Jesienna jazda na rowerze nie zawsze oznacza powrót z błotem

Mamy jesień, to zdecydowanie jedna z moich ulubionych pór roku. Temperatura jeszcze znośna, a na drzewach i ziemi mamy pełną gamę kolorów. Nie sposób się nie zachwycać kolorowymi krajobrazami podczas rowerowych wyjazdów. Niestety drugie oblicze tej pory roku – deszcz, błoto, sprawiają, że po takim wyjeździe spędzamy długi czas na doprowadzeniu swojego rumaka i odzieży do porządku. Możemy oczywiście tego uniknąć montując na nasze rowery błotniki rowerowe. 

Wśród rowerzystów, zwłaszcza profesjonalistów są one niechętnie używane, bo wiadomo, waga, wygląd roweru i minimalizm. Na rowerze ma być to, co potrzebne i nic poza tym. Czasami fajnie się ubłocić szalejąc na rowerowych szlakach, jednak są dni, gdy chciałbym dojechać do domu na czysto i sucho i wtedy trzeba stanąć przed wyborem co założyć. 

Nie będę w tym miejscu opisywał wszystkich rodzajów błotników jakie są na rynku. Skupię się nad wybranymi, najciekawszymi w mojej opinii, propozycjami na różne rowery. Jak powszechnie wiadomo - Niemcy kupują niemieckie samochody i pewnie według tego samego klucza inne rzeczy. W Polsce nie mamy swojej marki samochodowej póki co, ale mamy firmę produkującą błotniki i sprzedającą je na cały świat.

SIMPLA – to polski producent błotników i akcesoriów rowerowych z Nysy.

Z racji, że najbardziej lubię jazdę na rowerach MTB, na tej kategorii skupię się w dzisiejszym artykule. Jest ona najliczniejsza w ofercie – jednak dzisiaj skupię się na dwóch modelach. Najciekawszą propozycją z Simpli, i do tego w najmniejszym stopniu ingerującą w wygląd roweru jest w tym segmencie seria IQ.

ZA CO KOCHAMY IQ?

Jak wspomina sam producent:

„Produkt Polski - Produkowany w Polsce z polskich materiałów

Waga, waga, waga! - Najlżejsze błotniki na rynku

Prostota formy i montażu - Chcę to zakładam, jak nie to do plecaka

Dyskretny i minimalistyczny wygląd – Tak właściwie to ich nie widać, a jak już je zauważysz to stwierdzisz, że nawet dodają smaczku rowerowi

Wytrzymałość na zniszczenie – lite płyty polipropylenowe PP High Impact sporo obiecują”

Nazwa błotników nie wzięła się z przypadku - IQ to synonim inteligentnych błotników. Wykonane zostały z elastycznych płyt polipropylenowych o grubości 0,8 mm. Charakteryzują się piórkową wagą, minimalistycznym designem i prostotą montażu. Oczywiście spełniają również swoją główną rolę – chronią tam, gdzie jest to najbardziej potrzebne; twarz, cztery litery, a dodatkowo zapewniają ochronę dolnej części ramy przed odpryskującymi kamieniami i piachem. Oczywiście, nie mamy pełnej gwarancji  i ochrony przed błotem, brudem, ale przecież jeżdżąc po ekstremalnych szlakach – każdy z nas lubi wrócić czasami brudny.

Model IQ MTB składa się z czterech błotników: IQ Front, IQ Rear, IQ Lower oraz IQ Seat i występuje w trzech wersjach kolorystycznych: czarny, czerwony oraz niebieski.

IQ to nie tylko błotniki na rowery z kategorii MTB. W swojej ofercie producent oferuje również błotniki IQ FAT na zdecydowanie grubsze opony, a także IQ RACE dla miłośników rowerów szosowych i graveli.

Specyfikacja IQ MTB:

Waga: 111 g
Kolor: Czarny, czerwony, niebieski
Materiał: Lite płyty polipropylenowe PP High Impact
Mocowanie: Rzepy
Rozmiar koła: Wszystkie
Uwagi: 4 częściowy zestaw błotników zjazdowych
Błotniki IQ występują również w wersji na rowery FAT BIKE oraz GRAVEL.

ADHD

Kolejna propozycja dla wielbicieli MTB to błotniki ADHD. To jeden z najnowszych modeli producenta z Nysy, czerpiący z doświadczenia przy wcześniejszych modelach, dodatkowo z użyciem najlepszych materiałów i łączeniem tworzyw o różnych właściwościach. Charakteryzują się nowoczesnym wyglądem i możliwością wyboru spośród rożnych wersji kolorystycznych. Warto również wspomnieć, że ADHD występuję w dwóch wersjach:

1. ADHD LONG – 27.5”-29”

2. ADHD SHORT – błotniki na koła 26”-27.5”

Przód

Ta konstrukcja stoi na przeciwnym biegunie opisywanego wcześniej modelu IQ. Mimo tego jest to nowoczesna konstrukcja, umożliwiająca niezależne zakładanie przedniej bądź tylnej części przedniego błotnika. Przedni błotnik ADHD Front mocujemy za pomocą adaptera SPEEDclick, który wkręcany jest do rury sterowej amortyzatora. Posiada on powierzchnię pokrytą elastycznym tworzywem zapobiegającym ślizganiu się w rurze. Podobne tworzywo zostało zastosowane także w konstrukcji błotnika, co obniża jego masę oraz nadaje niepowtarzalny efekt wizualny.

Tył

ADHD Rear mocujemy do sztycy roweru za pomocą zapięcia SPEEDclamp które łączy w sobie zalety obejmy śrubowej i mocowania na opaskę, zaś wykorzystanie podwójnego przegubu umożliwia idealne dopasowanie błotnika do ergonomii ramy i koła.

Specyfikacja ADHD:

Waga: LONG - 419 g, SHORT – 399 g
Kolor: wielokolorowe
Materiał: Tworzywo sztuczne – PP, PA, TPE
Mocowanie: Trzon widelca, sztyca siodła
Rozmiar koła: LONG - 27.5”-29”, SHORT – 26”-27.5”
Uwagi: Dwukomponentowa dzielona konstrukcja do wszystkich typów rowerów

Zapraszam na stronę producenta, gdzie znajdziecie wiele informacji o produktach firmy SIMPLA.

www.simpla.pl


o autorze

Paweł Waloszczyk

Twórca portalu, absolwent Politechniki Śląskiej który zamiast pisać o tym co zrobić by sprzęt rowerowy był lepszy, co robił przez ostatnie lata, postanowił sam się za to zabrać. Pasjonat nowych technologii i materiałów. 

Powiązane posty


komentarze

Powiązane treści

kontakt

velonews.pl
  • ,
  • redakcja(USUŃ)@(USUŃ)velonews(USUŃ).pl