redakcja(USUŃ)@(USUŃ)velonews(USUŃ).pl